داروشناسی،داروهای گیاهی،شناخت دارو،اسامی داروها و کاربرد آنها و مقالات مرتبط در زمینه داروشناسی

درمانگاه تخصصی پوست و مو اکسیر

کپسول والرین VALERIAN

هشدار: تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک معالج می‌باشد و این سایت هيچگونه مسئوليتی در خصوص مصرف خودسرانه دارو ندارد. ● اشکال دارویی : کپسول 350میلی گرمی ● موارد مصرف : والرین در تنش های عصبی ، اضطراب و بی خوابی بکار می رود .

وارفارین چیست؟

وارفارین یک داروی ضدانعقادی (رقیق‌کننده خون)‌ است که با مهار کردن تشکیل عوامل انعقادی معین در خون از تشکیل لخته خون جلوگیری می‌کند وارفارین برای پیشگیری از حملات قلبی، سکته‌های مغزی، و تشکیل لخته خون در وریدها، شریان‌ها و ریه‌ها به کار می‌رود. این دارو باعث پیشگیری از ایجاد لخته خون یا درمان کردن آن، در موارد ضربان غیرطبیعی قلب )فیبریلاسیون دهلیزی( یا داشتن دریچه‌های مصنوعی قلب می‌شود.

آشنایی با ملاتونین

ملاتونین هورمونی است که در غده صنوبری (پینه‌آل)، غده کوچکی در مغز، تولید می‌شود و به تنظیم چرخه خواب و بیداری در بدن کمک می‌کند. مقادیر بسیار کمی از ملاتونین در غذاهایی مانند گوشت‌ها،‌ حبوبات، میوه‌ها و سبزی‌ها وجود دارد. ملاتونین همچنین به صورت مکمل غذایی هم در بازار وجود دارد، هر چند ارزش تغدیه‌ای شناخته‌شده‌ای ندارد.

نکاتی درباره تلقیح واکسن آنفلوآنزا از راه بینی

واکسن آنفلوآنزا به دو شکل موجود است: به شکل تزریقی و به شکل اسپری بینی. واکسن آنفلوآنزا به صورت اسپری بینی برای همه افراد به کار نمی‌رود، قبل از استفاده از این واکسن در مورد این گروه‌های افراد با دکترتان مشورت کنید: کودکان زیر 2 سال. بزرگسالان 50 ساله و مسن‌تر. هر کسی که دچار بیماری مزمن بهداشتی است یا دستگاه ایمنی ضعیف‌شده دارد.

نکاتی درباره مصرف آنتی‌اسیدها

داروهای ضداسید معده را می‌توانید بدون نسخه از داروخانه‌‌ها تهیه کنید. این داروها می‌توانند به تخفیف موارد خفیف سوزش‌ سردل یا بازگشت اسید معده به مری کمک کنند. گرچه شما برای تهیه این داروها به نیاز به نسخه دکتر ندارید، باید اطلاعاتی در مورد مصرف آنها داشته باشید. این نکات را هنگام مصرف این داروها رعایت کنید:

نکاتی درباره مقاومت به آنتی‌بیوتیک

مقاومت به آنتی‌‌بیوتیک‌ها هنگامی رخ می‌دهد که باکتری‌ها طوری جهش پیدا می‌کنند که برخی داروها در پیشگیری از عفونت‌های باکتریایی بی‌تاثیر می‌شوند. رعایت این نکات به پیشگیری از دچار شدن به عفونت‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک کمک می‌کند: با دکترتان در این مورد که آیا برای درمان یک بیماری معین نیاز به آنتی‌بیوتیک دارید یا نه، مشورت کنید.

نکاتی درباره طریقه مصرف داروی مسکن برای کودک

دادن داروهای مسکن به کودکتان، حتی انواعی که نیاز به نسخه پزشک ندارند، باید همیشه با دقت تحت نظر پزشک باشد. این توصیه‌ها را درباره دادن هر داروی مسکنی به کودکتان رعایت کنید: اگر فردی کمتر از 18 سال دچار آنفلوآنزا یا آبله مرغان شد، هرگز به او آسپیرین ندهید، چرا که ممکن است منجر به عارضه‌ای نادر اما مرگبار به نام نشانگان رای شود.

مصرف و جذب ویتامین

اغلب ویتامین‌ها و مواد غذایی عملکرد مشخصی در بدن دارند و در صورت مصرف، در زمان و شرایط درست، بهتر عمل کرده و برای بدن مفیدتر خواهند بود استفاده صحیح ویتامین ها برای تأمین نیازهای بدن، ممکن است پزشک برای شما مولتی ویتامین و یا مکمل تجویز کند، لازم به توضیح است که اغلب ویتامین‌ها و مواد غذایی عملکرد مشخصی در بدن دارند و در صورت مصرف در زمان و شرایط درست، بهتر عمل خواهند کرد. برای اثر بخشی بهتر ویتامین ها و مکمل ها بهتر است نحوه مصرف بهینه آنها را یاد گرفته و دستور العمل های زیر را بکار ببرید.

کرم واژینال تری کلین

TRICLEAN 78G VAG CREAM هشدار: تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک معالج می‌باشد و این سایت هيچگونه مسئوليتی در خصوص مصرف خودسرانه دارو ندارد. اجزا فراورده/نام ژنریک Triple Sulfa طبقه بندی مارتیندل : داروهای ضد باکتری طبقه بندی درمانی : داروهای ضد عفونت > داروهای ضد باکتری > سولفونامیدها موارد مصرف تريپل سولفا به عنوان ضد عفوني كننده در دستگاه تناسلي زنان مصرف مي شود. تریپل سولفا یک داروی ضد باکتری است و با باکتری های موجود در بدن مبارزه می کند. تریپل سولفا برای درمان عفونت های ناشی از باکتری گاردنلا واژینالیس (Gardnerella vaginalis) مصرف می شود.

قرص الانزاپین- 5 میلی گرم

OLANZAPIN 5MG TAB هشدار: تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک معالج می‌باشد و این سایت هيچگونه مسئوليتی در خصوص مصرف خودسرانه دارو ندارد. اجزا فراورده/نام ژنریکOlanzapine طبقه بندی مارتیندل : خواب آورهای آرامبخش ،وضد جنون ها طبقه بندی درمانی : داروهای موثر بر سیستم اعصاب مرکزی > داروهای روان درمانی > داروهای ضد جنون > داروهای ضدجنون آتیپیک موارد مصرف از اين دارو براي درمان تظاهرات اختلالات رواني استفاده مي‌شود.

موارد مصرف منیزیم

منیزیم ماده معدنی است که به مقدار نسبتا زیاد در بدن وجود دارد. پژوهشگران تخمین می‌زنند که بدن یک فرد متوسط حاوی 25 گرم منیزیم باشد و نیمی از این میزان در استخوان‌ها قرار دارند. منیزیم برای انجام بیش از 300 واکنش شیمیایی که کارکرد درست بدن را ممکن می‌کنند، ضروری است. افراد منیزیم را از رژیم غذایی به دست می‌آورند، اما گاهی مکمل‌های منیزیم برای برای افرادی که میزان منیزیم بدن‌شان پایین است، لازم است. ممکن است میزان دریافت منیزیم از راه غذا ناکافی باشد، این امر به خصوص در زنان رخ می‌دهد.

لتروزول LETROZOLE

هشدار: تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک معالج می‌باشد و این سایت هيچگونه مسئوليتی در خصوص مصرف خودسرانه دارو ندارد. نام های تجاری لتروزول : نام لاتین: letrozole نام فارسی: لتروزول مصرف در حاملگی: D گروه درمانی – دارویی: هورمون -مهارکننده آروماتاز اشکال دارویی: F.C.Tab: 2.5mg فارماکوکینتیک – دینامیک ، مکانسیم اثر: این دارو تبدیل آندروژن‌ها به استروژن را از طریق مهار سیستم آنزیمی آرومـاتاز، مـهار مـی‌کند. کـاهش استروژن‌ها منجر به کاهش توده توموری و تاخیر در پیشرفت رشد تومور در برخی زنان می‌شود دارو به سرعت و به طورکامل از GI جذب می‌شود. فراهم زیستی دارو تحـت اثر غذا قرار نمی‌گیرد. دارو دارای حجم انتشار وسیعی است .در حدود 60 درصد دارو درگردش خون به پروتئین‌های پلاسما بیشتر آلبومین متصل می‌شود. به آهستگـی به یک متابولیت غیرفعال تدیل می‌شود که به صورت گلوکورونید از راه ادرار دفع مـی‌شود. نیمه عمر دفعی و نهایی دارو در حدود ٢ ساعت است‌.

گلوتاتیون ، آنتی‌اکسیدان قوی و ضد سرطان

گلوتاتیون چیست ؟ گلوتاتیون آنتی‌اکسیدانی قدرتمند است که به گفتهٔ محققان مزایای متعددی برای سلامتی دارد. این اظهارنظرها باعث شده‌اند تا بیش از پیش به این آنتی‌اکسیدان توجه شود. بعضی از مردم باور دارند که این ماده خواص ضدپیری دارد، برای درمان اوتیسم مفید است و سوخت‌وساز چربی‌ها را افزایش می‌دهد و حتی از بروز سرطان هم جلوگیری می‌کند. گلوتاتیون آنتی‌اکسیدانی قدرتمند است که در تمامی سلول‌های بدن وجود دارد. این آنتی‌اکسیدان از سه مولکول مختلف تشکیل شده است که ما به آنها آمینواسید می‌گوییم. آمینواسیدها طبق الگوهای مختلفی ترکیب می‌شوند تا پروتئین‌های موجود در بدن را تشکیل دهند.

کورتون،عوارض جانبی کورتون و طرز مصرف

هشدار: تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک معالج می‌باشد و این سایت هيچگونه مسئوليتی در خصوص مصرف خودسرانه دارو ندارد. در دورانی از آنها به‌عنوان دارویی معجزه‌آور یاد می‌شد. مثلا در گذشته به گروهی از بیماران مبتلا به درد مفاصل، روزانه کورتیکواستروئید تزریق می‌شد. نتیجه‌ بسیار جالب‌توجه و بهبود در بیماران بسیار چشم‌گیر بود. به‌طوری که پزشکان فکر می‌کردند، درمان آرتروز یا همان درد مفاصل را کشف کرده‌اند. اما کم‌کم با گسترش مصرف کورتیکو‌استروئید مشخص شد که داستان آن‌طورها هم که فکر می‌کردند نیست. عوارض جانبی این دارو کم‌کم، بروز پیدا کرد و به بیماران درباره‌ی مشکلات بالقوه‌ی آن، هشدار داده می‌شد.

کوتیاپین

هشدار: تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک معالج می‌باشد و این سایت هيچگونه مسئوليتی در خصوص مصرف خودسرانه دارو ندارد. کوتیاپین (Quetiapine) یک داروی ضد روان پریشی )مسکن اعصاب) است که برای درمان اسکیزوفرنی در بزرگسالان و کودکان 13 ساله استفاده می شود. داروی کوتیاپین چیست؟ کوتیاپین برای درمان اختلال دوقطبی )افسردگی مانیک( در بزرگسالان و کودکان حداقل 10 ساله استفاده می شود.

قرص نوروبیون،عوارض و فواید

نوروبیون نوعی مکمل غذایی و ترکیبی است از تعدادی از انواع ویتامین های گروه B. آمپول نوروبیون و قرص نوروبیون دو مدل مختلف این مکمل هستند. با مصرف یا استفاده از آن می‌توان به بهبود کارکرد سیستم عصبی کمک کرد و از بروز برخی اختلالات مربوط به رژیم و تغذیه پیشگیری کرد. ویتامین‌های موجود در قرص و آمپول نوروبیون همان‌طور که گفتیم، نوروبیون دربردارندۀ تعدادی از انواع ویتامین‌های گروه B است. این ویتامین‌ها به‌طور کلی ۸ عدد هستند؛ هر یک کارایی بخصوصی دارند و باعث بهبود کارکرد سلول‌های یکی از قسمت‌های بدن می‌شوند: سلول‌های اعصاب، پوست و مغز ازجمله این قسمت‌ها هستند.

قرص ضد بارداری مردان؛ پیشگیری از بارداری یک اقدام مشترک است.

سال‌های زیادی است که دانشمندان در مورد قرص ضدباروری برای مردان تحقیق می‌کنند، اما کمبود بودجه و احتمالاً بی‌علاقگی مردان به مصرف این قرص‌ها باعث شده است که این دارو هرگز به صورت انبوه در بیشتر جاهای دنیا تولید نشود. اما بر اساس آمار موجود در جهان، برخی مردان نیز واقعاً علاقه‌مند هستند که برای جلوگیری از بارداری، روشی غیر از کاندوم یا وازکتومی را تجربه کنند و بر اساس نظرات بیشتر زوج‌ها، پیشگیری از بارداری باید یک مسئولیت مشترک باشد. اما آیا پذیرش عمومی در کنار حس مشترک مسئولیت بین زوج‌ها می‌تواند به تولید قرص‌های ضدباروری برای مردان منجر شود؟

قرص سیتالوپرام 20 میلی گرم

هشدار: تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک معالج می‌باشد و این سایت هيچگونه مسئوليتی در خصوص مصرف خودسرانه دارو ندارد. CITALOPRAM 20MG TAB طبقه بندی مارتیندل : داروهای ضد افسردگی طبقه بندی درمانی : داروهای موثر بر سیستم اعصاب مرکزی > داروهای روان درمانی > داروهای ضدافسردگی > داروهای مهارکننده انتخابی سروتونین

قرص جوشان منیزیم

موارد مصرف قرص جوشان منیزیم قرص جوشان منیزیم 250 میلی گرم ویتاپرا یکی از مکمل های مفید موجود برای تامین منیزیم بدن است. وجود املاح در بدن انسان بسیار ضروری است ، این املاح و مواد معدنی در بسیاری از غذا های ما یافت می شوند ، برای نمونه منیزیم یکی از این مواد است که وجود آن در بدن ضروری می باشد چرا که نقش مستقیمی در جذب کلسیم دارد. این عنصر نقش حیاتی در حفظ سلامت استخوان ها و دندان دارد. به این معنی که بخشی از دندان و استخوان را می سازد و موجب استحکام استخوان ها می شود. منیزیم در بدن موجب تسکین اعصاب می شود و برای سلامت قلب، عضله و کلیه مهم و مفید است.

فواید مصرف مکمل ولمن اسپرت برای آقایان ورزشکار

ولمن اسپرت (Wellman sport) یا ولمن ورزشی یک مولتی ویتامین عالی برای آقایانی است که از تغذیه مناسب برای تمرینات ورزشی برخوردار نیستند. مصرف این مکمل با تامین ویتامین ها و ریزمغذی های مفید می تواند توان بدنی و انرژی شما را در طول تمرینات افزایش داده و ریکاوری را سرعت ببخشد. ولمن اسپرت حاوی مواد مغذی ضروری جهت کمک به عملکرد بهتر در طول ورزش و تمرینات است و تامین کننده ویتامین ها، مواد معدنی و انرژی مورد نیاز فعالیت های روزانه و حین ورزش می باشد.

روش های پیشگیری از واکنش‌های دارویی

واکنش‌های نابجای دارویی هنگامی رخ می‌دهند که دو یا سه دارو با هم استفاده شود که آثار زیانباری دارد. برای کاستن از خطر این واکنش‌های دارویی این توصیه‌های آکادمی پزشکان خانواده آمریکا را رعایت کنید: برچسب داروها را با دقت بخوانید، و از اجزای هر دارو و اثر جانبی احتمالی آن اطلاع حاصل کنید.

داروی فنی توئین داروی کنترل صرع و تشنج

نحوه استفاده از سوسپانسیون فنی توئین )فرم دوز نهایی) Phenytoin قبل از شروع مصرف داروی فنی توئین و هر بار که می خواهید آن را دوباره پر کنید. راهنمای دارویی را که توسط داروساز شما تهیه شده است بخوانید. اگر سوالی دارید، از پزشک یا داروساز خود سوال کنید.

داروی ریتالین

ریتالین محرکی است که برای درمان اختلال نقص توجه و بیش فعالی یا ADHD و نارکولپسی استفاده می شود. این محرک می تواند قسمتی از مغز و سیستم عصبی مرکزی را تحت تاثیر قرار داده که باعث کنترل عملکرد بیش از حد و تحرک می شود. ریتالین نام تجاری دارویی به نام Methylphenidate است دیگر برند ها شامل Concerta, Methylin و Metadate می باشند. پیش از مصرف هر یک از این دارو ها راهنمای دارو را مطالعه کنید.

داروی تشدیدکننده کارکرد عضلانی چیست؟

همشهری آنلاین: "داروهای تشدیدکننده کارکرد" (PEDs) موادی هستند که برای تقویت کارکرد عضلانی در ورزش‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. استفاده از این داروها در ورزش را "دوپینگ" می‌گویند. گرچه این اصطلاح معمولا برای اشاره به استروئیدهای آنابولیک مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما سازمان‌ جهانی ضددوپینگ (WADA) این اصطلاح را به معنای گسترده‌تری به کار می‌برد.

داروهای سرفه

داروهای سرفه را معمولا می‌توانید بدون نسخه‌ پزشک (OTC) از داروخانه بخرید. داروهای سرفه به دو گروه تقسیم می‌شوند: ضدسرفه‌ها (antitussives) و خلط آورها (expectorants). ضدسرفه‌ها باعث توقف سرفه می‌شوند.آنها با مهارکردن بازتاب عصبی ایجادکننده سرفه، سرفه شما را فرومی‌نشانند.

درباره داروهای استنشاقی

داروها برای ایجاد اثرات عمومی یا تأثیرات مستقیم موضعی در مجاری تنفسی ممكن است استنشاق گردند. گازهای مورد استفاده در بیهوشی عمومی، از طریق استنشاق جذب خون می‏شوند و اثرات عمومی خود را در بدن و به ویژه مغز اعمال می‏كنند. داروهای باز كننده مجاری تنفسی نیز جهت مداوای برخی از انواع آسم، آمفیزم ریوی و برونشیت اثر مستقیم بر مجاری تنفسی داشته، البته مقدار كمی از آنها وارد جریان خون نیز می‏شود.

خاصیت ضد پیری داروی دیابت متفورمین

طبق جدیدترین پژوهش ها چنین بر آوردشده است که داروی متفورمین ، که از داروهای معروف دیابتی است، عمر را زیاد می کند وهرگز پیری به سراغشان نمی آید . دانشمندان بر این باورند که این دارو شاید اثرات محدودیت شدید کالری را تحت تاثیر قرار می دهد. رژیم غذایی افراد مبتلا به دیابت بر پایه مصرف مواد غذایی بسیار کم کالری است و همین امر می تواند پیر شدن سلامت را ارتقا دهد. این در حالی است که نتایج این تحقیقات بر روی موش ها انجام شده است دانشمندان هشدار می دهند این نتایج در مورد انسان هنوز مشخص نیست.

چه نوشیدنی هایی داروها را بی اثر می کند؟

به ساعت نگاه می‌کنید و می‌بینید 10 دقیقه از زمان مصرف قرص‌تان گذشته است و باید هرچه سریع‌تر داروی خود را مصرف کنید، در این شرایط، چیزی که مهم است سر موقع خوردن داروهاست ولی باید مراقب نوشیدنی که دارو را با آن میل می کنید هم باشید با دارو هایمان چه نوشیدنی هایی را باید بخوریم یا نخوریم به‌دنبال یک نوشیدنی هستید تا قرص‌تان را میل کنید، حالا فرقی ندارد چای باشد یا قهوه، سرد باشد یا گرم، شیرین باشد یا ترش مهم این است که قرص سرموقع مصرف شود. حتی بعضی از افراد منتظر نوشیدنی نمانده و سعی می‌کنند بدون مایعات قرص خود را ببلعند.

تیوتیکسن

هشدار: تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک معالج می‌باشد و این سایت هيچگونه مسئوليتی در خصوص مصرف خودسرانه دارو ندارد. تیوتیکسن جزء داروهای ضد جنون ( آنتی سایکوتیک) است و در درمان روان پریشی و اسکیزوفرنی به کار برده میشود. این دارو به بیمار کمک می کند تا به وضوح فکر کند و میل به صدمه به خود و دیگران را کاهش می دهد.

تداخلات داروها و مواد غذایی

یکی از انواع تداخلات دارویی، اثر داروها بر مواد غذایی است که به تداخل دارو با غذا موسوم است. این نوع تداخل، باعث کاهش یا مهار جذب بخشی از ترکیبات موجود در غذاها می‌شود. بنابراین زمان مصرف برخی داروها برای جلوگیری از کمبودهای تغذیه‌ای باید ملاحظاتی را در نظر داشت. یکی از پرمصرف‌ترین داروها در میان زنان، داروهای ضدبارداری است. مصرف همزمان این داروها با مواد غذایی حاوی ویتامین‌های گروه B (جگر، سبزیجات با برگ سبز تیره مثل اسفناج و گل‌کلم) باعث کاهش جذب این ویتامین‌ها می‌شود. به طور مثال، خانم‌های مصرف کننده این داروها اغلب کمبود ویتامین B6 و اسید فولیک دارند.

تاثیرات و عوارض داروی “اندانسترون”

ندانسترون” قرص روکش دار و یا آمپولی است که از آن به عنوان ضد تهوع یاد می شود که خاصیت مهار و یا پیشگیری از تهوع را دارد. عوارض داروی اندانسترون به انگلیسی:Ondansetron)) نامهای تجارتی : Demitron - Zofran رده درمانی: ضد استفراغ . رده فارماکولوژیک:آنتاگونیست گیرنده سروتونین اشکال دارویی: قرص روکش دار 4 میلی گرمی، محلول خوراکی 4 میلی گرم در 5 سی سی، آمپول 2 میلی گرم در سی سی، 2 سی سی، و 4 سی سی. ‎اندانسترون یک داروی ضد تهوع می باشد . این دارو به عنوان مهار کننده ی گیرنده ی سروتونین شناخته می شود و جهت مهار یا پیشگیری از حالت تهوع استفاده می شود

پروبیوتیک چیست؟

مریم درخشان‌نژاد: فرآورده‌های پروبیوتیکی حاوی باکتری‌های مفیدی هستند که پس از مصرف در روده ساکن می‌شوند و اثرات مفیدی در سلامتی انسان برجای می‌گذارند. اصطلاح پروبیوتیک(probiotic) که ریشه لاتین دارد، به معنی "برای زندگی" است و سازمان جهانی بهداشت، این اصطلاح را به "ارگانیسم‌های زنده‌ای" اطلاق می‌کند که در صورت مصرف به میزان لازم، اثرات "سلامت‌زایی" موثری برای میزبان خود دارند. این سه اصطلاح را دریابید: ارگانیسم، زنده و سلامت‌زایی. پروبیوتیک، به‌عنوان صفت مواد غذایی حاوی این باکتری‌ها هم به‌کار می‌رود.

بهترین ویتامین ها برای مردان

داشتن یک رژیم غذایی متعادل که شامل غذاهای گوناگون باشد، بدن انسان همه‌ی ویتامین‌هایی را که برای عملکرد مناسب نیاز دارد دریافت خواهد کرد. مردان و زنان با توجه به نوع هورمونها و شرایط فیزیولوژیکی بدنی‌شان هرکدام به نوعی از ویتامین ها و مکمل‌ها احتیاج بیشتری دارند. ویتامین برای تغذیه‌ی مناسب و برای سلامت بدن بسیار حیاتی است. ویتامین‌ها از چند نظر برای انسان مفید هستند: کمک به عملکرد سلولی نرمال؛ تقویت رشد و نمو نرمال؛ جذب مواد مغذی؛ پیش‌گیری از بیماری؛ افزایش سلامت عمومی بدن.

آنتی اکسیدان

آنتی‌اکسیدان‌ها ترکیباتی هستند که باعث محافظت در برابر آسیب سلولی ناشی از مولکول‌هایی به نام رادیکال‌های آزاد می‌شوند. از جمله آنتی‌اکسیدان‌های رایج و غذاهای حاوی آن می‌توان به اینها اشاره کرد: ویتامین C که در مرکبات و آب میوه؛ میوه‌های توتی و سایر میوه‌ها؛ سبزیجات به رنگ سبز تیره؛ فلفل قرمز و سبز. ویتامین E که در روغن‌های گیاهی، غلات کامل، و سبزی‌های برگ‌دار سبز یافت می‌شود. سلنیوم که در غلات کامل، اغلب سبزی‌ها، گوشت مرغ، تخم مرغ‌، و اغلب فراورده‌های لبنی یافت می‌شود. بتاکاروتن که میوه‌ها وسبزی‌هایی مانند کلم براکلی، اسفناج، هویج، سیب‌زمینی شیرین، فلفل سبز و قرمز، زردآلو، طالبی یافت می‌شود.

آلپرازولام (زاناکس). عوارض جانبی و هشدارها

​آلپرازولام (Alprazolam) که با نام‌های تجاری مختلفی مانند زاناکس (Xanax) عرضه می‌شود، دارویی تجویزی است که برای درمان اختلالات اضطرابی استفاده می‌شود. آلپرازولام برای درمان اختلال اضطراب فراگیر (generalized anxiety disorder، GAD)، اضطراب مرتبط با افسردگی و اختلال هراس یا وحشت‌زدگی (panic disorder) تجویز می‌شود. از این دارو برای درمان افسردگی نیز استفاده می‌شود. در ادامه به معرفی بیشتر آلپرازولام می‌پردازیم و موارد احتیاطی و هشدارها، اعتیاد به این دارو، روش درست قطع مصرف، عوارض جانبی آلپرازولام، تداخل دارویی و دوز مصرف آن را بیان می‌کنیم.

اکسی توسین

نام ژنریک: اکسی توسین نام لاتین: Oxytocin نام تجاری: ®Syntocinon ®Pitocin ®Oxytip گروه دارویی- درمانی: هورمون پلی پپتیدی مشابه هورمون هیپوفیز خلفی هورمون اگزوژن محرک انقباضات رحم محرک ترشح شیر طبقه بندی در بارداری: گروه X اشکال دارویی: آمپول: 5 و 10 واحد/میلی لیتر موارد مصرف، روش و دوزاژ:

اکسی بوتینین کلراید

​Oxybutynin Chloride طبقه بندی مارتیندل : داروهای مجاری ادرای طبقه بندی درمانی : داروهای شل کننده عضلات صاف > داروهای شل کننده عضلات صاف ادراری - تناسلی هشدار: تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک معالج می‌باشد و این سایت هيچگونه مسئوليتی در خصوص مصرف خودسرانه دارو ندارد.

آشنایی با نکاتی درباره استفاده درست از دارو

دنبال کردن دقیق دستورات دکتر هنگامی برای شما دارویی را تجویز می‌کند، به خصوص اگر چند دارو مصرف می‌کنید، بسیار مهم است. برای اینکه دارویتان را به موقع و درست مصرف کنید، به این نکات توجه کنید: برای خودتان یک برنامه زمانی برای مصرف هر روز دارو ترتیب دهید. سعی کنید که مصرف داروهای‌‌تان را با انجام یک فعالیت روزمره دیگر مثلا مسواک زدن همراه کنید.

۶ داروی مهم و جالب جهان

این شش دارو که از هم اکنون در دسترس قرار دارند، در آینده‌ای نه چندان دور نحوه زندگی کردن، و حتی نحوه مردن ما را تغییر خواهند داد. 1-واکسن سرطان پژوهش‌های فعلی درباره سرطان، به جای طراحی داروهایی برای علاج سرطان، بر تولید داروهایی برای کمک به بدن برای اینکه خودش با سرطان مقابله کند، متمرکز می‌شوند.واکسن‌های سرطان پاسخ‌های طبیعی ایمنی خود بدن را تشدید می‌کنند، به طوری که آنتی‌بادی‌ها (پادتن‌ها) به سلول‌های سرطانی هجوم می‌برند و بیماری را علاج می‌کنند.

اشتباهات معمول در زمان مصرف دارو

مصرف دارو در زمان بیماری و طبق تجویز پزشک ضروریست، با این حال مصرف دارو قواعدی دارد که باید رعایت شود، در ادامه رایج ترین اشتباهات در زمان مصرف دارو بیان می شوند. یکی از بهترین راهکارها برای کاهش پیامدهای اشتباهات دارویی آگاهی از داروهای مصرفی و عوارض جانبی احتمالی آن هاست.روزنامه تایمز به هفت اشتباه دارویی رایج اشاره کرده که برای حفظ سلامتی رعایت آن‌ها ضروری است:

اسیدفولیک چیست؟

اسید فولیک یک ویتامین گروه B است که مصرف آن به خصوص برای زنانی که قصد باردار شدن دارند، یا باردار هستند، اهمیت دارد.اسید فولیک در عین حال برای مردان و زنان در هر سنی سودمند است. برخی از تحقیقات نشان داده‌اند که این ویتامین ممکن است از بروز حمله قلبی، سکته مغزی، برخی از سرطان ‌ها و بیماری آلزایمر پیشگیری کند.

اسپیرونولاکتون

نام های تجاری اسپیرونولاکتون : aldactone , alatone , laractone لیست کامل اطلاعات دارویی اسپیرونولاکتون نام لاتین: spironolactone نام فارسی: پاسپیرونولاکتون مصرف در حاملگی: D گروه درمانی – دارویی: دیورتیک نگهدارنده پتاسیم، کاهنده فشـار خون‌، تشـخیص هیپر آلدوسترونیسم اولیه‌، ضد هیپوکالمی

اسپری های تنفسی و طرز استفاده آنها

اسپری های تنفسی انواع مختلفی دارند و برای دارو رسانی به ریه ها و درمان بیماری هایی مثل آسم و برخی مشکلات تنفسی استفاده می شوند، اینهالرها نوعی از اسپری های تنفسی به شکل زیر هستند که دوز مشخصی از دارو را مستقیما به ریه ها می رسانند و در نتیجه باعث می شوند که دارو در کل بدن پخش نشود و به تبع آن عوارض جانبی بسیار کمتری را مشاهده کنیم، همچنین اثر درمانی دارو با سرعت بیشتری بروز پیدا می کند.

10 عارضه داروهای کورتونی

کورتون‌ها داروهای بسیار محبوبی بین پزشکان و بیماران هستند؛ چرا که علائم را به‌خوبی کاهش می‌دهند و بسیار نیز پراستفاده‌اند اما متأسفانه گاهی بدون توجه به عوارض آن به‌صورت بی‌رویه استفاده می‌شوند.این مسئله تا جایی پیش رفته که دگزامتازون (نوعی کورتون) تزریقی شایع‌ترین داروی تجویزی در کل نسخ دارویی کشور است و کمیته کشوری تجویز و مصرف منطقی داروی وزارت بهداشت معتقد است که این میزان تجویز دگزامتازون با جمعیت کشور و وضعیت اپیدمیولوژیک بیماری همخوانی ندارد. اما این داروهای محبوب می‌توانند عوارض جانبی زیادی داشته باشند. عوارض داروهای کورتونی به میزان و مدت مصرف آنها بستگی دارد؛هرچه مقدار و مدت درمان بیشتر باشد عوارض آن بیشتر خواهد بود. در زیر برخی از عوارض این داروها آورده شده است.

دگزامتازون، موارد مصرف، عوارض و تداخلات دارویی

دگزامتازون (Dexamethasone) برای مواردی مثل آرتروز، اختلال‌های خونی یا اختلال هورمونی یا اختلال در سیستم ایمنی، واکنش‌های آلرژیک، برخی بیماری های پوستی و چشمی، مشکلات تنفسی، برخی اختلال‌های روده‌ای و برخی انواع سرطان مصرف می‌شود. از دگزامتازون برای تست اختلال غده آدرنال (سندرم کوشینگ) نیز استفاده می‌شود. این دارو یک هورمون کورتیکواستروئید است (هورمونی که از غدد فوق کلیوی ترشح می‌شود). دگزامتازون واکنش دفاعی طبیعی بدن و نشانه‌هایی مثل التهاب و واکنش‌های آلرژیک را پایین می‌آورد. طریقه مصرف دگزامتازون طبق دستور پزشک این دارو را مصرف کنید. برای جلوگیری از بروز ناراحتی‌های شکمی، قرص دگزامتازون را همراه با غذا یا شیر مصرف کنید. قرص را با یک لیوان آب و یا طبق دستور پزشک مصرف کنید. اگر از داروی محلول استفاده می‌کنید، حتما با استفاده از قاشق‌های اندازه‌گیری مخصوص دارو، دوز موردنیاز را مصرف کنید. از قاشق‌های معمولی آشپزخانه استفاده نکنید. اگر قرار است یک بار در روز دگزامتازون را مصرف کنید، صبح‌ها و پیش از ساعت 9 باشد. اگر دارو را یک روز در میان یا طبق دستور دیگری مصرف می‌کنید، حتما از تقویم یا اپلیکیشن‌های یادآوری استفاده کنید.

همه چیز در مورد آنتی هیستامین ها

هشدار: تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک معالج می‌باشد و این سایت هيچگونه مسئوليتی در خصوص مصرف خودسرانه دارو ندارد. احتمالا نام آنتی هیستامین را شنیده باشید و هنگام سرماخوردگی و آب‌ریزش بینی، یا انواع حساسیت‌های دیگر، با تجویز پزشک یا حتی بدون نسخه از آنها استفاده کرده باشید. اما آیا می‌دانید که مصرف آنتی هیستامین چه عوارضی می‌تواند برای شما داشته باشد و در چه مواقعی استفاده از آنها خطرناک است؟‌ در ادامه با ما همراه باشید تا با انواع، موارد رایج استفاده و عوارض آنتی هیستامین آشنا شوید. آنتی هیستامین چیست؟ هیستامین ماده‌ای شیمیایی است که به‌شکل طبیعی در بدن تولید می‌شود و در سلول‌های آلرژیک نگهداری می‌شود؛ مثلا ماست‌سل (Mast cell) و بازوفیل‌ها. اگر آلرژی داشته باشید، در پاسخ به آلرژن‌ها، از این سلول‌ها هیستامین آزاد می‌شود. هیستامین به دریافت‌کننده‌های هیستامین می‌چسبد. دریافت‌کننده‌های هیستامین نیز در سلول‌های مختلفی از بدن وجود دارند. این فرایند باعث بروز علائم آلرژی مثل عطسه، خارش و سوزش چشم و بینی، کهیر و حتی آنافیلاکسی می‌شود.

انواع قرص خواب

قرص های خواب آور و طرز مصرف هشدار: تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک معالج می‌باشد و این سایت هيچگونه مسئوليتی در خصوص مصرف خودسرانه دارو ندارد. گاهی ‌اوقات که استرس همهٔ وجودتان را فرا می‌گیرد، در سفر هستید یا با مشکلات دیگری در زندگی دست‌وپنجه نرم می‌کنید، خوابیدن سخت می‌شود. مشغول بودن فکر، طولانی بودن ساعات کاری، احساس عذاب‌وجدان و … می‌توانند دلایل بی‌خوابی باشند و اگر این مشکل طولانی‌مدت شود، ممکن است روی عملکرد روزانه‌ی شما تأثیر بگذارد. استفاده از قرص خواب با مشورت پزشک می‌تواند یکی از راه‌حل‌های درمان این مشکل باشد. آیا بی خوابی درمان دارد؟ در پاسخ به این پرسش باید گفت که بله، بی‌خوابی درمان دارد. به کمک درمان‌های شناختی می‌توان متوجه تغییرات رفتاری ناشی از بی خوابی در افراد شد و از این طریق، بی‌خوابی مداوم را درمان کرد. ورزش کردن مداوم، داشتن برنامهٔ خواب مشخص، استراحت نیم‌روزی (چُرت زدن کوتاه‌مدت) و پرهیز از مصرف کافئین می‌تواند به درمان بی‌خوابی کمک شایانی بکند. در برخی از موارد هم نیاز به مصرف انواع قرص خواب به‌وجود می‌آید. تمام قرص های خواب، احتمال به‌وجود آوردن عوارض جانبی را به‌همراه دارند. این خطرات برای اشخاصی که مشکلات کلیوی و کبدی دارند، بیشتر است. پس همیشه قبل از مصرف قرص خواب باید با پزشک مشورت کنید.

آشنایی با روی

همشهری آنلاین: روی(Zn/Zinc) یک عنصر فلزی است که در بدن انسان وظایف‌ مهمی از جمله تقویت سیستم ایمنی را بر عهده دارد. علاوه بر این روی یکی از مواد معدنی است که به ترمیم زخم و کنترل رشد بدن کمک می‌کند و به عنوان دارویی برای پیشگیری و درمان سرماخوردگی شناخته شده ‌است. بعضی از مطالعات نشان می‌دهد که آبنبات‌هایی که حاوی روی هستند طول بیماری سرماخوردگی را تا 50 درصد کاهش می‌دهد. با این حال مانند اکثر مواد معدنی خواص روی بر بدن انسان به طور قطعی اثبات نشده ‌است. روی در بدن یک انسان سالم به اندازه کافی یافت می‌شود و مصرف اضافی آن از طریق مکمل‌های غذایی فایده‌ای برای بدن ندارد. منابع اصلی روی در رژیم غذایی اکثر افراد گوشت قرمز، گوشت پرندگان، صدف، غلات کامل و غنی شده و همچنین حبوبات و مغز خشکبار است.

مصرف مسکن‌های رایج و افزایش احتمال بروز فشار خون در زنان

محققان آمریكایی به تازگی دریافته‌اند كه مصرف انواع مسكن‌های شایع مانند ایبوبروفن و استامینوفن باعث افزایش فشار خون در زنان می‌شود. به گزارش ایسنا، به نقل از مجله هایپرتنشن، این پژوهشگران به منظور بررسی تاثیر این قبیل تسكین‌‌دهنده‌های درد بر فشار خون در زنان بر روی 2000 زن با متوسط سن 51 تا 77 سال كه در آغاز آزمایشات هیچ نشانه‌ای از ابتلا به فشار خون بالا نداشتند، مطالعه كرده‌اند.این پژوهشگران می‌خواستند بفهمند كه آیا مصرف دوز بالای این داروهای ضد درد به ویژه استامینوفن داروهای ضدالتهاب و غیر استروئیدی مانند ایبوبروفن و همچنین آسپرین، می‌تواند خطر بروز اولین علایم فشار خون بالا را در زنان افزایش دهد؟به گفته این محققان آنجا كه فشار خون بالا از جمله مهمترین و شایع‌ترین بیماری و عامل مرگ‌و میر در میان آمریكایی‌هاست و از طرفی هم داروهای مسكن و ضد درد رایج‌ترین داروهای مورد استفاده در میان مردم این كشور‌ لذا این محققان تصور می‌كنند كه كشف وجود رابطه میان این 2 عامل بتواند برای سلامت مردم بسیار اهمیت داشته باشد.محققان اطلاعاتی را جمع‌آوری كرده‌اند مبنی بر این كه آیا زنان از این مسكن‌ها استفاده می‌كنند و اینكه از چه نوعی چه مقدار و چرا استفاده می‌كنند و سپس ردیابی كنند كه دلیل ابتلای آنها به بیماری فشار خون چیست، نتایج این مطالعات نشان داد زنانی كه از دوزهای بالای مسكن‌های غیر آسپرین مصرف می‌كنند بیش از سایرین دچار افزایش فشار خون می‌شوند.

طبقه بندی مارتیندل-گروه های دارویی

داروهای مسکن ،ضد التهاب وضد تب ها - داروهای ضد کرم - داروهای ضد باکتری - داروهای ضد افسردگی - داروهای ضد دیابت - داروهای ضد صرع - داروهای ضد قارچ - داروهای ضد نقرس - آنتی هیستامین ها - داروهای ضد مالاریا - داروهای ضد میگرن - آنتی موسکارینیک ها - آنتی نئوپلاستیک - داروهای ضد پروتوزوآها - ضد ویروسها - خواب آورهای آرامبخش ،وضد جنون ها - محصولات خون ،افزایش دهنده های پلاسما و خون ساز

پیشینیه تاریخی دارو و شناخت داروها

دارو Drug در دانش پزشکی به هر ماده‌ای که برای درمان، تسکین علائم، تشخیص بیماری یا پیشگیری از آن به کار رود و بر ساختار یا کارکرد ارگانیسم زنده اثر گذارد و پس از ورود به بدن عملکرد بدن را تصحیح کند، گفته می‌شود. در تعریفی دیگر دارو به ماده ای گفته میشود که با اثر بر گیرنده ای خاص در داخل، خارج یا دیواره سلول باعث شروع یا مهار عملکردی خاص میگردد و قدرت اثر دارو با میزان و تعداد این تعامل نسبت مستقیم دارد. البته داروهایی که محل اثر موضعی دارند مانند آنتی اسیدها و ضدعفونی کننده های موضعی و مواد حاجب در این تعریف نمی‌گنجند. دارو ممکن است منشأ طبیعی (گیاهی یا حیوانی) داشته باشد یا اینکه به‌طور مصنوعی تهیه شود. داروهای شیمیایی معمولا در آزمایشگاه و به دست پزشکان یا دارو سازان کشف شده و پس از تحقیقات کافی و تأیید مراجع رسمی در کارخانه‌های داروسازی تولید می‌گردند. مصرف دارو ممکن است به صورت خوراکی (قرص و شربت)، مالیدنی (پماد و قطره)، استنشاقی (از راه تنفس) یا تزریقی (آمپول) باشد. به محل فروش دارو داروخانه گفته می‌شود. داروها به چهار صورت معدنی، حیوانی، گیاهی یا شیمیایی وجود دارند.

پماد کلوبتازول برای درمان مشکلات پوستی

پماد کلوبتازول دارویی برای مشکلات التهاب پوستی پسوریازیس و سایر مشکلات پوستی مثل جوش و… است. پماد کلوبتازول با تحریک آنزیم های لازم این التهابات را کاهش میدهد. پماد کلوبتازول برای درمان کوتاه مدت خارش ناشی از ضایعات پوستی پسوریازیس و التهابات آن داده می شود. کلوبتازول در گروه I کورتیکواستروئیدهای با قدرت اثر خیلی زیاد قرار دارد و اکثرا برای درمان پسوریازیس ( یک مشکل پوستی) و یا بیماری درماتوز حاد که به دیگر کورتیکواستروئیدهای با قدرت اثر کمتر پاسخ نداده اند،مصرف خواهد شد. در این بخش از آسان طب اطلاعاتی را درباره پماد کلوبتازول Clobetasole تقدیمتان میکنیم. امیدواریم از مطالعه این مطالب بهره کافی را ببرید.

داروشناسی یا فارماکولوژی (Pharmacologie)

داروشناسی یا فارماکولوژی (Pharmacologie) به فرانسوی: شاخه‌ای از داروسازی و زیست‌شناسی است که به مطالعه واکنش متقابل داروها یا مواد شیمیایی بر موجودات زنده، که منجر به ایجاد اثرات زیست‌شناسی این ترکیبات می‌گردد. داروشناسی شامل 2 بخش فارماکودینامیک و فارماکوکینتیک است. ریشه تاریخی فارماکولوژی بالینی به سده‌های میانه و به کتاب پزشکی قانون نوشته ابن سینا و گزارش ‌اسحاق نوشته پترس ایسپانوس و همچنین ژان اهل ِ سَن‌آمان بازمی‌گردد. فارماکودینامیک و فارماکوکینتیک داروشناسی مطالعه تعامل بین موجودزنده و دارو یا موادشیمیایی دریافت‌ شده ‌است که بر عملکرد طبیعی یا غیرطبیعی بیوشیمیایی اثر می‌گذارد. دو حوزه اصلی فارماکولوژی، فارماکودینامیک و فارماکوکینتیک هستند. به‌طور خلاصه فارماکودینامیک مطالعهٔ اثرات داروها بر بدن، و فارماکوکینتیک، اثر و رفتار بدن بر روی داروها است. بعبارت دیگر فارماکودینامیک، مبحث فعل‌وانفعالات دارو در مواجهه با گیرنده‌های بیولوژیک، و فارماکوکینتیک بحث و تعریف در مورد جذب، توزیع، متابولیسم و دفع دارو در سیستم‌های بیولوژیکی است. لازم به یادآوری‌است که داروشناسی(Pharmacology) با داروسازی(Pharmacy) دو واژه جدا از هم هستند که گاهی به‌اشتباه به‌جای هم به‌کار می‌روند. فارماکولوژی چگونگی رفتار متقابل دارو و سیستم‌بیولوژیکی (بدن) است ولی داروسازی در رابطه با مواداولیه، آماده‌سازی، توزیع، مقدار (دوز) در استفاده از داروهای بی‌خطر و مؤثر است.

اسامی داروها و کاربرد آنها

اسامی داروها با الف و کاربرد داروها + آ.س.آ ==== رقیق کننده خون + آتورواستاتین ==== چربی خون + آتنولول ==== فشارخون + آزیترومایسین ==== آنتی بیوتیک + آسیکلوویر ==== ضدویروس + آکاربوز ==== قند خون + آلبندازول ==== ضد انگل + آلپرازولام ==== اعصاب + آلوپورینول ==== نقرس + آمانتادین ==== ضدویروس + آمپی سیلین ==== آنتی بیوتیک + آملودیپین ==== فشار خون + آموکسی سیلین ==== آنتی بیوتیک + آمی تریپتیلین ==== اعصاب + امینوفیلین ==== گشادکننده برونش آمیودارون ==== ضد آریتمی قلبی + آمیکاسین ==== آنتی بیوتیک

درخواست مشاوره رایگان  
Real Time Analytics

کلمات کلیدی داروشناسی :