مغز و اعصاب، بیماری های مغز و اعصاب و مقالات مرتبط در زمینه مغز و اعصاب

درمانگاه تخصصی پوست و مو اکسیر

حافظه برخی افراد دارای علائم آلزایمر قوی به نظر می رسد!

پژوهشگران مغز سالمندان را پس مرگ از آن ها نیز، مورد بررسی و مطالعه قرار دادند و اعلام کردند که احتمالا مغز آن ها در مراحل اولیه آلزایمر بوده اگرچه در روشنی این موضوع تردیدهایی هست. آنها همچنین اظهار کرده اند امکان دارد چیزی در مورد مغز این افراد که علائم زوال عقل را نشان می دهد، در قسمتی نگهداری شود. در یک پژوهش که قدرت فکر سالمندان را مورد سنجش قرار می داد، محققان گزارش کردند که چند نفر در سنین بالای ۹۰ سال حافظه بسیار عالی داشتند و این در حالی بود که نشانه هایی از بیماری آلزایمر در آن ها وجود داشت.

رشته مغز و اعصاب

بیماری‌های سیستم عصبی شامل مغز، نخاع و اعصاب محیطی به سه گروه تقسیم می‌شوند. اول بیماری هایی هستند که بیشر بر خلق و خو و رفتار بیمار تاثیر می‌گذارند از جمله افسردگی، اظطراب، اختلالات شخصیتی و بیماری های روانی پیشرفته.درمان این گروه از بیماری‌ها بر عهده روانپزشکان یا متخصصین اعصاب و روان می باشد. دسته دوم بیماری‌هایی هستند که بر عملکرد بدنی سیستم عصبی تاثیر گذاشته اما با جراحی قابل درمان نیستند بلکه باید برای بیماران دارو تجویز شود؛ مانند ام اس، صرع، بیماری پارکینسون و برخی سکته های مغزی. این بیماران زیر نظر متخصصین داخلی مغز و اعصاب درمان می‌شوند. اما گروه سوم شامل بیمارانی است که می‌توان به وسیله جراحی به آنان کمک کرد. تومورهای مغزی، ضربه های مغزی، تومور نخاعی، صدمات نخاعی، دیسک کمر، گردن، پشت و بیماری‌های اعصاب محیطی مانند فشار روی عصب و قطع عصب جزو این گروه هستند. این بیماران توسط جراحان مغز و اعصاب درمان می‌شوند.

حقایق جالب در مورد مغز انسان

مغز، مرکز دستگاه عصبی بدن انسان است. در طول تاریخ، مغز انسان در نادیده گرفته شدن خود نقش بسیار خوبی را ایفا کرده است! تمامی انسانها از مصریان باستان گرفته تا ارسطو اهمیت چندانی به خود مغز نداده اند. آناتومی شناس معروف، "گالن" به مغز به عنوان فرمانده حرکات و صحبت کردن بدن انسان اعتبار داد اما حتی او نیز توجه چندانی به ماده سفید و خاکستری مغز نداشت. بنابر گزارش لایو ساینس، امروزه به لطف تحقیقات و پیشرفتهای تکنولوژیکی مشاهده نزدیک مغز انسان امکان پذیر شده است و یافته هایی که به واسطه این تکنولوژی ها به دست آمده اند می توانند افرادی مانند گالن را نیز شگفت زده کنند.

آشنایی با تخصص مغز و اعصاب و نورولوژی

به دلیل تشابه اسمی بسیار بین تخصص های متخصص اعصاب و روان، متخصص مغز و اعصاب، جراح مغز و اعصاب، روانپزشک، روانکاو، روانشناس و … در زبان فارسی، این واژه ها حتی در بین اقشار تحصیل کرده نیز خیلی مواقع به جای هم به کار می روند. اما این تخصص ها درواقع چندین رشته تخصصی با حوزه فعالیت های گسترده و متفاوت از هم هستند که در برخی موارد اشتراکاتی نیز باهم دارند.

درخواست مشاوره رایگان  
Real Time Analytics

کلمات کلیدی توریسم درمانی :