مراقبت های قبل و بعد از کاشت مو؛

مراقبت های قبل و بعد از کاشت مو؛

مراقبت های قبل از کاشت مو؛

الف-عدم مصرف مشروبات الکلی ، سیگار

ب-داروهای مسکن و ضد درد مانند: قرص آسپیرین، بروفن، استامینوفن،داروهای ضدانعقاد خون مثل وارفارین و هپارین، سیر خوراکی

ج- قبل از مراجعه فرد باید سر خود را با شامپو به طور کامل چند بار بشوید، وعده غذای قبل از پیوند مو بهتر است مختصر ولی مقوی باشد،از نوشیدن مایعات زیاد،همچنین چای، قبل از  کاشت مو خودداری شود.

قبل از انجام کار زیورآلاتی مانند:انگشتر،گردنبند،النگو، گوشواره و ساعت خود را به ‌دلیل اثر داروهای بی‌حسی و استرس عمل دربیاورید،.

نکته: رانندگی بلافاصله پس از کاشت مو به صلاح بیمار نیست.

مراقبت‌های پس از کاشت مو؛

1- توصیه می‌شود کمپرس یخ را روی پانسمان موجود در منطقه کاشت در قسمت جلوی سر قرار داده، ساعتی یکبار، هر نوبت ۲۰ دقیقه، بلافاصله پس از اتمام کاشت مو تا وقت خوابیدن در روز اول مفید می باشد.

2-مرطوب نگه داشتن محل برداشت مو در پشت‌سر در طول روز و شب به مدت دو هفته.

نکته:لازم به ذکر است بدانید که،کمپرس با حوله گرم و خیس یا اسفنج مرطوب وگرم برای این منظور مفید است. گرم و مرطوب نگه داشتن موضع برداشت مو کمک به بهبود سریع‌تر زخم‌ها کرده و اسکار(جوشگاه) محل برداشت نیز کمتر مشخص خواهد شد.

3- در دو هفته اول پس از کاشت مو بهتر است که فرد از خم کردن سر خود در جهت رو به جلو خودداری کند،زیرا با این کار به پوست پشت‌سر کشش بیشتری وارد می شود،بنابراین امکان برجای گذاری جوشگاه (اسکار) محل برداشت مو در پشت سر افزایش می‌یابد.

4-بهتر است که پس از کاشت مو چند روز اول را در منزل استراحت کرده و در چند شب اول هنگام استراحت دو بالش نرم طوری زیر سرقرار داده شود که فرد به حالت نیمه نشسته بخوابد.

برای یک هفته از انجام اعمالی که ممکن است باعث خو‌ن‌ریزی در محل کاشت مو شود اکیدا خودداری شود مانند: کارهای سنگین که نیاز به زور زدن و فشارآوردن زیاد دارد، حرکات سریع و سرفه‌های شدید و خم شدن زیاد در حالت ایستاده مانند بستن بندکفش یا برداشتن اجسام از روی زمین.

5-بیمار باید،روز بعد از پیوند مو جهت برداشت پانسمان سر به پزشک متخصص مراجعه کند.پس از شست ‌وشوی اولیه در کلینیک لازم است که محل کاشت مو روزانه با شامپوی بچه به صورت ملایم و با فشارکم شسته شود.

نکته: شستن مرتب سر به خصوص در منطقه کاشت از اهمیت زیادی برخوردار است و برخلاف تصور بیماران اگر به درستی انجام شود نه تنها موجب بیرون آمدن موهای کاشته شده نخواهد شد بلکه باعث زدوده شدن لکه‌های خون، بتادین، دَلَمه و سایر آثار به جا مانده از جراحی نیز شده و خارش احتمالی پس از کاشت مو را نیز کاهش می‌دهد.

 

 

6-اگر بیمار سرش را خوب بشوید 3 الی 4 روز بعد از عمل، منطقه کاشت مو کاملا تمیز بوده فقط کمی قرمز و ملتهب است.

درصورت عدم شست ‌وشوی کافی منطقه کاشت مو پراز پوسته، شوره و چربی است و بنابراین احتمال دارد که بعدا دچارجوش‌های چرکی و کیست مویی شود که درمان آنها بسیارسخت است و احتمال آسیب رسیدن به موهای کاشته شده نیز می‌رود.

7-معمولا 1 الی 2  هفته زمان می‌برد تا قرمزی و التهاب سربهبود پیدا کند. برای پوشاندن محل کاشت می‌توان از کلاه معمولی استفاده کرد.

نکته:کلاه باید لبه‌دار، ازجنس پارچه‌ای قابل شست‌ وشو، نرم و تا حدامکان گشاد بوده به طوری که با موهای کاشته شده تماس نداشته باشد. کلاه را باید هرروز شست.

8-در محل کاشت مو،کبره هایی وجود دارد که باید روزانه به طور ملایم شست و شو انجام گیرد.این کبره ها خود به خود بعد از چند روز افتاده،بنابراین از کندن و دستکاری آنها کاملا خودداری کنید.

 9-به مدت یک هفته فعالیت بدنی و همچنین ورزش ممنوع است،اما بعد از دو هفته می توان ورزش را شروع کرد.قراردادن منطقه کاشت مو در معرض هوای آزاد و نور ملایم خورشید بسیار مفید است.

نکته:بعد از کاشت موی طبیعی مرخصی از محل کار لازم نیست، معمولا مشکل خاصی پیش نمی‌آید و فرد می‌تواند یک تا دو روز بعد به سرکارش باز گردد.

10-به‌طور کلی دو هفته پس از انجام کاشت مو،همه چیز به حالت طبیعی بازمی‌گردد. به این معنی که شست‌وشوی سر به صورت عادی و با فشار معمولی آب انجام شده و فعالیت‌های روزمره و ورزشی فرد نیز عادی می‌شود.

مطالب مرتبط

کاشت مو به روش BHT

   روش BHT چیست؟ معمولاً در کاشت مو، از موهای سر فرد استفاده می گردد. گاهی فرد، ...

توصیه های مهم پس از کاشت موی طبیعی

توصیه های مهم پس از انجام کاشت موی طبیعی : - توصیه می شود ، پس از انجام کاشت موی طبی...

دلایل ریزش مو و روش های درمان آن:

4 مورد دلایل ریزش مو و روش های درمان آن: یکی از دلایلی که باعث که  نگرانی افراد د...

علت های ریزش مو

  علت های ریزش مو پوسه سر ریزش موی ارثی کم کاری غده تیروئید کیست تخمدان کمبود...

بالا رفتن سن و عقب رفتن خط رویش !

بالا رفتن سن و عقب رفتن خط رویش ! یکی از عواملی که باعث آزار افراد می شود و برای افر...

روش های انجام کاشت موی طبیعی

روش های انجام کاشت موی طبیعی کاشت موی طبیعی به 2 روش صورت می گیرد:روش جراحی یا " FUT " ...

کورتکس یا سفیده مو

کورتکس یا سفیده مو کورتکس چیست؟ به آب داخل مو که پیگمنت های رنگی و لوله مغزی در آن...

تراکم در کاشت مو

تراکم در کاشت مو در کاشت موی طبیعی یکی از نکاتی که باید رعایت شود و اصلی ترین نکته ...

از موهای چرب خود چگونه مراقبت کنیم؟

از موهای چرب خود چگونه مراقبت کنیم؟ داشتن پوست خشک سر،یکی از علت هایی است که باعث ...

آنچه در مورد رشد موها باید دانست:

  آنچه در مورد رشد موها باید دانست: یکی از مشکلاتی که امروزه میان خانم ها و آقایا...

رابطه موی چرب با ریزش مو !

رابطه موی چرب با ریزش مو ! از دلایل چربی موی سر،ترشح زیاد چربی پس از گذراندن سن بلو...

مزیت های کاشت مو نسبت به ترمیم مو و کلاه گیس

ترمیم مو و کلاه گیس اختلافات زیادی با هم دارند و از دو گروه و دو کاربرد متفاوت تقسی...