توریسم درمانی چیست؟ ، گردشگری پزشکی، بهترین کشورها برای گردشگری پزشکی و مقالات مرتبط در زمینه توریسم درمانی

درمانگاه تخصصی پوست و مو اکسیر

رشته گردشگری سلامت

اگرچه در طی سال‌های گذشته توجه بیشتری به بخش گردشگری شده، ولی این صنعت در ایران هم‌چنان نوپا است و جای پیشرفت بسیار زیادی دارد. با پیشرفت و همه‌گیر شدن موضوع گردشگری، توجه اقشار آکادمیک هم به این موضوع بیشتر شده است. امروزه امکان تحصیل در رشته گردشگری، یا همان مدیریت جهانگردی در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در ایران امکان‌ پذیر است.

وضعیت مدیکال توریسم در کشور کوبا

کوبا به عنوان کشوری کوچک در آمریکای مرکزی، الگوی موفقی از توسعه نظام سلامت و درآمدزایی هنگفت از طریق توسعه توریسم درمانی است کم نیستند آمریکایی‌هایی که برای دریافت خدمات درمانی باکیفیت و ارزان به کشور کوبا سفر می‌کنند. توریسم درمانی در کوبا به عنوان یکی از منابع مهم درآمدزایی ملی شناخته می‌شود و این کشور به عنوان یک مقصد مهم درمانی در قاره آمریکا معروف شده است.

وضعیت خدمات درمانی در تایلند

براساس سیاست‌های تایلند بیمارستان‌های عمومی ملزم به دریافت هزینه‌های بالاتری از افراد غیربومی شده‌اند که اثرگذاری بالایی در روند جذب گردشگران پزشکی در این کشور خواهد داشت. به این ترتیب وزارت بهداشت تایلند در سال 2019 میلادی دو نرخ متفاوت برای افرادی که تابعیت تایلند را ندارد و آن گروه که خارجی هستند را درنظر گرفت آن را و به تمامی بیمارستان‌ها ابلاغ کرد.

پیوند کلیه تنها با ۱۰هزار دلار

گفت‌وگو با دکتر محسن آیتی اورولوژیست و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران یکی از شایع‌ترین بیماری‌هایی که امروزه افراد بسیاری فارغ از جنسیت و سن به آن مبتلا می‌شوند بیماری‌های حوزه اورولوژی است. ایران به‌ واسطه متخصصان و جراحان صاحب نام یکی از قطب‌های درمان این بیماری‌ها در منطقه محسوب می‌شود. با دکتر محسن آیتی اورولوژیست و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران درباره این بیماری و مزیت‌های درمانی آن در ایران به گفت‌وگو نشستیم.

هوش مصنوعی گوگل به جنگ سرطان ریه می‌رود

فناوری تازه گوگل با دقت ۹۷ درصد نوع سرطان ریه را می‌دهد سرطان ریه بعد از سرطان پستان دومین عامل مرگ‌ومیر زنان و مردان در جهان است. افرادی که سیگار می‌کشند بیشترین خطر ابتلا به این سرطان را دارند، هرچند سرطان ریه در افرادی که هرگز سیگار نمی‌کشند نیز دیده‌ می‌شود. تومور ریه مانند انواع سرطان‌ها از اختلال یک واحد اساسی بدن، یعنی سلول به وجود می‌آید. تشخیص نادرست سرطان ریه خبر ناگواری برای بیماران است گوکل با همکاری دانشگاه نورث‌وسترن (NH) موفق به طراحی الگوریتم مبتنی بر هوش مصنوعی شده‌ است که قابلیت شناسایی دو نوع تومور ریه را تنها از روی یک تصویر آن‌هم با دقت 97 درصد دارد.

هلثیوت مراقب سلامت سالمندان

محمد گلستانه، یکی از بنیانگذارهای استارتاپ هلثیوت، فارغ‌التحصیل کارشناسی نرم‌افزار است. او همچنین دوره‌های MBA را گذارنده و اکنون دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی گرایش بازاریابی است. گلستانه 18 سال سابقه کار در حوزه آی‌تی دارد و از سال 82 مجموعه شرکت‌هایی را در زمینه فناوری اطلاعات تاسیس کرده است. اصلی‌ترین حوزه فعالیت این شرکت‌ها طراحی، راه‌اندازی و نگهداری سرویس‌های مراکز داده است. گلستانه در بوت‌کمپ اینترنت اشیا براساس علاقه شخصی خود همراه با هم‌تیمی‌های خود وارد کار در حوزه سلامت شد. با او به گفت‌وگو نشستیم تا از تجربه‌هایش برایمان بگوید.

هوش مصنوعی بهداشت و درمان دبی را متحول خواهد کرد

استارتاپی که با کمک سوابق بیماران راه‌کارهای اجرایی می‌دهد استفاده از هوش مصنوعی در اقتصاد امروز امری غیرقابل انکار و یکی از الزامات توسعه همگام با سایر کشورهای توسعه یافته است. به همین دلیل اغلب شرکت‌های نوپا با استفاده از این فناوری‌ نوین در تلاش هستند سهم بیشتری را برای خود در اقتصاد جهانی ایجاد کنند. گردشگری سلامت یا به‌طورکلی بازار بهداشت درمان نیز از این قاعده مستثنی نبوده و طی چندسال اخیر روند ورود و استفاده هوش مصنوعی در این بخش جدی شده است و دستیاران هوشمند پزشکان وارد اتاق عمل شده‌اند.

نگرانی‌های محققان انگلیسی درباره توریسم درمانی

کتابچه راهنمای انگلیسی‌ها در مورد بررسی مسائل مربوط به گردشگری پزشکی یکی از مسائل مهم در حوزه گردشگری پزشکی، بحث ابعاد مختلف ریسک‌های درمان است. بیمارانی که برای درمان به کشورهای دیگر سفر می‌کنند، باید نسبت به ریسک‌های این نوع از روش‌های درمانی نیز آگاه شوند. بدین ترتیب در قالب یک مطلب مفید و جامع قصد داریم به‌صورت یک کتابچه راهنما، شما را با ریسک‌های درمانی، عوارض‌ها، عفونت‌ها و موارد و خطرات دیگری که به سبب درمان اشتباه یا بی‌کیفیت و البته پُرهزینه در سرویس‌های درمانی صورت می‌گیرد، آشنا کنیم.

نقش رسانه‌های اجتماعی در گردشگری سلامت

نقش رسانه‌های اجتماعی در توسعه گردشگری سلامت بسیار تعیین کننده است. در این گزارش به اهمیت این نقش پرداخته شده است برای پرداختن به اهمیت و نقش رسانه‌‌ های اجتماعی در گردشگری سلامت اجازه دهید با یک تجربه شروع کنیم: در سال 2015 یک زوج سالمند انگلیسی در جستجوی مراکزی برای انجام جراحی چشم در هند بودند. یکی از چالش‌های پیش روی آنها کمیابی مجراهای مستقیمی بود که بتوان از طریق آن به بیمارستان‌های هند دسترسی داشت و کیفیت و نرخ موفقیت عمل‌های پزشکی را مورد ارزیابی قرار داد.

نقش آب گرم معدنی در گردشگری سلامت نادیده گرفته شده است

استاندار اردبیل با اشاره به ظرفیت آب گرم معدنی در اردبیل در ارتقای صنعت گردشگری سلامت، اظهار داشت: گردشگری سلامت یکی از مهم ترین محورهای توسعه گردشگری در استان اردبیل به شمار می‌رود که در این راستا در نظر داریم مجتمع‌های آبدرمانی را در سطح استان با رویکردی نوین در حوزه بهره‌برداری از آب‌های گرم معدنی با حمایت از سرمایه‌گذاران در این بخش احداث کنیم. به گزارش خبرگزاری گردشگری سلامت ایران، نشست کارگروه تخصصی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل با حضور مسئولان استانی در این حوزه برگزار و برنامه‌ها و اقدامات به ویژه در حوزه گردشگری در این جلسه مورد بحث و بررسی قرار گرفت تا مشکلات و نارسایی‌ها در این حوزه برطرف شود.

گردشگری سلامت ایران

مطابق با گزارش آماری که از گردشگران ورودی به ایران بدست آمده نیز مشخص شده که انگیزه ی مسافران برای درمان در ایران بسیار بالا بوده و در سال 1395 حدود 500 میلیون دلار از این طریق درآمد برای کشور حاصل شده است که نیم درصد از سهم جهان را شامل می شود. به نقل از خبرگزاری های رسمی کشور پیش بینی می شود ایران تنها از “گردشگری سلامت” می تواند 7 میلیارد دلار درآمد به دست بیاورد؛ مطابق با آنچه که در بالا ذکر کردیم، بر اساس گزارش بدست آمده از آمار گردشگران ورودی به کشور کسانی که با انگیزه ی درمانی به ایران سفر می کنند عدد بالاتری را نشان می دهد و این عدد تنها برای کسانی است که به منظور درمان های ضروری به ایران سفر می کنند و نام آن ها ثبت می شود و آماری از کسانی که برای جراحی های پلاستیک و زیبایی وارد کشور می شود وجود ندارد.

طبیعت‌گردی هم نوعی گردشگری سلامت است

گفت‌وگو با فرید جواهرزاده رئیس انجمن علمی طبیعت‌گردی ایران انجمن‌های علمی از موثرترین و مهمترین تشکل‌هایی هستند که نقش به‌سزایی را در هم‌افزایی مابین نهادهای مرتبط و همچنین توسعه علمی موضوع متمرکز بر آن را دارند. فرید جواهرزاده رئیس انجمن علمی طبیعت‌گردی ایران این تشکل‌ها را جز اساسی‌ترین نیازهای طبیعت‌گردی ایران می‌دانست؛ از این رو همراه با جمع کثیری از استادان برجسته ایران انجمن طبیعت‌ گردی ایران را تاسیس کرده‌اند. با او درباره فعالیت این انجمن و نقش آن در گردشگری سلامت به گفت‌وگو نشسته‌ایم. درباره تاسیس انجمن طبیعت‌ گردی ایران بگویید.

درمان پنجاه هزار بیمار خارجی در کلمبیا

وزارت تجارت، صنعت و گردشگری کلمبیا MinCIT هفته گذشته با انتشار گزارشی از روند افزایش ورود گردشگران پزشکی به این کشور خبرداد در این گزارش آمده، براساس برآوردها و آمارهای ثبت شده از درخواست‌ها و خدمات ارائه شده به بیماران خارجی در سال 2019 میلادی، 50 هزار بیمار از خدمات درمانی این کشور استفاده‌ کرده‌اند. این عدد نشان دهنده رشد قابل توجه از ورود گردشگران پزشکی خارجی به کلمبیا است.

امارات به گردشگران پزشکی، کارت اعتباری اختصاص می دهد

با توجه به روند افزایش تقاضای سفر به امارات متحده عربی از سوی گردشگران پزشکی خارجی، مسئولان اداره بهداشت و سلامت این کشور طرحی جدید برای تشویق ورود گردشگران بیشتر را در دستور کار خود قرار داده‌اند. به گزارش مدتورپرس، خبرگزاری گردشگری سلامت ایران، مسئولان اداره بهداشت امارات متحده عربی طی قراردادی با یکی از بانک‌های تجاری، طرح کارت اعتباری GOLD CASH را برای گردشگران پزشکی که قصد سفر به این کشور را دارند فراهم کرده‌اند.

لغو امتیاز یک مرکز درمانی در دبی به دلیل تخلف

اداره بهداشت دبی با اشاره به اهمیت توسعه گردشگری پزشکی در این منطقه اعلام کرد تخلف یک مرکز درمانی بین‌المللی باعث شده تا مجوز فعالیت این مرکز برای سه ماه لغو شود. در اطلاعیه‌ای که برهمین اساس از سوی اداره بهداشت دبی منتشر شده، اگرچه نامی از مرکز یاد شده نیست، اما به تمامی مراکز درمانی بین المللی هشدار داده شده که از تاریخ یک نوامبر سال جاری سخت‌گیری‌های بیشتری در این زمینه صورت می‌گیرد. در این اطلاعیه آمده بازرسی‌های محسوس و نامحسوس از مراکز به صورت تصادفی انجام خواهد شد و در عین‌ حال بیمارانی که در مراکز درمانی دبی خدمات دریافت می‌کنند نیز فرم‌های نظرسنجی خاصی را به صورت الکترونیکی تکمیل و به اداره بهداشت دبی ارسال می‌کنند.

قدرت جهانی آسیا در گردشگری پزشکی

این‌طور به نظر می‌رسد که آسیا به قدرت بزرگی در عرصه گردشگری پزشکی جهان تبدیل شده است که علت آن را می‌توان ارزان‌بودن این خدمات، درمان‌های تخصصی و سهولت سفر دانست. در گردشگری پزشکی یا توریسم پزشکی، مردم از کشورشان به سایر نقاط دنیا سفر می‌کنند تا از خدمات پزشکی کشور مقصد بهره‌مند شود؛ اما چه چیزی آسیا را به معروف‌ترین مقصد گردشگری پزشکی تبدیل کرده است؟ علت این موضوع را می‌توان فقدان درمان‌های تخصصی در کشورها یا مقرون‌به‌صرفه بودن خدمات پزشکی در آسیا دانست. همه‌ی این عوامل در کنار سهولت سفر که به‌لطف قوانین راحت‌تر اخذ ویزا برای درمان‌های پزشکی میسر شده است، گزینه‌های متعددی از گردشگری پزشکی را پیش روی مسافران قرار می‌دهد.

صنعت گردشگری سلامت در اروپا

صنعت مسافرت پزشکی در طول چند دهه اخیر رشد قابل ملاحظه‌ای را تجربه کرده است و دلیل این امر ارتقا زیرساخت مراقب بهداشتی در بسیاری از کشورها، افزایش سرمایه‌گذاری در بازار مسافرت پزشکی و پیشرفت فناوری است. در این میان جاذبه‌های کشورهای اروپایی را نباید دست کم گرفت. خوب است بدانیم که جزیره خوار در کرواسی مهد گردشگری سلامت اروپا قلمداد می‌شود. اما به راستی گردشگری سلامت در اروپا چه جایگاهی دارد؟ کشورهای اروپایی از نظر خدمات و تسهیلات گردشگری سلامت چه جایگاهی دارند؟ در سال‌های اخیر بازار مسافرت پزشکی در اروپا به صورت تصاعدی رشد کرده است و کشورهای اروپایی بسیاری به تدریج درحال تبدیل شدن به بازیکنان اصلی در این صنعت هستند. یکی از محرک‌های کلیدی این رشد در سفر سلامتی در اروپا دستورالعمل اروپایی سال 2014 در زمینه مراقبت‌های بهداشتی فرامرزی است که به شهروندان اتحادیه اروپا امکان دسترسی آسان به مراقبت‌های بهداشتی در تمامی اعضای این اتحادیه را می‌دهد. با این شرایط، تمامی پرداخت‌ها درداخل کشورهای عضو قابل انجام است.

سرمایه‌ گذاری اسپانیا در توریسم درمانی امارات

باتوجه به برنامه‌ریزی امارات متحده عربی برای توسعه درآمدهای گردشگری پزشکی به تازگی هلدینگ سرمایه‌گذاری فیصل اعلام کرده در همین زمینه قرارداد مشارکت بلند مدتی با یک شرکت اسپانیایی برای توسعه مراکز دندانپزشکی در امارات و ابوظبی امضاء کرده است. برهمین اساس دنتال اسپانیا با امضاء این قرارداد متعهد شده در امارات متحده عربی و ابوظبی اولین شبکه بین المللی دندانپزشکی را دایر کند تا علاوه بر ارایه خدمات به ساکنان و مهاجران منطقه گردشگران پزشکی سایر نقاط جهان را نیز در بالاترین سطوح خدمات درمان کند.

رشد گردشگری سلامت استان گلستان

یادداشتی از سید مجتبی سادات مدیر شرکت خدمات گردشگری خاطره گشت گلستان شرکت خدمات گردشگری خاطره گشت گلستان یک شرکت فعال در حوزه گردشگری در استان گلستان است که در زمینه تورهای بوم‌گردی، تور داخلی، تور خارجی و همچنین گردشگری سلامت نیز خدمت ارائه می‌دهد. ما در این شرکت درصدد معرفی استان گلستان به‌عنوان یک نقطه جاذب گردشگری و گردشگری سلامت هستیم تا بتوانیم گردشگران بسیاری را هم در حوزه گردشگری و هم در حوزه سلامت که شامل پزشکی و تندرستی است، به این منطقه جذب کنیم.

راهکارهای مفید برای معرفی توانمندی‌های یک بیمارستان

یکی از مهمترین نکات در بازاریابی گردشگری پزشکی معرفی مراکز درمانی به بازارهای هدف است. برخی کارشناسان براین باور هستند که حضور متخصصان در مرکز درمانی تنها 50 درصد کار است و نیمه دیگر کار مربوط به معرفی یا همان تبلیغات خودمانی به متقاضیان دریافت خدمات واحدهای درمانی است. از این رو بد نیست با هشت راز طلایی بازاریابی و معرفی توانمندی‌های مرکز درمانی به بازارهای هدف آشنا شویم. یک وب‌سایت قابل اعتماد و فعال ایجاد کنید

دلالان گردشگری سلامت، فقط به منافع کوتاه مدت خود فکر می‌کنند

یک عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به آسیب حضور دلالان در گردشگری سلامت گفت: دلالان غیرقانونی فعال در صنعت گردشگری سلامت، فقط به فکر منافع کوتاه مدت خود هستند و منافع بلندمدت این صنعت برایشان اهمیتی ندارد. دکتر بشیر خالقی در گفتگو با مدتور پرس افزود: برای دلالانی که به شکل غیرقانونی در گردشگری سلامت فعال هستند، نه اعتبار و آبروی نظام سلامت ایران برایشان اهمیت دارد و نه به فکر رضایتمندی بیماران خارجی هستند. آنها فقط روی سودهای کوتاه مدت خود از این صنعت سودآور تمرکز کرده‌اند و برای این سود مقطعی حاضر هستند هر قانون و آیین نامه‌ای را زیر پا بگذارند.

دلالیسم؛ مهمترین مانع رونق گردشگری سلامت در ایران

طی سال‌های اخیر با توجه به تداوم تحریم‌های اقتصادی علیه ایران و روند حرکت کشور به سمت اقتصاد مقاومتی، صنعت گردشگری به‌ویژه در حوزه پزشکی و سلامت با گردش مالی چند صد میلیارد دلاری در جهان به‌عنوان یکی از منابع مهم بالقوه درآمدهای ارزی غیرنفتی مطرح شده است. اگرچه سهم ایران از این بازار پر رونق بین‌المللی طی سال اخیر تنها رقمی در حدود 2 میلیارد دلار از طریق ورود 500 هزار گردشگر سلامت بوده است؛ اما کشور همسایه ایران یعنی ترکیه در سال میلادی جاری با جذب یک میلیون گردشگر سلامت، قریب به 10 میلیارد دلار درآمد ارزی کسب کرده و خواهان آن است تا بتواند در چهار سال آینده این میزان توریست درمانی را به دو میلیون نفر و درآمد ارزی حاصله را به 20 میلیارد دلار برساند.

دلال‌ها را جذب می‌کنیم

گفت‌وگو با هادی نجاتیان مدیرعامل مجموعه توسعه سلامت آتی کیهان مشهد قطب گردشگری سلامت ایران است که شرکت‌های بسیاری در قالب تسهیل‌گر به‌عنوان واسط بین بیمار و بیمارستان فعالیت می‌کنند. مجموعه توسعه سلامت آتی کیهان یکی از شرکت‌های این حوزه است که با تکیه بر IT خدماتی را در این بخش ارائه می‌دهد. هادی نجاتیان مدیرعامل این مجموعه در گفت‌وگو با خبرنگار مدتورپرس درباره فعالیت این شرکت و گردشگری سلامت شهر مشهد می‌گوید.

انگلیسی ها قصد دارند از خدمات پزشکی کشورهای دیگر استفاده کنند

امروزه با توجه به رشد صنعت گردشگری در شاخه‌های مختلف به‌خصوص موضوع گردشگری پزشکی بسیاری از صاحبان سرمایه و کلینیک‌های درمانی در تلاش هستند بازارهای هدف تازه و قابل اعتمادی برای خود دست و پا کنند. به گزارش مدتورپرس، خبرگزاری گردشگری سلامت ایران؛ در این میان رقابت آنچنان سخت و نفس‌گیر شده که در پاره‌ای از موارد بی‌توجهی کوتاه مدت فعالان این عرصه می‌تواند باعث از دست رفتن فرصت‌های موجود در سایر نقاط جهان باشد و امروز یکی از این فرصت‌های طلایی برای فعالان عرصه گردشگری پزشکی ایجاد شده است.

ترکیه در سال 2023 میزبان 2 میلیون توریسم پزشکی خواهد بود

استانداردهای جدید ترکیه برای افزایش سهم درآمد گردشگری پزشکی پارلمان ترکیه براساس سیاست‌های افزایش درآمد گردشگری پزشکی این کشور سیاست‌های جدیدی با نام USHAS را برای ارتقاء و تنظیم مقررات جدید گردشگری پزشکی درنظر گرفته است. این استانداردها مطابق با نیازها و خواسته‌های بین‌المللی هستند تا تمامی خدمات ارائه شده از سوی مراکز دولتی و خصوصی همگی در یک سطح قرار گرفته و ضمانتی برای اعتماد متقاضیان دریافت خدمات بهداشتی در ترکیه شناخته شود.

پژوهشگاه رویان میزبان ۵هزار زوج خارجی

گفت‌وگو با اشکان مزدگیر مدیر توسعه محصولات و خدمات شرکت فناوری بن‌یاخته‌های رویان یکی از مهمترین راه‌های پیشگیری از بیماری‌های سخت، ذخیره‌سازی خون بند ناف است که ایران به‌عنوان یکی از مقاصد این کار در دنیا شناخته شده. پژوهشگاه رویان یک پژوهشگاه مطالعه در خصوص سلول‌های بنیادی است که با ورود به درمان ناباروری تبدیل به یکی از قطب‌های درمانی ناباروری در جهان شده است. این پژوهشگاه در سال 84 شرکت فناوری بنیاخته‌های رویان را با هدف ذخیره سازی سلول های بنیادی خون بند ناف تاسیس کرده. با اشکان مزدگیر مدیر توسعه محصولات و خدمات شرکت فناوری بن‌یاخته‌های رویان درخصوص فعالیت‌های این پژهشگاه در حوزه درمان ناباروری و همچنین ذخیره‌سازی خون بند ناف به گفت‌وگو نشسته‌ایم

بیمارستان‌ها نباید با دلالان توریسم درمانی همکاری کنند

بسیاری از گردشگران سلامت توسط افراد غیرمتخصص در گردشگری سلامت به مراکز درمانی معرفی می‌شوند. اگر بیمارستان‌ها با دلالان غیرقانونی همکاری نکنند، این فرآیند نیز متوقف می‌شود در شرایطی که مراکز درمانی فعال در کشور حاضر نباشند با دلالان غیرقانونی در گردشگری سلامت همکاری کنند، خود به خود بازار کار این دلالان نیز کساد خواهد شد و صنعت توریسم درمانی ایران نیز روی ریل قانونی حرکت خواهد کرد. همکاری نکردن با دلالان توریسم درمانی می‌تواند کیفیت ارائه خدمات درمانی به بیماران خارجی را نیز ارتقا ببخشد. به گزارش خبرگزاری گردشگری سلامت ایران، برخی از مراکز درمانی در ایران تمایلی برای همکاری با دلالان گردشگری سلامت ندارند، اما از آنجا که اغلب گردشگران سلامت از طریق دلالان غیرقانونی وارد بیمارستان‌ها می‌شوند، برخی بیمارستان‌ها با اکراه حاضر به همکاری با دلالان غیرقانونی گردشگری سلامت می‌شوند.

پادشاهی دلالان در صنعت «گردشگری سلامت»

«هر گردشگر سلامت که وارد کشور می‌شود، حداقل سه برابر یک گردشگر عادی ارزآوری دارد و دو برابر آنها شغل در کشور ایجاد می کند.» اینها بخشی از گفته های محمد جهانگیری، رئیس انجمن گردشگری سلامت ایران است که به خوبی از ظرفیت بالای گردشگری سلامت در ایران، پرده برمی دارد. با وجود چنین پتانسیل بالایی از ارزآوری، این روزها شاهد حضور دلالان در گردشگری سلامت هستیم؛ به گونه ای که که عمده درآمد این صنعت سودآور به جیب دلالانی می رود که نه دانشی در حوزه «توریسم درمانی» دارند و نه حتی الفبای نظام سلامت یا گردشگری را می شناسند. عمده این دلالان، مجوز قانونی برای جذب گردشگر سلامت ندارند و خیلی از آنها همزمان نقش راننده، مترجم، راهنمای تور و … را بر عهده می گیرند. در اغلب موارد نیز این گروه از گردشگران سلامت که خواسته و ناخواسته به دلال ها وصل می شوند، با نارضایتی کشور را ترک می کنند. موارد زیادی از کلاهبرداری از گردشگری سلامت و یا ارائه خدمات درمانی غیر استاندارد به گردشگران خارجی، دیده شده است که همه این موارد منفی، وجهه گردشگری سلامت در ایران را مخدوش کرده است.

برگزاری پنل تخصصی گردشگری سلامت در نمایشگاه اربیل

اولین دوره نمایشگاه گردشگری سلامت ایران در اربیل کردستان عراق از تاریخ 26 تا 28 آذر 98 در هتل 5 ستاره دیوان اربیل برگزار خواهد شد این نمایشگاه با همکاری وزارت میراث فرهنگی و گردشگری، وزارت بهداشت و درمان، کنسولگری ایران در اقلیم کردستان، وزارت امورخارجه و انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی ایران و همچنین توسط شرکت دکوپاژ برگزار می‌شود. علیرضا دژبد مدیر اجرایی این نمایشگاه درخصوص اهداف برگزاری این نمایشگاه می‌گوید: «ایران توانمندی بالایی در ارائه پکیج‌های درمانی به گردشگران سلامت به‌خصوص اتباع همسایه نیز دارد. اقلیم کردستان عراق یکی از همسایگان ایران است که ظرفیت بسیار خوبی برای ایران در این حوزه محسوب می‌شود. این منطقه با چند شهر ایران هم‌مرز بوده و راه‌های زمینی امنی را برای سفر به ایران دارند و همچنین پروازهای مستقیم بسیاری از این منطقه به ایران صورت می‌گیرد.

ایجاد اتاق شیشه‌ای برای توسعه گردشگری پزشکی امارات

درحالی امارات متحده عربی برای دستیابی به سهم بیشتر از گردشگری پزشکی بین المللی برنامه‌‌ریزی می‌کند که براساس آخرین سیاست‌ها نه تنها اجازه کار پزشکان متخصص سایر کشورها در شهرسلامتی دبی صادر شده است بلکه برای جلب اعتماد متقاضیان دریافت خدمات پزشکی در این کشور اتاق شیشه‌ای ایجاد شده تا فعالیت و روند ارایه خدمات پزشکان و مراکز درمانی کاملا مشخص و قابل رصد باشد. به گزارش مدتورپرس، خبرگزاری گردشگری سلامت ایران، وزارت بهداشت امارات متحده عربی با توجه به اهمیت توسعه و رونق گردشگری پزشکی در این کشور با استفاده از درگاه DubaiHealthBooking گزینه‌ای جهت ثبت نظرات گردشگران پزشکی ایجاد کرده است.

اوضاع مدیکال توریسم در پیشرفته‌ترین کشور آمریکای جنوبی

با وجود آنکه هزینه‌های درمانی در شیلی، بیشتر از سایر کشورهای همسایه‌اش است، اما به دلیل کیفیت بالای درمان در این کشور، توریست‌های سلامت زیادی از نقاط مختلف جهان به این کشور سفر می‌کنند کشور شیلی به عنوان توسعه‌یافته‌ترین کشور آمریکای جنوبی شناخته می‌شود. به دلیل توسعه زیرساخت‌های صنعت گردشگری، مدیکال توریسم در شیلی نیز از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. به گزارش خبرگزاری گردشگری سلامت ایران، کشور شیلی به عنوان یک نوار باریک از زمین بین اقیانوس آرام و رشته کوه‌های آند قرار دارد.

انگلیسی‌ها و درمان ناباروری

دریافت خدمات ناباروری در اروپا یکی از مهم‌ترین دلایل سفر گردشگران سلامت انگلیسی است تغیرسبک‌زندگی و همچنین افزایش سن ازدواج در جوامع توسعه‌یافته باعث شده تا درخواست دریافت خدمات ناباروری و درمان‌های مرتبط در سراسر جهان روبه فزونی بگذارد. این درحالی است که قاره سبز به عنوان یکی از پرتقاضاترین مناطق جهان برای دریافت این خدمات است. در این زمینه سازمان بهداشت انگلستان چندی پیش آمار مهمترین مقاصد خانواده‌های انگلیسی برای دریافت خدمات ناباروری در اروپا را منتشر کرد که می‌تواند براساس آن دریافت که کدام کشورها در جلب نظر گردشگران سلامت چه از نظر ارائه خدمات و چه از نظر هزینه‌های احتمالی موفق‌تر بوده‌اند.

انگلستان سالانه ۵ میلیارد پوند برای سلامت دیجیتال هزینه می‌کند

انگلیس بخش سلامت و بهداشت خود را به‌سمت استفاده از فناوری‌های نوین و دیجیتالی سوق می‌دهد استفاده از فناوری‌های نوین و دیجیتالی امروزه در اغلب صنایع غیرقابل انکار است و به قول معروف حتی بدون آن‌ها نمی‌توان آینده‌ای را برای بسیاری از صنایع درنظر داشت. این درحالی است که ظاهرا بخش سلامت و بهداشت نیز از قاعده یاد شده مستثنی نیست و رفته رفته سلامت هم دیجیتالی خواهد شد.این روند باعث شده تا مسئولان اداره سلامت انگلستان نیز به فکر دیجیتالی‌شدن افتاده و در این زمینه گام‌های موثری بردارند. اما به‌راستی مراحل دیجیتالی شدن سیستم بهداشت و درمان انگلستان یا همان NHS این کشور چگونه است و چه امتیازاتی را برای سیستم بهداشتی و گردشگری پزشکی این کشور خواهد داشت؟

آمارهای توریسم درمانی در کشور آرژانتین

براساس آخرین آمارها، توریسم درمانی در آرژانتین در حال رشد است و بخش عمده گردشگران پزشکی نیز از کشورهای آمریکای لاتین وارد کشور آرژانتین می‌شوند. به گزارش خبرگزاری گردشگری سلامت ایران، بر اساس آمارها در سال 2016، آرژانتین میزبان 14 هزار گردشگر پزشکی بوده است که این گردشگران حدود 300 میلیون دلار برای دریافت خدمات پزشکی در آرژانتین هزینه کرده‌اند. البته این آمارها مربوط به بیماران بین‌المللی است و شامل مهاجران مقیم آرژانتین نمی‌شود.

امارات از گردشگران سلامت رضایت‌نامه کتبی می‌گیرد

به‌سبب افزایش شکایت بیماران خارجی که در مراکز درمانی ابوظبی خدمات پزشکی دریافت کرده بودند؛ مسئولان بهداشتی و مقامات دولتی، کلیه مراکز درمانی بین‌المللی را که به گردشگران خارجی خدمات درمانی ارائه می‌دهند را موظف به دریافت رضایت‌نامه قبل از ارائه خدمات درمانی کرده‌اند. به گزارش مدتورپرس؛ خبرگزاری گردشگری سلامت ایران، پنج‌شنبه گذشته مقامات دولتی ابوظبی اعلام کردند تمامی مراکز ارائه دهنده خدمات درمانی به گردشگران خارجی موظف هستند صورتحساب ارائه خدمات را به اداره مالیات و بهداشت ابوظبی همراه با رضایت‌نامه بیمار از خدمات دریافتی، ارسال کنند.

افتتاح مرکز ناباروری لطیفه در دبی

اداره بهداشت دبی اعلام کرده بزرگترین مرکز ناباروری در منطقه به نام لطیفه قبل از سال 2020میلادی افتتاح می‌شود. مرکز یاد شده که با استفاده از سرمایه‌گذاری بانک اسلامی امارات درحال ساخت است براساس برنامه بلند مدت دولت برای تبدیل شدن امارات متحده عربی به هاب گردشگری پزشکی منطقه اجرایی شده است.

اعتباربخشی بیمارستان‌های ایران

اعتباربخشی معادل معنایی اعتمادبخشی است، زمانی که پای جان و سلامتی در میان است. اعتباربخشی به معنی ارزیابی سیستماتیک مراکز درمانی با استانداردهای تعیین‌شده است. استانداردهایی که بر بهبود مداوم کیفیت، محوریت بیمار و بهبود امنیت بیمار وکارکنان تکیه دارد. گفت‌وگوی مکتوب و کوتاه مدتورپرس با دکتر علیرضا عسکری، مدیرکل نظارت و اعتباربخشی وزارت بهداشت به اعتباربخشی و نقش آن در اعتمادسازی و برندسازی، نواقص استانداردسازی و راهکارهای اخذ گواهینامه‌های بین‌المللی پرداخته است.

استراتژی جدید یونان در راستای توسعه توریسم درمانی

مسئولان گردشگری یونان برای توسعه اقتصاد گردشگری این کشور وارد کار در حوزه گردشگری سلامت شدند در این زمینه برنامه‌ای 5 ساله با عنوان «اولویت با گردشگری سلامت است» تدوین شده است. براساس این برنامه اولویت اصلی وزارت گردشگری این کشور با گردشگری سلامت است و تقریبا تمام پیش‌نیازها برای دستیابی به اهداف تعیین شده را فراهم کرده است.

از ۹۰ درصد ظرفیت توریسم درمانی ایران غافل مانده ایم

یکی از عمده دلایل سفر گردشگران سلامت به کشورهای دیگر، انجام عمل جراحی زیبایی و پلاستیک است، طوری که در بسیاری از کشورها می‌توان جراحی پلاستیک را پرمتقاضی‌ترین عمل جراحی در بین گردشگران سلامت دانست. جذب گردشگر سلامت در حوزه جراحی پلاستیک می‌تواند در کشور ما نیز در سطح گسترده‌تری اتفاق بیفتد و درآمد ارزی قابل توجهی را به کشور تزریق کند.

40 درصد هزینه گردشگران سلامت به جیب دلال‌ها می‌رود!

رئیس انجمن گردشگری سلامت هشدار داده است که دلالان گردشگری سلامت، بیماران را به مراکز درمانی فاقد کیفیت استاندارد هدایت می‌کنند و پول زیادی هم به جیب می‌زنند؛ به‌طوری که 30 تا 40 درصد هزینه‌های این بیماران خارجی به جیب دلال‌ها می‌رود.

ساخت اتاقكهاي نمك درماني مشابه غارهاي نمكي در اروميه

اروميه - شهردار اروميه گفت: اتاقك هاي نمكي مشابه غار هاي نمك درماني براي درمان بيماريهاي ريوي و ' آسم ' در دهكده ساحلي 'چي چست' اروميه ساخته مي شود. 'علیرضا عصمت پرست' روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگارایرنا افزود: دهكده ساحلی چی چست در 18 كیلومتری شهر ارومیه قرار گرفته و دارای شرایط آب و هوایی مناسب برای اجرای این طرح است. عصمت پرست اظهار كرد: هوای طبیعی غارهای واقعی نمك توسط دستگاه‌های هواساز نمكی (Dry Saline Diffuser medical device) به صورت كاملاً مشابه در این اتاقكها ایجاد می‌شود.

معرفی 12 چشمه آبگرم ایران

در سراسر ایران، چشمه های آب گرم متعددی وجود دارند. به همین دلیل، ما مشخصات و نشانی برخی از آنها را برایتان گردآوری کرده ایم تا در صورت تمایل به آن شهرها سفر و از این چشمه ها استفاده کنید. چشمه‌های آبگرم دارای ویژگی هایی مثل تحریک فعالیت‌های مختلف بدن، درمان بیماری تنفسی، روماتیسم، بیماری‌های پوستی، بیماری‌های زنان و تورم موضعی، تسکین اعصاب، تنظیم فشار خون، درمان دردهای مفصلی و بهبود دردهای کلیه دارند. چشمه‌های آب گرم در نقاطی از زمین وجود دارند که در آنها شرایط مورفولوژی، تکتونیکی، ماگمایی و جوی فراهم آمده باشد، در ایران به خاطر فعالیت گسترده آتشفشانی چشمه‌های معدنی و گرم زیادی وجود دارد.

لاغری به روش امبدینگ چینی ها

چینی ها با نخ و سوزن لاغرتان می کنند امبدینگ (Embedding) یا کت گوت (cutgut) یکی از فنون نو در طب سوزنی است. در این روش، به جای استفاده از سوزن، نخ‌های قابل جذبی از جنس cutgut (همان نخ‌ بخیه) در نقاط طب سوزنی کاشته می‌شود. این شیوه درمانی یک روش تقریبا نو در طب سوزنی به شمار می‌آید. در این روش، درمانگر طب سوزنی به جای استفاده از سوزن، نخ‌های قابل جذبی از جنس cutgut (همان نخ‌ بخیه) را در نقاط طب سوزنی می‌کارد. این نخ‌ها تقریبا سه هفته در بدن باقی می‌مانند و در حین جذب‌شدن نقاط مربوط به طب سوزنی را پیوسته تحریک می‌کنند. در واقع، در این روش بدن انسان به نخ‌های کاشته‌شده همان واکنش به سوزن‌های طب سوزنی را از خود نشان می‌دهد. یکتا فرهمند – حتما تا امروز درباره روش های درمانی طب چینی به ویژه طب سوزنی چین شنیده اید. روش های منحصر به فردی که درمان گران و پزشکان طب سنتی چین از آن برای درمان بیماری های مختلف بهره می گیرند اما شاید کمتر درباره امبدینگ یکی از متفاوت ترین تکنیک های درمانی طب سوزنی شنیده باشید. روشی که با کمک آن می توان بعضی بیماری ها را درمان کرد و البته از آن برای کنترل افزایش وزن، کاهش وزن، جوان سازی پوست و تسکین درد ها استفاده کرد. با ما همراه باشید تا در این مطلب شما را با این شیوه درمانی آشنا کنیم.

طب سنتی و رونق توریسم درمانی در چین

گردشگری سلامت به کمک طب سنتی چینی (TCM) در کشور چین در حال توسعه است. به گزارش خبرنگاران- منطقه خراسان و به نقل از چاینا دیلی، لی جیانگینگ، یکی از مقام های اداره پزشکی طب سنتی چین در انجمن بین المللی گردشگری سلامت گفت: گردشگری سلامت یکی از گردشگری های پررونق امروزی است. در این انجمن، فدراسیون دنیای انجمن های پزشکی چین بیان کرد که یک کمیته ویژه برای ترویج سلامت گردشگری TCM در سراسر دنیا ایجاد گردیده است. گردشگری طب سنتی چین (TCM) گردشگران را با روش های طب سنتی چینی و مراقبت های بهداشتی مانند طب سوزنی و روش های بادکش بدن آشنا می نماید. وی گفت: گردشگری سلامت، روشی مفید برای معرفی طب سنتی چین به دنیایان است تا افراد بیشتری در کشورهای مختلف از آن بهره مند شوند.

توریسم اسپا در گردشگری درمانی

احتمالا تا کنون نام اسپا به گوش‌تان خورده است. بسیاری از افراد اسپا را با ماساژهای معمولی اشتباه می‌گیرند در حالی که اسپا خدمات گسترده‌ای را در بر دارد. اسپا مکانی است که در آن از آب معدنی یا آب چشمه و دریا برای استحمام درمانی استفاده می‌شود. هتل‌های اسپا و استراحتگاه‌های اسپا، خدمات درمانی گسترده‌ای ارائه می‌کنند که با عنوان بالنئوتراپی (balneotherapy) یا درمان با آب شناخته می‌شوند. اعتقاد به خواص درمانی آب‌های معدنی سابقه‌ای طولانی دارد و قدمت آن به دوران پیش از تاریخ برمی‌گردد. این اقدامات درمانی در سراسر دنیا شناخته‌شده هستند و طرفداران زیادی دارند اما بیشتر در اروپا و ژاپن به طور حرفه‌ای به آن پرداخته می‌شود. البته به مرور زمان، طرفداران این شیوه‌ی درمانی در دنیا در حال افزایش است و کشورهای زیادی در تلاش هستند تا مراکز اسپای مجهز و کامل را به جاذبه‌های گردشگری خود اضافه کنند.

گردشگرانی که برای اقامت در غار نمکی سفر می کنند

این روزها غاردرمانی و نمك درمانی مورد توجه بسیاری از گردشگران سلامت در دنیا قرار گرفته است و آنان حاضرند 2 تا 3 هزار دلار برای اقامت و استراحت یك روزه خود در یكی از این غارهای نمكی هزینه كنند. ایرنا، گردشگری درمانی و بهداشتی یكی از بخش های رو به رشد صنعت گردشگری جهان است كه سبب شده كشورهای علاقه مند به توسعه گردشگری توجه خود را به این بخش از صنعت توریسم جلب و برای آن برنامه ریزی كنند. غارهای نمكی، چشمه های آب گرم و معدنی، دریاچه های لجن و صدها تیپ از این نوع گردشگری بسیار مورد توجه قرار گرفته و تمامی اقشار اعم از كم درآمد و پردرآمد به این نوع گردشگری ابراز تمایل می كنند. در این نوع سفر گردشگر بیماری جسمی خاصی ندارد و تنها برای رهایی از تنش های زندگی روزمره بدون مداخله و نظارت پزشكی راهی مناطق طبیعی با خاصیت درمانی می شوند و معمولا توریست های درمانی بیشتر در پی بهره مندی از طبیعت شفابخش هستند یا برای گذراندن دوران نقاهت به آب درمانی و لجن درمانی رو می آورند.

طب سنتی چینی

امروزه به دلیل عوارض جانبی و خطرات بسیاری از داروها و درمان های پزشکی، استفاده از طب سنتی چینی رو به رشد است. طب سنتی چینی یک روش برای بهبود و یا جلوگیری از بیماری ها است که اگر توسط افرادی که در این زمینه انجام شود، کاملا بی خطر و بدون عوارض جانبی است. طب سنتی چینی شامل روش های زیادی است و همچنین هر یک از این روش ها کاربردهای فراوانی دارند. در ادامه این مطلب با انواع روش های طب سنتی چینی و مزایای آنها بیشتر آشنا خواهیم شد. در بازی های المپیک تابستانی 2016، ممکن است که ورزشکارانی با دایره های بنفش که اثر بادکش بر روی پوستشان است، دیده باشید. یا احتمالا افرادی را می شناسید که از طب سنتی برای درمان کمر درد و یا از چای های گیاهی برای درمان سرماخوردگی استفاده می کنند. تعداد افرادی که از طب سنتی چینی استفاده می کنند روز به روز درحال افزایش است. مردم نه تنها برای مبارزه با بیماری ها بلکه برای پیشگیری از آن ها نیز کمک می گیرند. طب سنتی چینی یک سیستم کهن بهداشتی و سلامتی است که هزاران سال است که در چین مورد استفاده قرار گرفته است.

فیش اسپا یا دکتر ماهی

فیش اسپا به دلیل خاصیت درمانی اش در درمان مشکلات خشکی پوست، اگزما، پسوریازیس و غیره معروف است. در این درمان ماهی گردش خون شما را افزایش می دهد و باعث احساس آرامش و بهبودی و سلامتی بدن شما می شود. ماهی دکترفیش با نام علمی گاراروفا نوعی از لجن خواران است که برخلاف دیگر ماهی ها از انسان نمی ترسد. این ماهی با مکیدن پوست انسان اعصاب را تحریک می کند و نوعی از ماساژ را ایجاد می کند که نام این ماساژ فیش اسپا نهاده شده است. فیش اسپا در حال حاضر یکی از صنعت های گردشگری در کشورهایی مانند مالزی و تایلند است. ماهی فیش اسپا ، دکترفیش نام دارد و با ماساژ نقطه ای حس بسیار خوشایندی در بدن انسان و بخصوص پا بوجود می آورد.

لجن درمانی

یکی از مهمترین جاذبه های توریسم درمانی، لجن درمانی می باشد و از آنجا که کشور ایران دارای جاذبه های توریستی در این زمینه است گردشگران زیادی را می تواند از کشورهای دیگر به خود جذب کند. برای نمونه از این جاذبه های طبیعی می توان به دریاچه ارومیه اشاره کرد. سالهای زیادی است که از آب، نمک و لجن دریاچه ارومیه در جهت درمان بیماری های پوستی، مفصلی، بیماری های زنان و روان درمانی استفاده می شود. شایان ذکر است غیر از خاصیت های درمانی این دریاچه که در حال حاضر نیز حمام های لجن در کنار دریاچه به صورت سنتی مورد استفاده قرار می گیرد، از حدود 50 سال پیش، گل (لجن)، آب و نمک دریاچه بحرالمیت که خواصی مشابه دریاچه ارومیه دارد، در ساخت محصولات آرایشی و بهداشتی نیز استفاده می شده و کارخانجاتی در همین خصوص نیز در کنار دریاچه ساخته شده‌اند. به عنوان نمونه دیگر این جاذبه ملی می توان از جنگل های مانگرو در سواحل جنوب و جنوب شرق ایران نام برد که برای لجن درمانی مفید هستند.

محبوب ترین اماکن توریسم درمانی

گردشگری در سالهای اخیر با تغییر و تحولات گسترده ای روبرو بوده است و تنها به معنای سفر برای بازدید از جاذبه های مختلف نیست. برخی از جهانگردان و گردشگران به دنبال رویاهای خود در فیلم های افسانه ای هستند، برخی می خواهند با سبک موسیقی ملتها آشنا شوند و عده ای دیگر به دنبال سلامت یا آرامش روحی و روانی خود هستند تا از محیط کار و استرس فاصله بگیرند، در نتیجه برای رفع تنش و تغییر کیفیت زندگی و سلامتی به مناطق آرام که دارای خدمات درمانی یا منابع طبیعی که خاصیت های درمانی دارند، سفر می کنند و در کنار خدمات اسپاهای تندرستی (اسپادرمانی) و تماشای جاذبه های تاریخی، طبیعی و غیره به آرامش می‌رسند. کشور ایران نیز با دارا بودن جاذبه های طبیعی بی شمار و بسیار با ارزش مانند آب های معدنی و چشمه های آبگرم فراوان دارای ظرفیت های بسیاری در حوزه گردشگری سلامت یا توریسم درمانی است.

نمک درمانی در غار نمک

نمک سالها از آغاز زمان بوده است و در تمام طول تاریخ از همه انواع مواد غذایی استفاده شده است – به عنوان یک عنصر پخت و پز معمول، در جاده های برف و یخی، به عنوان نگهدارنده و حتی به عنوان ارز در قرن ها گذشته. نمک یکی از مواد ضروری است که زندگی را تشکیل می دهد. نمک در روش های مختلف درمانی، شفا و دارویی مانند راه حل های سالین، نبولاسیون، اسکراب پوست، حمام نمکی، گلدان و غیره بیشتر شناخته شده به عنوان درمان “نمک” مرطوب استفاده می شود. به لطف نوآوری های تکنولوژیکی، در جامعه مدرن ما، یکی دیگر از جنبه های نمک درمانی به وجود آمده است که در آن مزایای بهداشت عمومی از کیفیت نمک برای جذب رطوبت حاصل می شود. آن را Dry Salt Therapy نامگذاری شده و همچنین به عنوان هالوتراپی Halotherapy شناخته می شود.

نمک درمانی یا هالوتراپی (Halotherapy) درغارها

واژه نمک درمانی یا هالوتراپیHalotherapy ، برگرفته از halos یونانی ، به معنی "نمک" است. اولین بار توسط پزشک لهستانی به نام فلیکس بوچوکوسکی در سال 481 بعنوان یک روش درمانی مورد استفاده قرار گرفت . پس از بررسی کارگران معدن نمک که در معرض هوای اشباع نمکی قرار داشتند، بهبود قابل توجهی در تنفس با مجاورت هوا نمکی در آنها دیده شد. در بحبوحه جنگ های جهانی نیز آلمانی ها برای بهبود تنفس سربازان خود قبل از اعزام به جبهه های جنگ، مدتی آن ها را به غارها و معادن نمک می فرستادند تا قبل از جنگ، هوای اشباع نمکی تنفس کنند، ریه هایشان قوی شود و از حالت عصبی و روانی شدن آنها هم جلوگیری شود . سال 9002 به بعد، کشورهای اروپایی اتاق نمک ساختند و به تحقیق و پژوهش پرداختند. امروزه یکی از مشکالت و مسائل بزرگی که گریبانگیر مردم جهان شده، بحث آلودگی و بیماری های تنفسی است. بیماری آسم آلرژی همه گیر شده و همچنین بیماری های تنفسی و ریوی، با یک سیر تصاعدی، روز به روز در حال گسترش است. بنابراین اگر اتاق های نمک تاثیر شگفت انگیزی در درمان و مهار این بیماری ها داشته باشد، بی نظیر و فوق العاده است. با توجه به مزایای نمک از قبیل آنتی باکتریال، ضد التهاب، اثرات مکولیتیک (باعث کاهش مخاط و باعث انتقال موکوسیلی می شود)، از بین بردن عوامل پاتوژن (گرده هوائی)، و کاهش سطح IgE (حساسیت سیستم ایمنی بدن)، استنشاق کلرید سدیم برای تولید خلط (مخاط و یا خلط) از دهان به منظور کمک به بهبود عملکرد ریه در افراد مبتال به فیبروز کیستی یا جمع آوری خلط برای آزمایش پزشکی استفاده می شود. بیماری هایی که به روش غار نمکی قابل درمان هستند شامل:

چشمه های آبگرم سرعین و اردبیل

سرعین به‌ معنی سرچشمه است و چشمه های آبگرم سرعین از مهم‌ترین دلایل پیشرفت صنعت گردشگری، افزایش کیفیت بهترین هتل‌ها و رستوران‌های اردبیل است که شهرت جهانی نیز دارند. چشمه های آبگرم و طبیعت «کوه‌های سبلان»، از جاهای گردشگری و دیدنی سرعین‌ هستند که هرساله تعداد زیادی توریست را به خود جذب می‌کنند. خاصیت درمانی مواد معدنی این چشمه‌ها، سرعین را به مرکز توریسم درمانی اردبیل مبدل کرده است. اردبیل دارای 118 چشمه‌ معدنی است. گرم‌ترین آب مربوط به چشمه‌ «شابیل اردبیل» در شهر «لاهرود»، اسیدی‌ترین آب مربوط به چشمه‌ «قورتورسویی» در جنوب «مشکین‌شهر» و بلندترین چشمه، به نام «گاومیش» معروف است.

گردشگری تندرستی

گردشگری تندرستی، سفری است که به منظور ارتقاء سلامت و رفاه از طریق فعالیت های جسمی، روانی یا معنوی انجام می شود. توریسم سلامتی به طور عمده با گردشگری پزشکی در ارتباط است زیرا منافع بهداشتی باعث ایجاد انگیزه در مسافر می شود، گردشگر سلامتی در جستجوی بهبود یا حفظ سلامتی و کیفیت زندگی هستند و بیشتر بر روی پیشگیری تمرکز می کنند، در حالی که گردشگر پزشکی به طور کلی در واکنش به بیماری و برای دریافت معالجه برای یک بیماری که تشخیص داده شده، سفر می کنند. در این نوع سفر، گردشگر به دنبال آرامش بوده و برای رهایی از تنش‌های زندگی روزمره و تقویت روحی و جسمی خود، بدون مداخله و نظارت پزشکی راهی سفر می‌شود. معمولا این گردشگران بیماری جسمی خاصی ندارند و بیشتر در جستجوی بهره‌مندی از طبیعت شفابخش و دوری از استرس، شلوغی و آلودگی‌ زندگی شهری هستند. یکی از جاذبه‌های توریسم درمانی ایران در حوزه‌ آب درمانی است؛ در حال حاضر بیش از ۱۰۰۰ چشمه آب معدنی و آبگرم در ایران شناسایی شده است.

بهترین کشورها برای گردشگری پزشکی

گاهی افراد مقیم یک کشور پیشرفته تصمیم می گیرند به سایر نقاط دنیا سفر کنند تا از خدمات پزشکی در کشور مورد نظر خود با هزینه پایین تر یا دریافت سریع تر خدمات بهره مند شوند. توریسم پزشکی (Medical Tourism) زیر شاخه گردشگری سلامت است و با سفرهای معمولی پزشکی تفاوت دارد. در سفرهای معمولی، شخص از کشوری کمتر توسعه یافته برای دریافت خدمات پزشکی به کشورهای پیشرفته می رود و علت آن کمبود خدمات پزشکی مشابه در کشور وی است، این در حالی است که در گردشگری پزشکی خدمات مشابه ارائه می شود ولی توریست یا گردشگر به دلایلی که گفته شد کشور دیگر را ترجیح می دهد. خدماتی که در توریسم پزشکی ارائه می شود متفاوت است و بستکی به انتخاب گردشگر دارد؛ از خدمات اولیه و ساده دندان پزشکی تا عمل های جراحی پیشرفته مانند جراحی قلب، زیبایی و از این قبیل قابل ارائه می باشد. حال برای گردشگر این سوال مطرح می شود که کدام کشور برای کدام خدمات پزشکی مناسب تر است؟ شایان ذکر است که کشورهای آسیایی، به خصوص خاور دور و آمریکای مرکزی و جنوبی در زمینه توریسم پزشکی پیشتاز هستند و کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی حضور جدی ندارند یا اصلا حضور ندارند.

گردشگری پزشکی و توریسم درمانی

گردشگری یا توریسم (tourism) به‌ طور کلی به عنوان مسافرت تفریحی در نظر گرفته شده است، اگرچه در سال‌های اخیر آن را شامل هرگونه مسافرتی دانسته اند که شخص به قصد آن از محیط کار یا زندگی خود خارج شود. واژه گردشگر از زمانی که افراد طبقه متوسط اقدام به مسافرت کردند و مردم توانایی مالی بیشتری پیدا کردند و عمرشان طولانی‌تر شد به وجود آمد. اکثر گردشگرها بیش از هر چیز به آب و هوا، فرهنگ یا طبیعت مقصد خود علاقه‌مندند. ثروتمندان معمولا به مناطق دوردست و با قصد خاص به عنوان نمونه دیدار از بنا‌های مشهور و آثار هنری، آموختن زبان‌های جدید و تجربه و تست غذاهای متفاوت سفر کرده‌اند. گسترش صنعت گردشگری علاوه بر نقش و تاثیر آن در اظهار هویت ملی، موجب ارتقای جوانب گسترده اقتصادی از جمله ایجاد فرصت‌های شغلی، درآمدزایی، كاهش فقر و گسترش عدالت اجتماعی و رفاه در جامعه می‌شود. در میان شاخه های مختلف توریسم، گردشگری سلامت و توریسم درمانی به دلیل ظرفیت ها و مزایای رقابتی مورد توجه زیادی قرار گرفته است.

درخواست مشاوره رایگان  
Real Time Analytics

کلمات کلیدی توریسم درمانی :