اخبار اقتصادی، آخرین تحولات بازار خودرو، اخبار مسکن، اخبار نرخ طلا و ارز و ...

درمانگاه تخصصی پوست و مو اکسیر

بسته حمایتی مستاجرها!

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: در پرداخت ودیعه اجاره، تلاش می‌شود تا خانوارهای اجاره‌نشینی که جزو خانواده‌های کم‌درآمد هستند و در واحدهای مسکونی کوچک‌متراژ و پایین‌تر از الگوی مصرفی زندگی می‌کنند، ودیعه اجاره از سوی دولت دریافت کنند. به گزارش همشهری آنلاین، ایرنا به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی نوشت: «پروانه اصلانی» در خصوص بسته حمایتی دولت برای مستاجران گفت: با توجه به شرایطی که هم‌اکنون در بازار مسکن حاکم است، پرداخت ودیعه اجاره‌بها راهکار کوتاه‌مدت دولت برای ساماندهی بازار اجاره‌بهاست.

از فروش تعهدی سهام چه می دانید

در سال‌های اخیر بازار بورس رشد فزاینده‌ای داشته و سعی می‌شود با استفاده از تکنیک‌هایی رشد این بازار را بیشتر کرد. یکی از مواردی که می‌تواند باعث پویایی بیشتر بازار بورس شود فروش تعهدی سهام است. به فروش تعهدی سهام، Short selling یا فروش استقراضی نیز می‌توان گفت. اگر بخواهیم یک توضیح کلی درباره فروش تعهدی بدهیم می‌توان اینطور بیان کرد که سرمایه‌گذاران به کمک فروش تعهدی می‌توانند از افت قیمت سهام نیز سود ببرند. در زیر اطلاعات بیشتری درباره این موضوع ارائه خواهیم کرد.

دلایل فقر و بی پولی

فقر یا تهیدستی یا تنگدستی به معنای وضعیتی است که فرد فاقدِ میزان معینی دارایی‌های مادی یا پول است. امروزه بروز مشکلات مالي در بسياري از کشورها سبب شده تا فقر در اين جوامع افزايش يابد، اما فقر چيست و چگونه مي‌توان با آن مقابله کرد؟ لغت (Pauvre)(poverty) «فقر» از ریشه لاتین Pauper می‌آید که با Paucus و یونانی Pénes (فقیر) و Pénia (فقر) قرابت داشته و با Penia (گرسنه) هم خانواده و با واژه Ponos (درد) و واژه Poiné (مکافات، مجازات) نیز هم خانواده است ولی خویشی دورتری دارد؛ بنابراین «فقر» را در یونانی با واژه aporia (راه به جایی نداشتن) تعریف می‌کنند.

چگونه بر روی سهام مناسب سرمایه گذاری کنیم

یکی از عواملی که در توسعه و رشد بازار سرمایه نقش موثری دارد آشنایی سرمایه گذاران و معامله گران بازار سرمایه با روش‌های تجزیه و تحلیل اوراق بهادار و افزایش توان تحلیل گیری آنها است. بی شک از طریق تجزیه و تحلیل دقیق و هوشیارانه می‌توان ریسک بازار سرمایه یا مخاطره سرمایه‌گذاران را تقلیل داد و جلوی ضرر و زیان افراطی و ناشی‌گری حاصل از برآیند سرمایه گذاری را خنثی کرد.

آیا ارز دیجیتالی مشهور در اوج می‌ماند؟

این روزها وضعیت بیت کوین چگونه است؟ به رغم شیوع ویروس کرونا و ضربه آن بر پیکر اقتصاد جهان، بیت‌کوین نیز شاهد سقوط بود، اما در روزهای اخیر به دنبال تزریق بسته‌های حمایتی مالی توسط بانک‌های مرکزی، این رمزارز روند صعودی خود را آغاز کرده است. به گزارش فوربس، بیت‌کوین در سال گذشته با تمام تلاش خود برای تقویت که به فروش منتهی می‌شد، تقلا کرده پیشروی در قیمت را تجربه کند.

چند توصیه قبل از خرید و فروش سهام

مواردی که خیلی به آن برخورد کرده‌ایم این بوده که افراد خیلی زیادی سهم را در محدوده واقعا نامناسبی خریداری می‌کنند و انتظار کسب سود را هم دارند. افراد دیگری نیز هستند که سهم را در قیمت مناسبی خریده‌اند ولی سودشان را به زیان تبدیل می‌کنند. سوال اینجاست چرا افراد سهمی که رشد 50 درصدی یا بیشتر داشته را خریداری می کنند؟

نکات مهمی که قبل از خرید و فروش سهام باید بدانید

مواردی که خیلی به آن برخورد کرده‌ایم این بوده که افراد خیلی زیادی سهم را در محدوده واقعا نامناسبی خریداری می‌کنند و انتظار کسب سود را هم دارند. افراد دیگری نیز هستند که سهم را در قیمت مناسبی خریده‌اند ولی سودشان را به زیان تبدیل می‌کنند. سوال اینجاست چرا افراد سهمی که رشد 50 درصدی یا بیشتر داشته را خریداری می کنند؟ پس از این همه رشدی که داشته، چه کسی حاضر می‌شود چنین سهمی را خریداری کند؟ دلیلی که به نظر می آید درست باشد این است که معامله‌گر فکر می‌کند روند فعلی ادامه خواهد یافت، ولی اکثر اوقات اینگونه نیست.

حداقل سرمایه برای ورود به بورس

برای همه ما جالب است که بدانیم با چقدر سرمایه یا ساده‌تر بگوییم، پول می‌توان در بورس سرمایه‌گذاری کرد. اگر بخواهیم بدون مقدمه و توضیح اضافی پاسخ بدهیم، بهتر است بدانید حداقل سرمایه‌‌‌ای برای وارد شدن به بورس وجود ندارد! یعنی شما با هر میزان سرمایه‌ می‌توانید وارد بورس شده و اقدام به خرید و فروش سهام کنید.

پیام ناظر بازار بورس

حتما کلمه “ناظر بازار” به طور مداوم در سایت tsetmc.com و سایر سایت‌ها و کانال‌های بورسی به چشمتان خورده است. نقش ناظر چیست و پیام‌های ناظر بازار چه هستند؟ اگر سهامدار جدید و یا در بورس یک تازه‌وارد هستید می‌بایست پیام‌های ناظر بازار را بشناسید. برخی از پیام‌های ناظر ممکن است برای شما مبهم باشد که در ادامه به آنها می‌پردازیم: اطلاعات با اهميت گروه الف اطلاعات با اهميت گروه ب حراج پیوسته و ناپیوسته در بورس مرحله پيش گشايش تعلیق نماد در بورس تغييرات بيش از 20 درصدی قيمت سهام

ایده‌های استارتاپی برای نبرد با کرونا

استارتاپ‌ها در نقاط مختلف جهان این روز‌ها در هکاتون‌های گوناگون مشغول بررسی ایده‌هایی برای مقابله با بیماری کووید- 19 و کاهش اثرات آن بر زندگی انسان هستند. این روز‌ها فعالیت‌های گسترده‌ای را در عرصه هکاتون‌ها با موضوع ویروس کرونا و بیماری کووید-19 شاهد هستیم. در این میان، ایده‌ها و ابتکار‌های جالبی نیز درخصوص مقابله با این ویروس به‌دست آمده است. جالب‌ترین نکته در این هکاتون‌ها، همکاری فرامرزی بین شرکت‌کنندگان از راه‌های دور و نزدیک است که هر کدام تجربه‌خود را به‌دست می‌آورند، برخی تجربیات را به اشتراک می‌گذارند و با هم در زمینه‌های مشترک همکاری می‌کنند.

معضل مدرن کودکان کار اینستاگرامی

همیشه تا صحبت از کودک کار می‌شود ذهن انسان به سمت کودکانی از خانواده‌های ضعیف می‌رود که در سرمای زمستان در چهارراه‌ها در حالی که دستانشان یخ‌زده، مشغول فروش گل، آدامس و... هستند. از چهارساله‌ها تا نوجوانانی که در ساعت‌های مختلف شبانه‌روز در پیاده‌رو و وسط خیابان‌ها و آویزان به رهگذارن و رانندگان محصولات مختلفی را برای کسب روزانه‌شان می‌فروشند. اما استفاده از کودکان برای پول درآوردن تنها مختص خانواده‌هایی با درآمد پایین نیست.

پیش‌بینی‌های اقتصادی سال ۲۰۲۰

نشریه تجاری فورچن، هر سال پیش از شروع سال جدید میلادی، پیش‌‌بینی‌های اقتصادی خود را برای سال جدید میلادی از سیاست‌ بانک‌های مرکزی تا وضعیت بازارهای جهانی ارائه می‌دهد. نشریه تجاری فورچن (Fortune) هر سال پیش از شروع سال جدید میلادی، پیش‌بینی خود را در زمینه اقتصاد و تجارت در جهان ارائه می‌دهد. به گزارش تجارت‌نیوز، سال 2020احتمالا یکی از سال‌های پررویداد در جهان خواهد بود و یکی از این اتفاقات وقوع رکود اقتصادی است.

نکات مهم برای پس انداز با حقوق کم

خانواده در طول حیات خود به سرمایه ای دست پیدا می کند که بخشی از آن در آینده به اعضای جوانتر می رسد که به این سرمایه پس انداز می گویند . پس انداز کردن پشتوانه ای قوی برای بهتر زندگی کردن خود و فرزندانمان است . کسانی که پس انداز می کنند به مشکلات کمتری در زندگی دارند و خانواده آنها از آرامش روانی بیشتری برخوردارند . پس انداز را می توان به دو گروه پولی و غیرپولی تقسیم کرد که خانواده نقش اساسی در آن دارند و تنها با فعالیت سرپرست خانواده حاصل نمی شود.

واقعیتهای جالب در مورد تورم اقتصادی جهان

در مطلبی که اخیراً در مورد تورم، نرخ آن و بدترین موارد آن در طول تاریخ منتشر کردیم درباره ۵ مورد از بدترین ابرتورم ها یا تورم های افسارگسیخته تاریخ معاصر که اغلب در کشورهای اروپای مرکزی رخ داده بود صحبت کردیم که می توانید آن را در لینک «با ۵ مورد از بدترین و بالاترین تورم های افسار گسیخته در تاریخ آشنا شوید» مطالعه نمایید. در شرایطی که وضعیت اقتصادی کشور به دلیل افزایش بی سابقه قیمت مسکن و طلا، کاهش شدید ارزش پول ملی و تحریم های بین المللی در شرایط نامساعد و ناخوشایندی به سر می برد، در مطلب زیر قصد داریم شما را با نکاتی جالب در مورد تورم در معنای عام آن و به طور کلی آشنا کنیم که دانستن آن ها خالی از لطف نخواهد بود.

نوسانات قیمت مسکن تهران در مهر 98

یکی از کاربردی‌‌ترین ابزارهای سیاست‌گذاری‌ در اقتصاد کلان و حوزه‌های مختلف که نقش اساسی در تصمیم‌گیری‌ها و وضعیت اقتصادی کشورها دارد «آمار» است. بازار مسکن نیز یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی است که رصد دقیق نوسانات قیمت همراه با جزئیات در آن بسیار حائز اهمیت است و اطلاع از روند ارزش و تعداد معاملات در این بازار اهمیت دو چندانی دارد. زیرا شاخص قیمت در این حوزه در کنار تاثیرپذیری از اقتصاد کلان به نسبت میزان عرضه و تقاضا تعیین می‌شود و باید این نکات برای تصمیم‌گیری مورد توجه قرار بگیرد.

نکاتی برای جلوگیری از ولخرجی

زندگی مدرن به گونـه ای است که خواه نا خواه ما را به سمت خرج کردن میکشاند و موجب از بین رفتن اعتدال و میانه روی در زندگی می شود . جلوگیری از ولخرجی و ترک عادت خرج کردن زیاد ، برایتان مشکل شده است چرا که شما به لذت این کارها عادت کرده اید ولی اگر از راه ساده و آسان آغاز کنید رسیدن به یک زندگی مالی موفق زیاد هم سخت نیست.

موانع توسعه استارت آپ‏ها به گزارش مجلس

با تکامل نظام علمی، فناوری و نوآوری در سال‌های گذشته، ایران امروز گام در مسیر تبدیل شدن به اقتصادی دانش‎بنیان و مبتنی‎بر نوآوری گذاشته است. نسل جدید سیاست‎های توسعه علم، فناوری و نوآوری کشور معطوف به توسعه تمامی ابعاد تاثیرگذار در توسعه اقتصاد دانش‎بنیان و مبتنی‎بر نوآوری است. بدیهی است این راه تازه با موانع و چالش‌هایی همراه باشد. موانع و مشکلات راه‌اندازی و رشد کسب‎وکارهای نوپا و شرکت‌های دانش‎بنیان متعدد و متنوع است. ظهور فناوری‌های جدید و شکل‎گیری زمینه‎های نو برای تشکیل و فعالیت کسب‎وکارها، نیازهای حمایتی و تسهیلگری جدیدی را ایجاب می‎کند.

نام جدید ریال “ریال پارسه ” است؟

این روزها خبر حذف صفر های واحد پول حسابی سر و صدا کرده بود. اکنون اخباری مبنی بر نام جدید ریال در کشور و اخبار مربوط به جزئیات تغییر واحد پولی را در ادامه برای شما دوستان بازنشر کرده ایم. با ما همراه باشید. با اجرای طرح اصلاح نظام پولی در قالب حذف چهار صفر از پول ملی و بازنگری در اقطاع اسکناس و سکه، نقش این ابزار در نظام­‌های پرداخت کشور، می‌یابد. در این راستا، حسن روحانی، لایحه اصلاح قانون پولی و بانکی کشور را که در جلسه 13 مرداد 1398 هیات وزیران به پیشنهاد بانک مرکزی به تصویب رسید، برای طی تشریفات قانونی به مجلس ارسال کرد.

وعده ورود بانک اقتصاد نوین به کانال سودآوری

گروه بنگاه‌ها : مدیرعامل بانک اقتصادنوین از تغییر جهت مثبت شاخص‌های عملکردی این بانک در سه ماه سوم سال 1398، پوشش اهداف تعیین شده، حرکت در جهت کاهش زیان و ورود این بانک به کانال سودآوری در آینده نزدیک خبر داد. به گزارش روابط عمومی بانک اقتصادنوین، علیرضا بلگوری که در کلینیک مدیریتی سرپرستی منطقه شرق این بانک سخن می‌گفت با اشاره به تغییرات کلان این بانک در 6 ماه نخست سال جاری گفت: بانک اقتصادنوین 6ماه نخست سال 98 را با زیان پشت سر گذاشت اما پس از تغییرات به‌وجود آمده، با اصلاحات انجام شده، از شهریور ماه جاری سرعت و شتاب حرکت بانک افزایش یافت و شاخص‌های عملکردی آن در سه ماه سوم سال تغییر جهت داد و امروز روند این شاخص‌ها نشان می‌دهد بانک اقتصادنوین ضمن رعایت تمامی استانداردها در مسیر درست و سالم بانکداری قرار گرفته است.

شکل متفاوت تقاضای برای آپارتمان‌های نقلی در تهران

بازار آپارتمان‌های نقلی این روزها با جنس متفاوتی از تقاضا در برخی از مناطق روبه‌رو است.به گزارش «دنیای اقتصاد»، اگرچه بازار آپارتمان‌های نقلی همواره یک مشتری ثابت دارد و آن خانه اولی‌ها به ویژه صاحبان امتیاز وام صندوق پس‌انداز مسکن یکم هستند که قصد خرید آپارتمان دارند، اما این گروه تنها مشتری خانه‌های کوچک‌متراژ نیستند. آپارتمان‌های زیر ۵۰ مترمربع در هفته‌های اخیر با جنس متفاوتی از تقاضا نیز روبه‌رو بوده‌اند؛ تقاضایی که از جنس زوج‌های جوان و خانه اولی نیست.

«کشور برگزیده سال ۲۰۱۹» از نگاه اکونومیست

اکونومیست هر سال در ماه دسامبر و پیش از شروع سال نو میلادی، کشوری را که موفق شده طی 12 ماه گذشته، جهان را به مکانی بهتر تبدیل کند، به‌عنوان «کشور برگزیده سال» معرفی می‌کند. این عنوان در سال 2019 به کشور ازبکستان می‌رسد. اگرچه این کشور مسیری طولانی برای رسیدن به دموکراسی پیش رو دارد اما در سال 2019 هیچ کشوری به اندازه ازبکستان در جهت تغییرات مثبت اقدام نکرده است. اکونومیست هر سال در ماه دسامبر و پیش از شروع سال نو میلادی، کشوری را که موفق شده طی 12 ماه گذشته، جهان را به مکانی بهتر تبدیل کند، به‌عنوان «کشور برگزیده سال» معرفی می‌کند.

پیش‌بینی نرخ مس در سال ۲۰۲۰

تحلیلگران بر این باورند که سه عامل نهایی شدن فاز اول توافق تجاری، دلارِ ضعیف و افت ذخایر مس در بورس فلزات لندن موجب افزایش قیمت مس در سال 2020 خواهد شد. تا پیش از سال 2005، قیمت هر پوند مس در بازار کامکس نیویورک هیچ‌گاه به بیشتر از 1٫6065 دلار نرسیده بود. رشد اقتصادی دو رقمی در چین و افزایش کاربرد این فلز در صنایع موجب شد قیمت آن در سال 2006 به 4٫16 دلار برسد. در سال 2008 و پیش از وقوع بحران مالی قیمت مس به بالاترین سطح خود یعنی 4٫216 دلار در هر پوند رسید.

معاملات آتی چیست

شاید قبلا اسم معاملات آتی را شنیده باشید، یا برایتان این سوال پیش بیاید که که معاملات آتی چیست؟ اهالی کسب و کار همواره از ریسک و نااطمینانی گریزان اند، مثلا یک تولید کننده دوست ندارد مواد اولیه مورد نیازش را هربار به یک قیمت بخرد یا یک کشاورز به دنبال یک بازار مطمئن برای فروش محصولاتش است تا براساس قیمت آن درباره ترکیب تولیدات خود تصمیم بگیرد. این دغدغه ها باعث تشکیل بازار آتی جهت پوشش ریسک شده است .

عیارسنج جدید فایل‌های مسکن

یک سامانه اینترنتی جدید برای عیارسنجی «فایل‌های ملکی» به کمک خریداران مسکن آمد. سامانه عرضه املاک مازاد بانک‌ها که کار خود را با هدف «اعلام عمومی انواع ساختمان‌های فروشی تحت مالکیت بانک‌ها» شروع کرده است، یک کاربرد ثانویه هم دارد. بیش از 9 هزار ملک در 11 استان شامل انواع واحدهای مسکونی، تجاری، اداری و حتی املاک صنعتی با «قیمت کارشناسی» در این سامانه عرضه شده است. متقاضیان خرید مسکن می‌توانند «قیمت پیشنهادی» فایل‌هایی را که در بازار جست‌وجو می‌کنند، با «قیمت کارشناسی» واحدهای مشابه در این سامانه مقایسه کنند.

فینتک و روند شکل‌گیری آن

احسان مهدی‌زاده؛ شاید هنوز هستند افرادی که با واژه‌های جدید دنیای فناوری اطلاعات آشنا نباشند و یا تصور ذهنی آن‌ها از برخی وا‌‎ژه‌ها تصور کامل و درستی نباشد. برخی از این واژه‌ها طی سالیان اخیر دامنه‌ی استفاده‌ی گسترده‌تری پیدا کرده‌اند و برخی نیز جای خود را در ادبیات روزمره‌ی مردم باز کرده‌اند. امروزه دیگر کم هستند افرادی که با شبکه‌های اجتماعی و ارتباطی آشنایی نداشته باشند و یا حداقل نامی از آن‌ها نشنیده باشند. اما در کنار این واژه‌های تازه رسوخ کرده به زندگی روزمره، برخی واژه‌ها کمی تخصصی‌تر بوده و شاید هر کسی از معنای آن‌ها اطلاع درستی نداشته باشد. استارت‌آپ و فینتک مثال‌هایی برای این قسم واژه‌ها هستند.

ضرب‌الاجل 15 روزه فدراسیون جهانی بورس (WFE) به بورس‌ ایران

WFE طبق روال عادی خود، سوالاتی را از بورس‌های ایران مطرح کرده است؛ به طور مثال عنوان کرده که در خصوص مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم، قوانینی را تصویب کرده‌اید یا خیر؟ در هفته گذشته خبری مبنی بر ارسال نامه از سوی فدراسیون جهانی بورس‌ها به بورس‌های ایران و سازمان بورس منتشر شد؛ WFE در این نامه درخواست اعلام نحوه اجرای ضوابط FATF را تا پایان سال جاری میلادی مطرح کرده است. این خبر، با بازنمایی‌های متفاوتی در بازار سرمایه، نگرانی‌هایی را ایجاد کرده بود، اما در ادامه خبر تکذیب ارسال این نامه منتشر شد، اما برای بررسی دقیق‌تر ابعاد این مساله، بهادر بیژنی، جانشین رئیس سازمان بورس در امور بین‌الملل و سرمایه‌گذاری خارجی به تجارت‌نیوز می‌گوید: «تصمیم‌گیری در خصوص FATF در سطح کلان کشور صورت خواهد گرفت و ماهم در هر صورت به آن احترام خواهیم گذاشت، اما در خصوص مساله نامه رسمی فدراسیون جهانی بورس‌ها به بورس‌های ایران، لازم به ذکر است از آن جایی که سازمان بورس عضو عادی آیسکو نبود، WFE مطرح کرده بود که سازمان باید به صورت «عضو عادی» آیسکو تغییر وضعیت دهد. تنها در این صورت است که بورس‌های ما قادر خواهند بود از حالت «وابسته» به «عضو» تغییر وضعیت دهند.»

سیاستی که قرار بود فقر را منقرض کند؛ داستان اعتبار خرد

در اوایل دهه 80 میلادی، این سوال از طرف اقتصاددانان مطرح شد که آیا می‌توان با قرض دادن مبالغ کمی به فقرا، آن‌ها را از فقر نجات داد؟ اعتبار خرد با این هدف معرفی شد که می‌توان با ارائه وام‌های کوچک به افراد فقیر (به‌خصوص زن‌های خانه‌دار)، فرصت‌های کارآفرینی برای آن‌ها ایجاد کرد و بدین ترتیب آن‌ها را از فقر نجات داد. حال پس از اجرایی شدن این سیاست، بسیاری از اقتصاددانان در حال یافتن پاسخی برای این سوال هستند: آیا اعتبارات خرد درنهایت موفق به از بین بردن فقر شدند یا نه؟ جواب این سوال در یک کلمه، یک «نه» با کلی اما و اگر است. در ادامه توضیح می‌دهیم که چرا اعتبارات خرد و «MicroFinancing» نتوانستند انتظارات جامعه علمی را کاملا برآورده سازند.

شاخص فلاکت چیست؟

شاخص فلاکت (Misery index) این فرض پذیرفته شده ای است که بالا رفتن نرخ بیکاری(Uneployment Rate) و نیز نرخ تورم(Inflation Rate) در یک اقتصاد تبعات اقتصادی و اجتماعی غیر قابل اجتنابی خواهد داشت. به ویژه ارتباط مستقیمی بین نرخ رشد جرم و جنایت در یک جامعه و شاخص فلاکت وجود دارد. نکته ۱: نرخ بیکاری برابر نسبت “تعداد افراد بیکار” به “کل افراد آماده به کار” در یک جامعه مشخص می باشد. نکته ۲: نرخ تورم برابر میزان رشد سطح عمومی قیمت کالا و خدمات در یک بازه زمانی مشخص است.

شاخص اقتصادی چیست؟

امروزه در کشور‌های مختلف طیف وسیعی از شاخص‌ها توسط مراجع مختلف آماری و علمی نظیر سازمان‌های دولتی، سازمان‌های بین‌المللی، دانشگاه‌ها و سایر مراکز در زمینه‌های مختلف تهیه می‌شود. شاخص‌ها مقادیری عددی هستند برای توصیف وضعیت کاربرد بسیاری دارند و شاخص‌های متعددی برای بیان وضعیت اقتصاد کلان کشور‌ها معرفی شده‌ است که از معروف‌ترین آن‌ها می‌توان از تولید ناخالص داخلی (که مبنای محاسبه نرخ رشد اقتصادی است)، نرخ تورم، نرخ بیکاری، رشد نقدینگی، نرخ سود بانکی، و تراز تجاری، ضریب جینی و شاخص محیط کسب و کار نام برد.

سه محصول، جایگزین پژو 405 معرفی شد

به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از ایکوپرس، کیانوش پورمجیب گفت: با هماهنگی و توافق صورت گرفته میان وزارت صنعت،‌ معدن و تجارت، سازمان ملی استاندارد و ایران خودرو، خط تولید محصول پژو 405 جی.ال.ایکس بنزینی در پایان خردادماه سال 99 متوقف خواهد شد. وی با تاکید بر حفظ تعهدات این خودرو تا پایان تاریخ یاد شده گفت: بعد از پایان خرداد 99، محصول 405 جی.ال.ایکس دوگانه سوز طبق تقاضای تاکسیرانی، صرفا برای نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی کشور تولید خواهد شد. این خودرو با توجه به قیمت مناسب، همواره مورد خواست رانندگان تاکسی بوده است.

سرمایه‌گذاری در صندوقِ صندوق‌ها

هدف از تاسیس «صندوقِ صندوق‌ها »( Fund of funds ) دستیابی به سطوح بالاتر تنوع بخشی در سرمایه‌گذاری است. «صندوق صندوق‌ها »، به طوری که از نامش پیداست، نوعی صندوق مشاع است که در سایر صندوق‌های مشاع اعم از صندوق‌های سهامی، صندوق‌های اوراق با درآمد ثابت، صندوق‌های قابل معامله(ETF) و... سرمایه‌گذاری می‌کند. مدیران «صندوق صندوق‌ها» به‌جای سرمایه‌گذاری مستقیم در سهام و اوراق با درآمد ثابت، در گروهی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری با استراتژی‌های مختلف و مدیریت‌های حرفه ای با رویکردهای متفاوت سرمایه‌گذاری می‌کنند.

ریسک نکول در سرمایه گذاری

اصطلاح نکول در تعریف ریسک‌های سرمایه‌گذاری به‌کار می‌رود. این واژه در فرهنگ معین به «خودداری کردن از پرداخت وجه حواله، برات و مانند آن» تعبیر شده است. این ریسک زمانی اتفاق می‌افتد که در یک قرارداد مالی یک‌طرف قرارداد نتواند در قبال قراردادی که بسته است، به تمام یا بخشی از تعهداتش، خواسته یا ناخواسته، عمل کند، در این شرایط می‌گویند که «نُکول» اتفاق افتاده است.

راهکارهایی برای رفع مشکلات اقتصادی خانواده

امروزه به علت تورم و گرانی ، مشکلات اقتصادی گریبان بسیاری از خانواده ها را گرفته ، به طوری که دغدغه بسیاری از افراد در جامعه می باشد. مشکلات اقتصادی و یکسان نبودن میزان دخل و خرج از رایج ترین بحث های زن و شوهری در کانون خانواده است که می توان بنیان خانواده را سست کند اما راهکارهایی وجود دارد که شما می توانید با آنها به جنگ مشکلات اقتصادی بروید و پیروز شود.

رشد 240 درصدی خسارت‌های «بیمه باربری»

خسارت‌های پرداختی بابت بیمه باربری در سال گذشته بیش از سه برابر شد. روند پرداخت خسارت‌های پرداختی بیمه باربری نشان می‌دهد، میزان پرداخت خسارت این نوع بیمه در سال 1397 به بیشترین میزان 10 سال اخیر خود رسیده است. خسارت‌های پرداختی بابت بیمه باربری در سال گذشته بیش از سه برابر شد.

دست‌های پنهان در اختلافات ایرانی-عربی

معاون سیاسی وزیر امورخارجه ایران با اشاره به سفرهای متقابل میان ایران و امارات در سطح سیاسی گفت علائم و نشانه‌های مختلفی وجود دارد که نشان می‌دهد دست‌های پنهانی در اختلافات میان تهران و کشورهای خلیج‌فارس نقش دارند. پیش‌تر یک روزنامه کویتی از ارسال نامه رئیس‌جمهوری ایران به سران شورای همکاری و پاسخ مثبت آنان به ابتکار صلح هرمز خبر داده بود. در چند ماه اخیر نیز نشانه‌هایی از تمایل عربستان و امارات به کاهش سطح تنش با ایران در بحبوحه فشارهای آمریکا بروز پیدا کرده است.

دانش مالی

دانش مالی، علم مالی یا مالیه (Finance) : شاخه‌ای از فعالیت‌های تجاری است، که راه‌اندازی بنگاه، بازاریابی و مدیریت پول و وجه نقد، در انواع حساب‌های سرمایه، ابزارها و بازارها را در بر می‌گیرد و با هدف انجام معاملات دارایی، دیون مالی و ریسک ایجاد شده‌اند. دانش مالی توسط سیستم پیچیده‌ای از روابط قدرت، در ساختارهای اقتصادی و سیاسی، در بازارهای جهانی، کنترل و ساختاربندی می‌شود. این فعالیت‌ها به شکل روزافزونی تمرکز تکنیکی و مؤسساتی روی اندازه‌گیری و پوشش روابط ریسک-بازده‌ای را که روی ارزش سهام دار اثر می‌گذارد، پوشش می‌دهند.

حقایقی مهم در مورد اقتصاد ایران

همانطور که می دانید کشور ما ایران به لحاظ استراتژیک در تنگه‌ی هرمز و خلیج فارس واقع شده‌است. و چنان‌چه احتمالا می‌‌دانید، هر دوی این مناطق راه‌های مهمی برای حمل‌ونقل نفت خام هستند. اقتصاد ایران یک اقتصاد ترکیبی و در حال گذار است که تحت سلطه‌ی صنایع تولید گاز و نفت قرار دارد. ایران دارای 10 درصد ذخایر نفت جهان است و با این شرایط ظرفیت بالایی برای توسعه دارد و عضو یازده کشور آینده (11 (N-است. اقتصاد ایران به صورت مرکزی همراه با یک بخش عمومی بزرگ مدیریت می‌شود.در ادامه با ما همراه باشید تا 7 حقیقت مهم در مورد اقتصاد ایران به روایت وورداطلس را بدانید.

حجم مبنا چیست

جم مبنا و تاثیر آن بر تغییرات قیمتی یکی از موضوعات مهم در تابلو خوانی و بازار خوانی بحث مربوط به حجم مبنا در شرکت می باشد. حجم مبنا حداقل تعداد سهام یک شرکت است که باید در طول روز معامله شود تا قیمت سهم بتواند بر اساس سقف دامنه نوسان روزانه افزایش یا کاهش داشته باشد. هدف از تعیین حجم مبنا این است که که سرمایه گذاران اطمینان داشته باشند که نوسانات قیمت سهام در نتیجه خرید و فروش تعداد مشخصی از سهام است چرا که در غیر این صورت معامله حتی چند سهم می‌تواند قیمت سهام را تحت تاثیر قرار دهد و قیمت های غیر واقعی در سهم ایجاد کند. به عنوان مثال حجم مبنای شرکت چکارن در شکل زیر 76864 سهم می باشد.

چگونه پس انداز کنیم؛ چگونه هم حالا خرج کنیم هم در آینده

پس انداز کردن یکی از موضوعاتی است که صحبت کردن راجع‌ به آن از انجام دادنش بسیار راحت‌تر است. همه می‌دانند که پس انداز کردن در طی مدت‌‌زمان طولانی کار هوشمندانه‌ای است. ولی با این وجود بسیاری از ما هنوز در این‌کار مشکل داریم. پس انداز کردن فواید بیشتری نسبت به صرفه‌جویی ساده و ابتدایی دارد، ولی دردسر بیشتری نیز دارد. افرادی که هوشمندانه پول پس انداز می‌کنند، همان‌قدر که باید بدانند که چگونه پول خود را خرج کنند، باید بدانند که چگونه پول دریافتی خود را افزایش دهند. کارهایی را که در مقاله مشاهده می‌کنید، انجام دهید تا یاد بگیرید چگونه پس انداز کنیم و بتوانیم خرج کردن پول خود را کنترل کنیم و در نهایت بیشترین فایده را در دراز‌مدت از پول خود ببریم

جهانگیری: صادرات غیرنفتی بخش زیادی از نیازهای ارزی کشور را تأمین کرده است

اسحاق جهانگیری با اشاره به کاهش درآمدهای نفتی کشور و محدودیت های بودجه دولت، تصریح کرد: خوشبختانه صادرات غیرنفتی توانسته است بخش زیادی از نیازهای ارزی کشور را تأمین کند. اسحاق جهانگیری در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی ظهر امروز (دوشنبه) از کشورهای همسایه به عنوان مهمترین بازار صادرات غیرنفتی کشور نام برد و گفت: بازار واردات سالانه کشورهای همسایه با ارزش بیش از هزار و صد میلیارد دلار در سال، ظرفیت بزرگی برای توسعه صادارت کشور محسوب می شود. معاون اول رییس جمهور بر ضرورت توسعه صادرات غیرنفتی به عنوان یکی از مهمترین پیشران های اقتصادی، تاکید و تصریح کرد: صادرات به حق یکی از مهمترین پیشران های اقتصادی است زیرا توسعه صادرات غیرنفتی با رونق بخش های مختلف تولید و اشتغال زایی در کشور همراه خواهد بود.

تورم بخش معدن به 59.2 درصد رسید

تورم بخش معدن به 59.2 درصد رسید طبق اعلام مرکز آمار ایران؛ تورم بخش معدن به 59.2 درصد رسید/ تورم نقطه به نقطه 12.9 واحد کاهش یافت تغییرات میانگین شاخص کل قیمت تولیدکننده بخش معدن در چهار فصل منتهی به فصل تابستان 1398، نسبت به دوره مشابه در سال قبل (تورم سالانه) به 59.2 درصد رسید. گزارش شاخص قیمت تولیدکننده بخش معدن در ایران- فصل تابستان 1398 از سوی مرکز آمار ایران منتشر شد.

تفاوت طرح مسکن ملی با مسکن مهر

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به سه تفاوت طرح ملی اقدام مسکن با مسکن مهر گفت: ما به سامانه سازمان امور مالیاتی و سازمان ثبت اسناد و املاک متصلیم تا نیازمند واقعی را شناسایی کنیم. محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در مصاحبه با رادیو در رابطه با اینکه گفته می شود طرح ملی اقدام مسکن همان مسکن مهر است گفت: نمی دانم چرا برخی کارشناسان اصرار دارند که با داده های غیر دقیق تحلیل و ذهن جامعه را دچار پرسشها و ابهامات کنند. وی با اشاره به وجوه تمایز طرح ملی اقدام مسکن با مسکن مهر افزود: ما در اولین اقدام متفاوت تر از پروژه مسکن مهر، اراضی را در محدوده شهرها و درون بافت شهر و دارای تاسیسات زیربنایی انتخاب کردیم.

تفاوت‌ اوراق قرضه و اوراق مشارکت

«اوراق قرضه» و «اوراق مشارکت» هر دو از ابزارهای تأمین مالی در بازار سرمایه هستند که در شرایط مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند و البته به لحاظ کارکردهای اقتصادی‌شان بسیار نزدیک به‌هم هستند. در ادامه بیشتر با این دو مفهوم و تفاوت‌هایشان آشنا خواهیم شد. اوراق قرضه پیش از هر چیز لازم است بدانید در ایران اوراق قرضه منتشر نمی‌شود، در مقابل اوراق با درآمد ثابت از قبیل اوراق مشارکت، اوراق خزانه، صکوک شرکتی، اوراق مرابحه، اوراق استصنا و… که با قوانین بانکداری اسلامی تطابق دارد، منتشر می‌گردد. در ادامه به برخی از ویژگی‌های اوراق قرضه که سابقا در کشورمان منتشر می‌شدند و هم اکنون نیز در کشورهای دنیا رایج است، اشاره خواهیم کرد.

ترمزهای اقتصاد

گروه نویسندگان بانک ولز فارگوسال‌جاری میلادی اقتصاد جهان سالی پرچالش را پشت سر گذاشته و سال آینده شرایط خیلی بهتر نخواهد بود. پیش‌بینی می‌شود امسال رشد اقتصاد جهان 3 درصد باشد و این پایین‌ترین میزان نرخ رشد پس از بحران مالی و رکود اقتصادی یک دهه قبل است. سال آینده نیز رشد اقتصاد جهان در همین محدوده خواهد بود. چند عامل در ترکیب با یکدیگر از بهتر شدن شرایط اقتصادی جهان در سال آینده جلوگیری خواهند کرد. مشهودترین حوزه ضعف در اقتصاد جهان در سال‌جاری، بخش تولید صنعتی بوده است. در ماه‌های اخیر حجم فعالیت‌های تولیدی در تعدادی از اقتصادهای بزرگ و کوچک از جمله منطقه یورو، ژاپن، بریتانیا و کانادا در حال کاهش بوده است.

پیشنهاد سیف برای کنترل نرخ ارز

رئیس کل سابق بانک مرکزی در یادداشت تحلیلی خود در خبرگزاری «ایسنا» به بررسی عملکرد سیاست‌گذاری ارزی در دو دهه اخیر پرداخته است. در مقدمه این یادداشت درباره تحلیل نرخ ارز بهینه عنوان شده است: نرخ ارز زمانی بهینه است که پایداری داخلی و خارجی اقتصاد به‌طور همزمان تامین شود. پایداری داخلی هنگامی حاصل می‌شود که از ظرفیت‌های موجود اقتصاد به شکل بهینه استفاده شود و پایداری خارجی نیز متضمن آن است که جریانات تجاری و مالی با دنیای خارج موجب کاهش معنادار ذخایر ارزی و افزایش نامطلوب نسبت به بدهی‌های خارجی ( در ارتباط با سطح قابل تحمل اقتصاد داخلی) نشود. رویکرد برابری قدرت خرید که مبتنی بر تعدیل نرخ ارز براساس تحولات قیمت‌های داخلی و خارجی است، بر تنظیم تجارت خارجی و حفظ رقابت‌پذیری تولیدات داخلی تاکید دارد.

تاثیر ضریب بتا در سرمایه‌گذاری

ضریب بتا(β) معیاری است که براساس داده‌های تاریخی ارزش دارایی‌ها بدست آمده و معرف میزان ریسکی است که سرمایه‌گذار با تصاحب آن دارایی‌ها نسبت به کل بازار متحمل می‌شود. ضریب بتا وسیله‌ای برای ارزیابی ریسک و بازده یک سهم خاص یا سبدی از سهام در جریان حرکت کلی بازار است. برای درک کاربرد ضریب بتا به مثال‌های ذیل توجه کنید: اگر ضریب بتای سهمی برابر با یک باشد، افزایش و کاهش قیمت آن سهم درست مطابق افزایش یا کاهش بازار خواهد بود.

تاثیر دلار بر رشد شاخص بورس

سیگنال ارز آزاد به بورس تهران با رشد ارزش جهانی فولاد هم توأم شده تا به این ترتیب، قیمت‌های آهن‌آلات در بازار آزاد و نیز بورس‌کالا نسبت به ماه قبل حداقل 10 درصد افزایش یابند. نماگر بازار سهام توانست با صعود 1714 واحدی در معاملات دیروز، بازدهی هفتگی خود را به 3.6 درصد برساند که یک رکورد در دو ماه اخیر محسوب می‌شود. به دنبال 13 روز رشد متوالی، شاخص بورس فاصله خود را از قله تاریخی به کمتر از 2 درصد رساند. هرچند روند صعودی بورس تهران با رونق معاملاتی و ورود پول‌های تازه به سهام کوچک‌تر آغاز شد، اما طی روزهای اخیر سیگنال‌های افزایشی از روند بازار ارز در فردوسی به رشد قیمت سهام بزرگ‌تر که اثرگذاری بیشتری بر شاخص کل دارند، منتهی شد. جهش‌های متوالی کوچک‌ترهای بورسی باعث شده تا شاخص کل هموزن نه تنها اصلاح هفته‌های قبل را جبران کند، بلکه این نماگر سقف‌های جدیدی را در تاریخ خود به ثبت برساند.

بیمه ها پرداخت برای خسارت‌های آتش‌سوزی را کاهش دادند

روند پرداخت خسارت‌های پرداختی بیمه نشان می‌دهد، میزان پرداخت خسارت این نوع بیمه تا سال 1396 هر ساله با رشد مواجه بوده اما در سال گذشته خسارت‌های پرداختی بیمه در این بخش کاهش داشته است. خسارت‌های پرداختی بابت بیمه آتش‌سوزی در سال 1397 کاهش یافت. در سال گذشته بیش از 45 هزار میلیارد تومان حق بیمه تولید شده که از این میزان نیز 28 هزار میلیارد تومان بابت خسارت انواع بیمه‌ها پرداخت شده است. بر اساس آمارهای بیمه مرکزی در سال گذشته بیش از 600 میلیارد تومان از سوی شرکت‌های بیمه بابت آتش‌سوزی پرداخت شده است.

بورس سال ۹۸ را چگونه به پایان خواهد رساند؟

نماگر بازار سهام توانست با صعود 1714 واحدی در معاملات چهارشنبه، بازدهی هفتگی خود را به 3.6 درصد برساند که یک رکورد در دو ماه اخیر محسوب می‌شود. به دنبال 13 روز رشد متوالی، شاخص بورس فاصله خود را از قله تاریخی به کمتر از 2 درصد رساند..

بهترین روش های پس انداز حقوق کارمندی

پس انداز کردن یکی از کارهایی است که هرگز نباید در زندگی این روزها آن را فراموش کنید. روش های مختلفی برای پس انداز کردن وجود دارد . حقوق ماهیانه باید علاوه بر هزینه ها بتواند به پس اندازکردن هم کمک کند بنابراین مدیریت آن و بودجه بندی که با برنامه ریزی انجام میشود کمک میکند تا بهتر بتوانم از حقوق ماهیانه استفاده کنیم. بودجه بندی برای خرید و همچنین برای حقوق ماهیانه میتواند از هدر دادن پول و خرید کالاهای غیر ضروری جلوگیری کند. برنامه ریزی مالی در زندگی اهمیت زیادی دارد مخصوصا برنامه ریزی که روی اصول باشد و باعث شود که کمتر با بحران مالی مواجه شویم.

بخش مهمی از اقتصاد جهان، پول ارسالی کارگران به وطنشان است

پولی که کارگران شاغل در کشورهای خارجی به وطن خود ارسال می‌کنند به بخشی حیاتی در بسیاری از اقتصادهای جهان تبدیل شده است. این پول که اصطلاحاً به آن رمیتانس گفته می‌شود امسال در کشورهای با درآمد کم تا متوسط به 551 میلیارد دلار رسید، که این نشان‌دهنده افزایشی 4.7 درصدی نسبت به سال 2018 است. رمیتانس از دهه 1990 تا کنون از پولی که دولت‌ها به عنوان کمک رسمی دریافت کرده‌اند بیشتر شده است (به 3 برابر آن رسیده است)

برای خرید 240 میلیون تومان اوراق وام مسکن چقدر باید بپردازیم

شورای عالی پول و اعتبار در آخرین جلسه خود، افزایش سقف تسهیلات بانک مسکن را به تصویب رساندند؛ بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار، سقف تسهیلات ساخت و خرید مسکن از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن افزایش می‌یابد و هر زوج قادر است که حداکثر 240 میلیون تومان وام بگیرند. اما نکته‌ای که در این خصوص مطرح می‌شود، این است که چگونه می‌توان 240 میلیون تومان تسهیلات را دریافت کرد. همواره دو راه برای دریافت تسهیلات مسکن وجود دارد؛ سپرده‌گذاری در بانک یا خرید اوراق تسهیلات مسکن که در بورس با نماد تسه خرید و فروش می‌شود. اما برای خرید اوراق چه میزان باید هزینه کرد؟

اقتصاد منابع طبیعی

اقتصاد منابع طبیعی به عرضه، تقاضا و تخصیص منابع می‌پردازد. در واقع زیز شاخه‌ای از اقتصاد است که به بحث استخراج منابع می‌پردازد. هدف اصلی از اقتصاد منابع طبیعی شناخت نقش منابع در اقتصاد و بهره‌برداری بهینه از منابع جهت توسعه پایدار می‌باشد تا این منابع برای نسلهای بعدی هم باقی بماند. توسعه پایدار الگوئی برای بهره‌برداری از منابع هست بطوریکه علاوه بر بهره‌برداری از منابع، حفاظت از منابع را هم بر عهده دارد تا این منابع برای نسلهای آینده تضمین می‌گردد. این علم به اثرات متقابل اقتصاد انسانی و اکوسیستم می‌پردازد. به این اصل تمرکز می‌یابد که با توجه به محدودیت‌های اکولوژیکی از چه شیوه‌ای از منابع استفاده اقتصادی بشود.

اقتصاد محیط زیست

اقتصاد محیط زیست به‌طور کلی شامل مراحل ذیل می‌باشد:ارزیابی اهمیت اقتصادی انحطاط محیط زیست و یافتن علل اقتصادی این انحطاط و ارائه انگیزه‌های اقتصادی لازم جهت کند کردن، متوقف کردن، و برعکس کردن روند این انحطاط. عملاً منشأ اقتصاد زیست‌محیطی در سال 1960 یعنی در زمان شروع اولین موج مدرن تفکر«سبز» و برداشتهای سیاسی در کشورهای پیشرفته، که به محیط زیست گرایی )او ریوردان، 1983( معروف است، می‌باشد. بدون تردید شالوده اقتصاد زیست‌محیطی در طول دهه 1960استوار گردید. اقتصاد زیست‌محیطی شاخه‌ای از علم اقتصاد بوده و تاریخچه مشترکی با رشته مادری آن دارد. برخی از ایده‌های بنیادینی که چارچوب اقتصاد زیست‌محیطی را بنا نموده اند، ریشه در قرن نوزدهم میلادی دارند.

اقتصاد کشاورزی

در جهان امروز یکی از مشکلات اساسی بشر تأمین نیازهای غذایی است، به گونه‌ای که امنیت غذایی به عنوان یکی از اهداف مهم سرلوحه برنامه‌های دولت‌ها قرار گرفته‌است. بدون شک به منظور نیل به امنیت غذایی علاوه بر اتخاذ سیاست‌های مطلوب و برخورداری از منابع کافی باید تولید کشاورزی به گونه‌ای باشد که تمامی نیازهای جامعه را برآورده کند. از سوی دیگر تولید کشاورزی خود نیازمند دو گروه عوامل تولیدی می‌باشد: عوامل فیزیکی تولید از قبیل: زمین، بذر، آب، نیروی کار و غیره که وجود آن‌ها از نظر کمی و کیفی شرط لازم تولید است. عوامل غیرفیزیکی تولید که ریشه در مدیریت و اقتصاد کشاورزی دارند.

اقتصاد صنعتی یا سازمان صنعتی

سازمان صنعتی (Industrial organization) در علم اقتصاد، حیطه‌ای‌ست که با بررسی ساختار (و، بنابراین، مرزهای میان) شرکت‌ها و بازارها، بر مبنای نظریه شرکت، پدید می‌آید. سازمان صنعتی، پیچیدگی‌های جهان واقعی را به‌مدلی مبتنی بر بازار رقابت کامل تحویل می‌کند؛ پیچیدگی‌هایی نظیر هزینه تراکنش، اطلاعات محدود، و موانع ورود به بازار شرکت‌های جدید، که ممکن است وابسته به رقابت ناقص باشند. سازمان صنعتی عوامل تعیین‌کننده شرکت، و سازمان و رفتار بازار، که میان رقابت و انحصار در نوسان است، و رفتارهای دولت نیز بر آن اثرگذار است، تجزیه و تحلیل می‌کند.

اقتصاد سیاسی چیست

اهمیت اقتصاد چه در مقوله فرهنگ و چه از جهت علمی، بر کسی از اهل تحقیق پوشیده نیست. دانش اقتصاد خود دارای شاخه‌های گوناگونی است که یکی از آن‌ها، اقتصاد کلان است که باز می‌توان از وجوه مختلف به آن نگریست؛ ازجمله از ساحت سیاست. آنچه در پی می‌آید، تلخیصی است از بخش نخست کتاب «اقتصاد سیاسی اقتصاد کلان» که به همت مؤسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه‌ریزی در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است.اقتصاد سیاسی عبارتست از علم قوانین تولید و توزیع نعمات مادی در مراحل مختلف تکامل جامعه انسانی. به تدریج با رشد جامعه و مناسبات اجتماعی و اقتصادی اهمیت علم اقتصاد نیز بیشتر شد.

اقتصاد رفاه

اقتصاد رفاه بخشی از علم اقتصاد است که با استفاده از تکنیک‌های اقتصاد خرد سعی در اندازه‌گیری رفاه کل دارد. یک روش متداول با بدست آوردن یا فرض کردن وجود تابع رفاه اجتماعی آغاز می‌گردد. سپس از این تابع در رتبه‌بندی توزیع‌های مختلف منابع در جهت بدست آوردن بهترین توزیع به کار گرفته می‌شود. در تخصیص کارای منابع داشته ضمن آنکه اثرهای توزیعی آن را نیز مدنظر قرار می‌دهد. این رویکرد بیش از سایر رویکردها درزمینه خط‌مشی‌گذاری عمومی مورد استفاده قرارگرفته‌است.

اقتصاد سلامت

اقتصاد سلامت شاخه‌ای از علم اقتصاد است که به مسائلی پیرامون کارایی، اثربخشی ارزش و رفتار در تولید و مصرف سلامت و مراقبت‌های بهداشتی می‌پردازد. به‌طور کلی اقتصاددانان سلامت عملکرد سیستم‌های مراقبت بهداشتی در رفتارهای مؤثر بر سلامت مانند سیگار کشیدن را مورد مطالعه قرار می‌دهند .

اقتصاد رفتاری

اقتصاد رفتاری (Behavioral economics) : و فاینانس رفتاری رشته‌ای است که با روش علمی در فضای روان‌شناسی شناختی، فاکتورهای مربوط به احساسات و اجتماع را در تحلیل و فهم بازارها و عوامل اقتصادی به کار می‌گیرد. از آنجا که واحد تحلیل در این دو علم، فرد و رفتار او می‌باشد تعامل بین علم اقتصاد و روان‌شناسی می‌تواند برای نظریه‌پردازی اقتصادی مورد استفاده اقتصاددانان قرار گیرد در طی سال‌های اخیر محققانی هم چون دانیل کانمن(دانیل کاهنمن)، آموس تورسکی (Amos Tversky)، ریچارد تِیلِر (Richard THALER) و اخیرا نیز کالین کامرر (Colin Camerer) و جرج لاونشتاین (George Loewenstein)، برخی از اصول و اندیشه‌های علم اقتصاد را به عنوان اصولی غیر واقع گرایانه از نظر روانشناختی، مورد انتقاد قرار داده‌اند.

اقتصاد رسانه، زیر شاخه علم اقتصاد

واژه اقتصاد رسانه به عنوان مرجعي براي يک حوزه علمي، در سطحي وسيع به عنوان يک واژه عمومی‌ براي تحقيقات اقتصادي يک رسانه واحد مثل فيلم، تلويزيون، راديو، اينترنت و ... استفاده شده است. اغلب مطالعاتي که بر روي رفتار مصرف‌کنندگان انجام مي‌گيرد، بر ساختار بازار يا ويژگي‌هاي توليدي يک رسانه خاص به عنوان کالا تمرکز دارد. اين مقاله يک رويکرد ارتقا يافته در مورد اقتصاد رسانه را ارائه و پيشنهاد می‌کند؛

اقتصاد خرد

اقتصاد خرد (Microeconomics) شاخه‌ای از علم اقتصاد است که به مطالعه منحصر به فرد اقتصاد، تجزیه و تحلیل بازار، رفتار مصرف‌کنندگان و خانوارها و بنگاه‌ها می‌پردازد و اساس آن مدل‌های ریاضی است. اقتصاد خرد چگونگی رفتار انسان‌ها و انتخاب‌هایشان را در سطح واحدهای خرد یا کوچک اقتصادی مانند یک فرد، یک بنگاه، یک صنعت یا بازار یک کالای خاص بررسی می‌کند و به چگونگی تعامل بین خریداران و مصرف‌کنندگان و عوامل مؤثر در انتخاب خریداران می‌پردازد.

اقتصاد بخش عمومی

اقتصاد بخش عمومی زیر شاخه‌ای از علم اقتصاد است که به بررسی سیاست دولت از طریق تمرکز بر شیوه‌های اقتصادی مؤثر و عادلانه می‌پردازد.از زمان آدام اسمیت، نظریه اقتصادی بر نقش بازارهای خصوصی در عرضه کارای کالاها تأکید کرده‌است. با این حال، اقتصاددانان درصدد شناخت محدودیت‌های مهمی هستند که در شایستگی بخش خصوصی برای ایجاد پیامدهای کارا و رسیدگی به نیازهای مشخص اساسی اجتماعی، وجود دارد.

اثر نوسان قیمت‌ بر صنعت لبنیات

هایده عليمرداني مديرعامل شرکت فرآورده‌های لبني و پروتئینی سحرآسیب‌شناسی‌ها حاکی است، مهم‌ترین چالش صنعت غذا در سال‌های اخیر، عدم توازن میان قیمت ‌تمام‌شده و قیمت نهایی و فروش است. سیاست‌های اتخاذ شده در طول چند سال گذشته نه‌تنها باعث ظهور این چالش شده، بلکه منجر به تزلزل بسیار محسوس در قیمت مواداولیه و حتی قیمت مصرف‌کننده شده است.

290ایده برای کسب و کار کوچک زودبازده

اگر شما هم به دنبال یک فرصت جدید برای راه اندازی یک کسب و کار کوچک یا کسب و کار خانگی برای خودتان هستید جای خوبی آمده‌اید! در این نوشتار با فهرستی از ۲۹۰ ایده کسب و کار کوچک یا حتی کسب و کار خانگی آشنا می‌شوید که بسیاری از مشاغل ریز و درشت که همه انجام‌شدنی و عالی هستند شامل فرصت‌های خرده‌فروشی، خدمات زیست محیطی، ایده‌های کسب و کار مرتبط با حیوانات خانگی، و کسب و کارهای مربوط به فن‌آوری اطلاعات می‌شوند.

۵ حوزه کاری سودآور برای کسب و کارهای کوچک

در عصر سلطه‌ی ابرشرکت‌های صنایع مختلف و خرید آنلاین راحت، ممکن است برای کسب و کارهای کوچک جا باز کردن در بازار سخت یا غیرممکن به نظر برسد. چه بخواهید «کم خرید» کنید و از صاحبان کسب و کارهای محلی در حال رقابت با شرکت‌ّهای چند ملیتی حمایت کنید، یا بخواهید به کسب و کار خودتان بپردازید، وضعیت و شرایط دشوار و جانفرسا به نظر می‌رسد. اما وقتی صحبت از بعضی کالاها و خدمات می‌شود، کسب و کارهای کوچک، موسسات اقتصادی خرد، و بوتیک‌ها و محصولات دستی آرزو دارند جا و مکان قدرتمندی برای خود دست و پا کنند.

اقتصاد بین‌الملل

اقتصاد بین‌المللی با اثرات حاصله از تفاوت‌های بین‌المللی میان منابع تولیدی و ترجیحات مصرف‌کنندگان و نهادهای بین‌المللی سر و کار دارد. اقتصاد بین‌المللی بدنبال توضیح الگوها و نتایج معامله‌ها و تعاملات میان ساکنان کشورهای مختلف مانند بازرگانی، سرمایه‌گذاری و مهاجرت است. • بازرگانی بین‌المللی به مطالعه جریان تجارت کالا و خدمات از راه مرزهای بین‌المللی و از جنبه‌های عرضه و تقاضا، ادغام اقتصادی، جنبش‌های عامل بین‌المللی و متغیرهای سیاسی مانند نرخ تعرفه و سهمیه بازرگانی می‌پردازد. • سرمایه‌گذاری بین‌المللی به مطالعه جریان سرمایه در میان بازارهای سرمایه بین‌المللی و تأثیر این جنبش‌ها بر نرخ ارز می‌پردازد. • ز اقتصاد پولی و اقتصاد کلان بین‌المللی به مطالعه جریان‌های پولی و کلان کشورها می‌پردازند.

موقعیت طلا در بازار کنونی

طلا بعد از اینکه در هفته گذشته، به قیمت کف سه ماهه خود رسید، روز دوشنبه جهت حرکت خود را تغییر داد و مقداری از زیان سرمایه‌گذاران در هفته گذشته را جبران کرد. حرکت افزایشی فلز زرد در روز ابتدایی هفته تحت عواملی چون نگرانی‌های رکود در اقتصاد جهانی بعد از انتشار شاخص قیمت تولیدکننده چین، ابهام در فرجام جنگ تجاری بین چین و آمریکا بعد از اظهارات جدید ترامپ و افزایش تنش‌ها در هنگ‌کنگ بود. عواملی که می‌توانند در کوتاه‌مدت به‌عنوان عامل محرک برای ارزش فلز‌ زرد عمل کنند. جذابیت طلا برای سرمایه‌گذاران هر اونس طلا تا میانه روز دوشنبه با افزایش 22/ 0 درصدی به قیمت 1464 دلار رسید و همچنین معاملات آتی فلز زرد نیز 2 درصد افزایش یافت. تحلیل‌گران معتقدند که قیمت طلا هم‌اکنون در موقعیت خوبی است و سرمایه‌گذاران این فرصت را دارند که با توجه به احتمال افزایش قیمت طلا تحت تاثیر جنگ تجاری و شرایط اقتصاد جهان، موفق به کسب سود شوند. در کنار این دو عامل، خرید این فلز گرانبها توسط بانک‌های مرکزی مخصوصا توسط بانک خلق چین – بانک مرکزی چین- بر قیمت طلا فشار خواهد آورد.

نرخ تورم اجاره‌ بها در تابستان 98

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از مرکز آمار، نرخ تورم در بخش مسکن یکی از شاخص‌های مهم است که به دو بخش «اجاره بهای واحدهای مسکونی» و «خدمات نگهداری و تعمیر واحد مسکونی» (تعمیرات جزئی واحد مسکونی: لوله کشی، گچ‌کاری، برق کاری و نصب ایزوگام) تقسیم می‌شود. در تابستان امسال نرخ تورم اجاره بهای واحدهای مسکونی در مناطق شهری، به عدد 151.9 رسید که نسبت به بهار که 142 ثبت شده بود رشد 6.9 درصدی داشت. در این فصل بیشترین نرخ تورم فصلی مربوط به استان لرستان با 23.6 درصد افزایش و کمترین آن مربوط به استان آذربایجان شرقی با 2.7 درصد افزایش است.

آخرین تحولات بازار خودروی تهران

کوئیک اتوماتیک به 96 میلیون تومان رسید اقتصادنیوز: امروز بازار خودرو با ثبات قیمتی روبه‌رو بود و تنها ساینا با کاهش یک میلیون تومانی در بازار معامله می‌شود. به گزارش اقتصادنیوز به نقل تسنیم برهمین اساس در بازار خودرو، پراید 111 با قیمت 51 میلیون و 500 هزار تومان، پراید 131 با قیمت 47 میلیون تومان، چانگان با قیمت 187 میلیون و 500 هزار تومان، استپ‌وی با قیمت 190 میلیون تومان، سراتو با رشد 7 میلیون تومانی با قیمت 295 میلیون تومان و تیبا با قیمت 58 میلیون و 300 هزار تومان مورد معامله قرار گرفت. همچنین کوئیک اتوماتیک با قیمت 96 میلیون تومان و تیبا 2 با قیمت 60 میلیون و 800 هزار تومان به فروش می‌رسد.

درخواست مشاوره رایگان  
Real Time Analytics

کلمات کلیدی اقتصاد :