دندانپزشکی، زیبایی دندان، زیبایی لبخند، لمینت، کامپوزیت و ایمپلنت دندان

درمانگاه تخصصی پوست و مو اکسیر

دندان قروچه

​دندان قروچه به سائیدن دندانها بر روی یکدیگر به صورت عادت و غیر ارادی در طول روز یا شب در حالیکه شخص در حال خوردن یا جویدن غذا نمی باشد گفته میشود که اغلب هنگام خواب رخ می دهد. معادل دندان قروچه در زبان انگلیسی Bruxism است.

طرز صحیح استفاده از نخ دندان

استفاده از نخ دندان در رعايت بهداشت دهان و دندان بسيار حائذ اهمیت است. به کمک نخ دندان می توانیم پلاك ها و باكتري‌هايي كه مسواك به آنها دسترسي ندارد، از بین ببریم. اگر شما از نخ دندان استفاده نکنید در نظافت بيش از يك سوم سطح دندانتان كوتاهي كرده‌ايد. پلاك‌هاي دنداني عامل اصلي بيماري‌هاي لثه مي‌باشند. با حداقل يك بار استفاده از نخ دندان در طي روز، شانس به وجود آمدن اين پلاك‌ها به شدت كاهش مي‌يابد.

بهداشت دهان و دهان کودکان

رعایت بهداشت دهان و دندان در کودکان از همان دوران نوزادی که شیر تنها تغذیه نوزاد است، آغاز می شود. باقی ماندن ذرات شیر روی لثه ی نوزادان، باعث ایجاد التهابات لثه ای شدید در آن ها می شود. برای جلوگیری از ایجاد عارضه ی نامطلوب ذکر شده لازم است؛ بعد از هربار مصرف شیر توسط نوزاد، لثه های او با استفاده از گاز استریل نمناک تمیز شوند.

جرم گیری دندان؛ خوب یا بد؟

باکتری های موجود در دهان می توانند روی دندان ها لایه ای به نام پلاک دندان ایجاد کنند که پلاکها باعث آسیب به مینایدندان و در نهایت سبب پوسیدگی دندان می شود. در برخی نقاط دهان که دسترسی جهت تمیز کردن دندان ها کمتر است، این پلاک ها به راحتی ایجاد می شوند. اگر برای برداشتن این پلاک ها اقدامی صورت نگیرد، پلاک ها به تدریج آهکی شده و تبدیل به جرم می شوند که در نهایت آسیب به مینای دندان را در پی دارند.

عوامل موثر در پوسیدگی دندان

تشخیص پوسیدگی دندان در مراحل اولیه نکته مهمی است که باید برای رعایت بهداشت دهان و دندان و مراقبت از آن در نظر گرفت. با توجه به یک سری علائم موجود می توانیم به وجود پوسیدگی دندانها پی ببریم: وجود لکه های سیاه یا قهوه ای پررنگ روی دندانها احساس درد در موقع خوردن غذا احساس درد خود به خودی در ناحیه دندانها در پوسیدگی پیشرفته و یا احساس دندان درد در موقع جویدن و خوردن غذا حساسیت دندانها نسبت به سرما و گرما و مواد غذایی بخصوص شیرینی جات

چند نکته مراقبت از دندان

بسیاری از افراد نمی دانند که با روش غلط مسواک زدن و عادت‌های نادرست چه عواقبی در انتظار سلامت دندان‌هایشان خواهد بود. 1.مراقب مسواکتان باشید. دندان‌پزشکان همیشه توصیه می‌کنند هر سه ماه یک‌بار مسواکتان را دور بیندازید و مسواکی نو را جایگزین آن کنید. دلیل این اقدام احتیاطی تشکیل باکتری‌های خاص در مسواک و تجمع آن‌ها در درازمدت است؛ اما آنچه را که احتمالاً نمی‌دانید این است که مسواکتان را خارج از فضای دستشویی که محل جمع شدن باکتری‌هاست، نگه‌دارید.

بلیچینگ (سفید کردن دندان)

بلیچینگ دندان (Bleaching) یکی از روش های علمی و موثر در سفید کردن دندان ها می باشد که امروزه بسیار از آن استفاده می شود. با انجام بلیچینگ می توان رنگ دندان ها را تغییر داده و به رنگ و زیبایی دلخواه درآورد. رنگ دندان‌ها به مرور زمان و با افزایش سن تغییر می کند.

عصب کشی چگونه انجام می شود؟

زمانی که دندان دچار عفونت و آسیب می‌شود، در این شرایط، دندان باید تحت درمانی به نام عصب کشی دندان یا درمان ریشه قرار بگیرد. قسمت داخلی دندان که حاوی رگهای خونی و عصب ها است پالپ نام دارد. در صورتی ‌که پالپ دندان به هر دلیلی آسیب ببیند و دچار التهاب و عفونت شود، تنها راه درمان و نجات دندان تخلیه محفظه پالپ است که طی آن تمامی محفظه پالپ از نوک مجرای ریشه تا بالا باید تخلیه، پاکسازی ، ضد عفونی و سپس پر شود.

پیشگیری و درمان پوسیدگی دندان

بهترین راه برای جلوگیری از پوسیدگی دندان، پیشگیری از آن است. کارهای زیادی وجود دارند که می توانید برای جلوگیری از خرابی دندان ویا انواع دیگر پوسیدگیها به کار ببرید. اولین قدم در پیش گیری از سوراخ شدن دندان، مراجعه منظم به دندانپزشک است. گزینه های بسیاری برای بهداشت دهانی در این روزها وجود دارد و در اینجا یک چک لیست اصلی از موارد اصلی وجود دارد که شما باید در برنامه روزمره خود وارد کنید تا به جلوگیری از آسیب زدن به دندان هایتان کمک کنید، این لیست را دم دست نگه دارید تا به شما کمک کند در مسیر بهداشت دهان و سلامتتان باشید و همچنین از پوسیدگی دندان جلوگیری کنید.

رژیم غذایی برای پیشگیری از پوسیدگی دندان

همه می دانیم شیرینی، نوشابه شیرین و دیگر غذاهای شیرین حاوی قندهایی هستند که به تولید پلاک های دهان و خراب شدن دندانها منجر می شوند. افزون بر این، غذاهای قندی و یا آب نبات ها که مدت طولانی در دهان شما می مانند، می توانند تاثیر بیشتری در شکل گیری پلاک و پوسیدگی دندان داشته باشند. اگر زیاده روی می کنید، بعد از خوردن غذا مسواک بزنید تا از پیشرفت پوسیدگی دندانتان جلوگیری کنید.

توصیه های عمومی و مراقبت از دندان برای همه

اختصاص دادن بخشی از زمان روزمره خود به تمیز کردن دندان و مراقبت از دهان یک عامل بسیار مهم است که می‌تواند ریسک پوسیدگی دندان و بیماری لثه را کاهش دهد. افرادی که سالی دوبار برای معاینه دهان و دندان خود به دندان پزشک مراجعه می‌کنند تقریبا در طول سال فقط دو ساعت از وقت آنها صرف معاینه و درمان در مطب دندان پزشک سپری خواهد شد. زمانی که این فرد به صورت روزانه برای مسواک زدن و تمیز کردن بین دندان‌های خود لازم دارد حدود 30 ساعت در طول سال است بنابراین باید روزانه یک زمان مشخص را به تمیز کردن دهان و دندان و رعایت بهداشت اختصاص داد. روزی دو بار دندان‌های خود را با خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک بزنید اح

دلایل پوسیدگی دندان

سوراخ یا حفره در دندان به معنای پوسیدگی دندان است. رژیم غذایی یک عامل مهم در علت و پیشگیری از آن است. مینا از بخش های داخلی دندان (عاج و پالپ ) محافظت میکند، که نرم تر و حساس تر می باشد. مینا از کریستالهای کوچک کلسیم به همراه دیگر مواد معدنی ساخته شده است.هنگامی که مواد غذایی، به ویژه مواد غذایی شیرین و چسبنده ، با مینای دندان بمدت طولانی تماس پیدا میکند ، پلاک دندان حاوی باکتری هایی است که قند را تجزیه ، تولید اسید میکند. اسید مواد معدنی است که در مینای دندان حل میشود، به باکتریها اجازه می دهد وارد دندان شود و باعث پوسیدگی شود

پروتز متحرک دندان و مراقبت های بعد از درمان

پروتز سازه‌ای است که با بازسازی بخش‌هایی از بدن با روش برسازی یا اندام‌سازی یا اندام مصنوعی گفته می‌شود. در واقع برسازی یا اندام‌سازی جایگزین بخش یا عضو یا اندام از دست رفته می‌شود تا اندام یا عضو بتواند تمام یا بخشی از عملکرد از دست رفته را به دست آورد. در برخی از موارد نیز برسازه تنها جنبهٔ زیبایی دارد. در حوزه دندان، دندانپزشک به منظور جایگزینی دندانهای از دست رفته، اقدام به ساخت پروتز متحرک می نماید. پس از آن، قالب به دست آمده از دهان بیمار را برای ساخت پروتز به لابراتور می فرستد.

لمینیت سرامیکی یا کامپوزیتی

تفاوت لمینت سرامیکی با لمينت كامپوزيتی در چیست ؟ يكي ازسوالات متداولي كه بيش از٩٠٪ مراجعه كنندگان جهت انجام طراحي لبخند دارند این است كه تفاوت لمینت سرامیکی با لمينت كامپوزيتی در چيست وچرا هزينه هاي آنها كاملا متفاوت است ؟ ابتدا به تشریح این دو درمان می پردازیم. لمینت کامپوزیتی

دندانپزشکی زیبایی، لمینیت دندان

لمینیت دندان موادی بسیار نازک با طول عمر بالا است که با کمک مواد رنگ دندان ساخته شده و با پوشاندن سطح بیرونی دندان و داشتن حداقل عوارض موجب بهبود ظاهر آن می شود. دندانپزشکان از این پوسته های نازک سرامیکی یا کامپوزیتی برای اصلاح طرح لبخند و تغییر رنگ دندان ها (سفید و براق کردن دندان و یا آلترا بلیچ) و تغییر شکل، اندازه و طول دندان استفاده میکنند.

اثرات مراقبت از دندان و دهان بر قلب و سایر اعضای بدن

اگر روزانه دهان و دندان خود را به خوبی تمیز نمی‌کنید در معرض خطر پوسیدگی دندان قرار دارید. علائم اولیه پوسیدگی دندان شامل احساس درد هنگام گاز زدن مواد غذایی، احساس حساسیت دندان یا احساس درد دندان است. هنگامی‌که پس از خوردن مواد غذایی و نوشیدنی‌های حاوی کربوهیدرات دندان‌های خود را به صورت منظم تمیز نکنید یک ماده ضروری برای رشد میکروب‌ها فراهم خواهد شد. این میکروب‌ها می‌توانند طی مدت 20 دقیقه پس از خوردن مواد غذایی شروع به تشکیل پلاک روی دندان نمایند بنابراین اگر معمولا از غذاهای حاوی کربوهیدرات استفاده می‌‌کنید باید حتما روزی دوبار دندان‌های خود را مسواک بزنید.

تاثیر رعایت بهداشت دهان و دندان بر سلامت بدن

رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان می‌‌تواند موجب بیماری های مختلف از جمله پوسیدگی دندان و کرم خوردگی، بیماری التهاب لثه، عفونت لثه و افتادن دندان شود. خوشبختانه رعایت بهداشت دهان و دندان از قبیل تمیز کردن دندان‌ها به صورت صحیح و منظم می‌‌تواند از بروز تعداد زیادی از مشکلات جلوگیری کند. در حقیقت باکتری‌ها همیشه در دهان وجود دارند و تمیز کردن دندان به صورت منظم و محدود کردن مواد غذایی شیرین می‌‌تواند از پوسیدگی دندان جلوگیری کند. تمیز کردن دندان از بروز پوسیدگی دندان که باعث می‌شود باکتری‌ها در دهان رشد کنند و باعث ایجاد بیماری التهاب لثه یا بیماری لثه شوند جلوگیری می‌کند.

بهداشت دهان و دندان- مسواک مناسب

رعایت بهداشت دهان و دندان از اهمیت بالایی در سلامتی افراد برخوردار است و باید به عنوان بخش مهمی‌ از برنامه روزانه در نظر گرفته شود. هدف از مسواک زدن ونخ کشیدن دندانها باید علاوه بر تمیز نمودن وبرداشتن پلاک های میکروبی از روی دندان، پاک کردن این پلاکها از روی زبان و سایر مخاط دهانی نیز باشد. برای پیشگیری از بیماری های دندان و لثه، باید مسواک مناسبی انتخاب شود و روش صحیح مسواک‌ زدن نیز مهم است.

ارتودنسی دندان، انواع و هزینه های آن

ارتودنسی دندان یکی از بهترین روش های مرتب کردن دندان و زیبایی دندان ها است که شما هم می توانید از آن برای مرتب کردن دندان های خود استفاده کنید. در این روش معمولا از بریس هایی بر روی دندان شما استفاده می شود که متخصص ارتودنسی در بازه های زمانی یکسان میزان فشار آنها را بیشتر می کند تا باعث مرتب شدن دندان های شما شود. این روش با این که نیازمند زمان زیادی است ولی یک روش کاملا طبیعی است که بازگشت ندارد و در نتیجه می تواند روش بسیار خوبی برای مرتب کردن دندان ها باشد. ما در این مطلب قصد داریم کمی بیشتر درباره پیدا کردن یک دکتر ارتودنسی و همینطور هزینه ارتودنسی دندان صحبت کنیم و اطلاعاتی را در این زمینه در اختیار شما قرار دهیم. بنابراین با ما در این مطلب همراه باشید.

عمر روکش دندان

اگر دندانتان شکسته و یا خراب شده نیاز به روکش دندان دارید که افزون بر محافظت از دندان باعث زیبایی نیز می شود و معمولا دوام و طول عمر آن بین 5 تا 15 سال است. اگرچه در صورت رعایت دستورالعمل های دندانپزشک برای مراقبت از روکش دندان، رعایت بهداشت دهان و دندان ها و مراقبت منظم و درست از دندان ها، طول عمر روکش های دندانپزشکی از این میزان نیز می تواند بیشتر باشد. بعد از نصب روکش دندان لازم و ضروری است که مراقبت های دندانپزشکی را به خوبی رعایت کنید. عدم مراقبت درست از روکش دندان، ممکن است شما را بعد از قرارگیری روکش دندان با مشکلات متعددی روبرو کند. در صورتی که از روکش به درستی مراقبت نکنید، پوسیدگی های دندانی، التهاب بافت های احاطه کننده روکش دندان، روی لثه ها، تغییر رنگ روکش دندان و . . . می‌تواند رخ دهد. پس به خوبی از روکش دندان و خود دندانی که روکش شده مراقبت کنید.

طرح لبخند چیست؟

این روزها تب زیبایی همه جا داغ است و یکی از مقوله های زیبایی امروزه دندانپزشکی زیبایی و طراحی لبخند می باشد. دندانهای ردیف و لبخند زیبا در جذابیت بخشیدن به چهره و اعتماد به نفس فرد تاثیر میگذارد. با پیشرفت تکنولوژی در دندانپزشکی مدرن، این امکان برای دندانپزشک زیبایی وجود دارد که لبخند فرد را زیباتر سازد و در عین حال ظاهر جوان تری را در وی ایجاد نماید. واین کار با درمان های محافظه کارانه و حفظ نسج سالم ، بدون هیچگونه آسیب به دندان ها امکان پذیر است.

ده دانستنی جالب درباره دندان

1. مینای دندان سخت‌ترین ماده وعضو بدن انسان از لحاظ استحکام می‌باشد، از گلوله مسی سخت تر و از چنگال فلزی ضد زنگ کمی نرم تر است. در واقع چیزی که در دهان از یک دندان سالم مشاهده می‌کنیم همان مینای دندان است. قسمتی از تاج دندان که در دهان قابل مشاهده و لمس است، مینا نامیده می‌شود و سایر قسمت‌های تاج در زیر مینا قرار گرفته اند. این ماده همچنین در دندان‌های کوچک پوستی کوسه نیز یافت می‌شود.

دانستنی های مهم در مورد دندان و دندانپزشکی

دندان ها جزء مهمترین اعضای بدن انسان هستند. اگرچه بدون آنها هم میتوان زنده ماند ولی گذران زندگی دشوارتر می شود. افراد بسیاری برای مراجعه به دندانپزشکی و چکاپ دوره ای دندانها دیرترین زمان ممکن را انتخاب می کنند و سلامت دندانهایشان را به خطر می اندازند و معمولا پس از خراب شدن یک یا چند دندان به دندانپزشک مراجعه می کنند که این سهل انگاری باعث مشکلات و بیماری های حاد دیگر دندان و لثه می شود.

درخواست مشاوره رایگان  
Real Time Analytics

کلمات کلیدی توریسم درمانی :