ریزش سکه ای مو (آلوپسی) - قسمت اول

ریزش سکه ای مو (آلوپسی) * (قسمت اول)

آلوپسي آره آتا ، نام علمی ریزش سکه ای که نوعي بيماري خود ايمني در بدن ، كه در آن فولیكول‌هاي مو از بين نمي‌روند اما موها را اضافي تلقي كرده و تيشه به ريشه آن ها مي‌زند. با توجه به اینکه در قدیم تصور بر این بود که عفونت ها عامل اصلی این ایجاد کچلی می باشد اما اکنون این نظریه رد شده و تاکنون علت این بیماری مشخص نگردیده است. به جهت یافتن درمان مشکل خود ابتدا باید نوع کچلی تان را تشخیص دهید. افرادی که ریزش مویشان همراه با خارش ، سوزش و تورم است در این دسته (کچلی سکه ای) قرار نمی گیرند.

اکثر افراد تصور می کنند چون نام این بیماری کچلی سکه ای است پس مقدار ریزش موها به اندازه یک سکه می باشد. اما بدانید که مقدار ریزش موها هیچگونه ربطی به سکه و اندازه آن ندارد و محدود به میزان اولیه ریزش نخواهد بود. ممکن است در ابتدا ناحیه کچلی بسیار کم باشد اما این امکان وجود دارد که به مرور زمان این ناحیه گسترده تر شده و تا جایی پیش رود که تمام سر دچار کچلی کامل گردد. در صورت کچلی کامل ، درمان بسیار سخت و دشوار می شود. همچنین کچلی سکه ای ممکن است به روی سر ختم نشود و ابروها و مژه ها را هم در بر گیرد. با توجه به نکات ذکر شده ، دیگر نقاط بدن مانند ریش و سبیل هم از این بیماری در امان نخواهند بود.

 

ریزش سکه ای مو را چگونه تشخیص دهیم؟

در ابتدا بطور ناگهانی یک یا چند لکه طاسی به شکل دایره یا سکه ای و گاهی بیضی شکل در سر یا ریش ایجاد می گردد. بطوری که فرد در هنگام شانه کردن و استحمام متوجه ریزش موی خود نخواهد شد. به جهت اینکه این نوع ریزش بدون درد و خارش یا سوزش است ، لذا فرد از این طریق هم به وجود آن پی نخواهد برد و تا مدت ها از وجود این بیماری بی خبر می ماند تا زمانی که آرایشگر و یا نزدیکان شخص علائمی را ببینند و به وی متذکر شوند. همچنین ممکن است بیمار بطور اتفاقی هنگام شانه کردن و یا لمس محل از این عارضه مطلع گردد.

لذا به جهت گردی و بعضاً بیضی شکل طاسی ، این بیماری را طاسی سکه ای شکل یا لکه لکه می گویند. زمانی که ریزش مو به یک و ی چند لکه محدود گرددبه آن ریزش موی سکه ای محدود می گویند. گاهاً ریزش م حالتی شبکه ای و تور مانند دارد که از اتصال چند لکه به وجود می آید و درنهایت موهای پشت سر و دور سر فرد به شکل نعل اسب می ریزد که نشانه بدی در پی دارد و از پیشرفت این بیماری خبر می دهد. گاهی هم تمام موی سر ریخته و نوار نعل لسبی شکل در پشت سر باقی مانده که آن را sisopho می نامند.

با توجه به علائمی که ذکر شد ، گاهی هم این بیماری لکه مشخصی ندارد ، بلکه در تمام سر فولیکول های مو را زایل کرده و این بیماری را به شکل کم پشتی در موی سر نشان می دهد.

در صورت ریزش تمامی موی سر نوع بیماری را توتالیس نامیده و اگر ریزش مو در نواحی دیگری از بدن غیر از سر ، در ریش و یا ابرو ایجاد گردد به آن خارج جمجمه ای می گویند. همچنین اگر ریزش مو تمامی موهای بدن را فرا گیرد ، آنرا سرتاسری یا یونیورسالیس می نامید. در این حالت نه تنها موی سر بلکه موهای ریش ، ابرو ، بدن و بینی هم خواهند ریخت.

 

ریزش موی سکه تا چه زمانی ادامه می یابد؟

با توجه به اینکه ریزش سكه‌اي خطری جدی برای موها محسوب می گردد ، اما دائمی نبوده و اگر فرد از شانس بالایی برخوردار باشد مشکل او به مرور زمان ، بطوری که ابتدا ریشه موها ریخته و پس از مدتی جوانه زده و تمامی موها بعد از 6 ماه جایگزین خواهند شد ، برطرف می شود.

اما در برخی مواقع فرد باید صبر بیشتری به خرج دهد زیرا ممکن است ناحیه ای شروع به ریزش کرده و سایر قسمت ها را درگیر خود کند. همچنین در مواردی ، بعد از ریزش و رشد مجدد یک بخش از سر ناحیه دیگر دچار طاسی می شود. پزشک مربوطه با در نظر گرفتن شدت بیماری شیوه درمانی مناسب را انتخاب نموده و از دارو‌هاي خوراكي يا تزريق دوره‌اي براي برطرف شدن بیماری کمک خواهد گرفت. 

اگر ناحيه طاسی مقدار قابل توجهی نباشد دوره‌هاي تزريق دارو براي درمان مناسب تر است. اگر  هيچ كدام از اين شيوه‌ ها برای حل مشکل کافی نبود ، نور درماني يا فتوتراپي باعث رشد مجدد موهاي ریخته شده می شوند. در روش فتوتراپي لامپ ‌هاي مهتابي فرابنفش را در بازه های زمانی سه تا شش ماه به صورت يك روز در ميان به سطح سر بیمار می تابانند. نمی توان با اطمینان این روش را درمان تضميني و صد درصدي براي رفع طاسی دانست. ممكن است مدتي بعد از درمان ، فرد دوباره دچار كچلي شود.  متاسفانه كچلي سكه‌اي در برخي افراد مجددا تکرار می گردد.

در قسمت دوم مقاله به نکات کلیدی این بیماری و همچنین روش های درمان آن خواهیم پرداخت.

مطالب مرتبط

ریزش سکه ای مو (آلوپسی) - قسمت دوم

    نکات کلیدی ریزش سکه ای مو خوشبختانه ریزش سکه ای مو موجب خرابی دایمی فولی...

ترمیم گیاهی مو

  ترمیم مو با روش های گیاهی افرادی که گرفتار ریزش و کم پشت شدن مو هستند به دنبال...

بوتاکس چیست؟

    بوتاکس چیست؟   بوتاکس دارویی است برای برطرف کردن چین‌وچروک پیشا...

لایه برداری

روشهای دیگر در درمان لک صورت

روش های دیگر در درمان لک صورت : لایه برداری ( peeling ) ؛ سایش پوست بوسیله مکانیکی ( dermabres...

ژن  ارثی در ریزش موی

نقش ژن در ریزش مو

نقش ژن در ریزش مو (ارثی یا وراثت) طاسی ارثی یا نازک شدن مو شایعترین نوع کم مویی است ک...