روانشناسی چیست؟، مشاوره روانپزشکی و مقالات مرتبط در زمینه روانشناسی

درمانگاه تخصصی پوست و مو اکسیر

دلایل دروغ گفتن کودکان

یکی از انحرافاتی که موجب شکایت والدین از فرزندان خود می‌ شود، درغگویی است. اکثر والدین از این شکایت دارند که فرزندانشان با وجود اینکه از هیچگونه رسیدگی در تربیت وی دریغ نکرده اند، درغگو بار آمده یا مغلطه و اغراق می‌کند. آنان از این بابت ناراحتند که آدمهای متدین و پرهیزگارند و دروغ نمی‌گویند. لقمه حرام نمی‌خورند و برای تربیت صحیح کودکان حتی‌المقدور از تمام امکانات تربیتی استفاده می‌کنند، او را از بچه‌های درغگو و کم تربیت دور نگه می‌دارند، و او را به راستگویی تشویق می‌کنند، ولی با این وصف چرا فرزند آنها باید دروغگو باشد. چرا بعضی از کودکان دروغ می‌گویند؟ دروغگویی نیز مثل سایر انحرافات اخلاقی و عاطفی، بدون علت نیست. عوامل و انگیزه‌ها هستند که کودکان را در مسیر انحرافات قرار می‌دهند و یا برای سال‌های بعد و انحرافات عارضی در آنها، زمینه‌سازی می‌کنند. بعضی از والدین با امتناع یکی دو تا از غرایز خیال می‌کنند که کار تمام شده و از سایر مسائل غریزی کودکان غافل می شوند. در صورتی که اگر بخواهیم کودکان خود را با شخصیتی مثبت و عالی بزرگ کنیم، باید همه استعدادهای مثبت آنان را پرورش داده و ضمن ایجاد هماهنگی بین استعدادهای مثبت،

تاثیر بچه دار شدن در زندگی زناشویی

اغلب زنان بچه دار شدن و تجربه بزرگ کردن کودک و بهتر کردن رابطه با حضور بچه را دوست دارند. خیلی ها معتقدند که مهم ترین بخش زندگی زمانی است که پدر یا مادر می شویم. اکثر مادرها برای رابطه ای که با فرزندانشان دارند ارزش و احترام قائل می شوند چرا که می تواند که تغییرات مثبتی در زندگی زناشویی آن ها بوجود آورده است.

چگونگی ذهن خوانی هنگام درگیری ها

همه افراد ممکن است در زندگی و ارتباط دوستان، همکاران یا حتی اعضای خانواده خود درگیری هایی داشته باشند. بسیاری از ما احساساتی هستیم و به احساسات خود اجازه می دهیم کنترل همه چیز را به دست بگیرد، از همین جهت درگیری ها را بیش از حد بزرگ می کنیم. اما برای مدیریت زندگی و همچنین درگیری های احتمالی باید یاد بگیریم که چگونه با مشاهده رفتارها و خواندن ذهن طرف مقابل درگیری ها را حل و فصل کنیم.

مدیریت درگیری ها در محل کار

درگیری بخش جدایی ناپذیر بین آدم ها با تیپ های شخصیتی مختلف است. درگیری در هر جایی ممکن است اتفاق بیفتد از جمله در سازمان ها، جمع های دوستانه، خانواده و یا در محل کار. خبر خوب این است که درگیری یکی از عوامل رشد، پیشرفت و موفقیت است اما خبر بد این است که به ندرت ممکن است درگیری در لحظه حس خوبی به شما بدهد. شیوه های زیادی برای مدیریت درگیری وجود دارند که باعث ارتباط موثر در محل کار و در خانه می شوند. برای سازنده بودن درگیری ها باید به اندازه کافی خود هوشیاری داشته باشید.

مدیریت درگیری ها در رابطه عاطفی

همه میدانیم درگیری در رابطه اجتناب ناپذیر است. علاوه بر خود درگیری، نحوه مدیریت درگیری هم مطرح است که می تواند باعث شود دو نفر به هم نزدیک یا از هم دور شوند. مهارت های ارتباطی ضعیف، مخالفت ها و سوء تفاهم ها می تواند منبع خشم و عصبانیت یا ضعیف شدن یک رابطه قوی باشد. در درگیری بعدی اگر این نکات مربوط به مهارت های ارتباطی را به خاطر سپرده و رعایت کنید به نتایج مثبت و خوبی خواهید رسید.

چرا نمی توانیم مستقل شویم؟

شاید برات پیش اومده دراز کشیدی تو اتاقت و داری درایو دی لپ تاپتو چک میکنی و یه دستت رو تاچ پد و یه دست دیگت صفحه لپتابه چرا؟ چون می دونی باید مراقب باشی، اتاقت تقریبا شبیه فلسطینه از چهار طرف بهش حمله میشه و شخصی سازی حقیقتا جزء اتاق تو نمیشه همونطور که فکرشو می کردی و حدس می زدی، یهو میبینی یکی به صورت دنریس وار حمله کرد و از در اومد داخل ، اره درسته اون کسی نیست جز بابا یا مامان شما ،

تفاوت ویژگی های زنان و مردان

زنان و مردان دارای یک سری ویژگی های متفاوت هستند و در صورتی که بتوانند درک خوبی از تفاوتهای یکدیگر داشته باشند بهتر می توانند با هم تعامل کنند. *زنان تشریفات را دوست دارند. * مردان کمتر تشریفاتی هستند. * زنان، رابطه گرا بوده و تمایل به تماشا و نظر دارند و استعداد بیشتری برای بینش و شهود از خود نشان می دهند. * مردان، هدف گرا بوده و به عمل و آزمایش، بیشتر تمایل نشان داده و استعداد بیشتری برای ارائه دلیل و منطق دارند. * زنان نفوذ همسران خود را راحت تر می پذیرند.

هیپنوتیزم درمانی

هیپنوتیزم درمانی یا هیپنوتراپی روش درمانی جدیدی نیست و سابقه ای به قدمت بشر دارد، به طوری که در کتاب شفای ابن سینا به عنوان یک پدیده در درمان نیز مطرح شده است. هیپنوتیزم در دوره ای به عنوان طب مکمل معرفی شده بود، ولی از سال 1998 به عنوان یک درمان کامل و در بطن دانش پزشکی جهان پذیرفته شده است . هیپنوتیزم درمانی یک روش جایگزین نیست، تمام بیماری ها را نمی توان با یک روش منفرد درمان کرد و هیپنوتیزم نه ادعا می کند نه توانایی این را دارد که به عنوان یک تکنیک جایگزین روانپزشکی در درمان بیماری های رفتاری و روانی باشد.

تاثیر روانشناسی رنگ ها

روانشناسی رنگ ها شامل اثرات عاطفی و ذهنی رنگ ها روی انسان ها در تمامی جنبه های زندگی است. ناگفته نماند که در فرهنگ های مختلف تفسیر، معنی و درک رنگ ها متفاوت است. استفاده از روانشناسی رنگ ها در زندگی روزانه شاید نمی دانستید محیطی که در آن زندگی می کنید روی احساسات و وضعیت ذهنی شما تاثیر می گذارد. آیا تا به حال توجه کرده اید که بعضی مکان ها شما را خشمگین می کنند اما بعضی مکان ها آرامش می دهند؟ یکی از عوامل ایجاد چنین تاثیراتی تاثیر رنگ های محیط است.

چند اصل روانشناسی برای زندگی بهتر

همه ما از باورهای محدود‌کننده که از تجربیات قبلی خود و تعامل با دیگران کسب کرده‌ایم رنج می بریم و این افکار و عقاید، راحتی و آسایش زندگی‌ را ازما گرفته است. این باورهای اشتباه در ذهن افراد، زندگی آنها را دچار مشکل می کنند. باورهای غلطی چون قبول این که ما به اندازه‌ کافی مفید نیستیم، به جایی که باید می‌رسیدیم نرسیده‌ایم، و یا عدم درک قصد و نیت دیگران یا واکنش‌شان نسبت به خود ما باعث شده که از لذت‌ها و واقعیت‌هاي جاری زندگی دور بمانیم و خوشحال بودن برای اکثر ما، صرفا یک تظاهر باشد. لازم هست نگرش و طرز فکرمان را بهتر کنیم و به درک بهتری از اتفاقات اطراف‌مان برسیم تا دید منفی که نسبت به خود داریم، محدود شود.

طریقه برخورد با بیمار در حال مرگ

بیمار رو به مرگ به بیماری گفته می شود که بر اساس مشاهدات پزشکی عملکرد سیستم های حیاتی بدنش رو به نابودی است و پزشکان می توانند مرگ وی را پیش بینی کنند. یک نکته جالب در مورد کار با بیمار نزدیک به مرگ این است که امکان دارد که وی با عقاید شما همراه نباشد ولی چنانچه شما اندیشه ای را با وی مطرح کنید که به شما در خصوص مرگ آرامش می دهد این آرامش به او نیز منتقل خواهد شد.

تست فوضولی!

دوست دارید بدانید کنجکاو یا فضول هستید و اگر بله چقدر؟ پس باصداقت جواب دهید و درصد فضولی خود را حساب کنید!!! 1.تصوركنید كه صبح خواب مانده اید و دیرتان شده است. هنگام خروج از خانه صداى دعواى همسایه را مى شنوید. آیا مى ایستید تا ببینید موضوع ازچه قرار است؟

روانشناسی خودکشی

از دیدگاه امیل دورکیم خودکشی معمولا به سه شکل مشاهده می‏شود. الف) خودکشی انجام یافته: شامل همه‏ مواردی است که شخص با انجام یک عمل انهدامی و تخریبی صدمه ‏ای به خود وارد می‏کند که منجر به مرگ می‏شود.

تست هوش هیجانی Bar-On

هوش هیجانی یا EQ (مخفف Emotional intelligence) درک احساسات خود و دیگران برای تصمیم‌گیری مناسب در زندگی، شناخت و کنترل عواطف و هیجان‌های خود و دیگران است. آگاهی از وضعیت هوش هیجانی آنچنان اهمیت دارد که توسعه آن می‌تواند تفاوت شکست و یا موفقیت در زندگی شخصی و شغلی شما را مشخص کند.تست هوش هیجانی بار آن که از آن با عنوان هایی مانند تست EQ، تست هوش عاطفی و تست هوش احساسی نیز یاد می‌شود، به بررسی پانزده عامل هوش هیجانی یعنی استقلال، خودابرازی، عزت‌نفس، خودشکوفایی، خودآگاهی هیجانی، روابط بین فردی، مسئولیت پذیری اجتماعی، همدلی، قدرت حل مسئله، انعطاف‌پذیری، واقع‌گرایی، تحمل فشار روانی، کنترل تکانش، شادمانی و خوش‌بینی می‌پردازد.

تست شخصیتی و شغلی MBTI

تست MBTI، یک پرسش‌نامه روان‌سنجی فردی است که برای شناسایی نوع شخصیت، نقاط قوت و اولویت‌های افراد طراحی شده است. این تست توسط ایزابل مایرز (Isabel Myers) و مادرش کاترین بریگز (Katherine Briggs) و بر اساس نظریه روانشناس و روانپزشک کارل یونگ (Carl Jung) درمورد انواع تیپ های شخصیتی تهیه شده است. آیا تابه حال شنیده‌اید که فردی تیپ شخصیتی خود را به عنوان یک INTJ یا ESTP توصیف کند و شما معنی آن را ندانید؟ این اختصارهای 4 حرفی نوع شخصیت افراد بر اساس شاخص تست مایرز-بریگز یا همان تست MBTI است.

تست روانشناسی- آیا فرد متعصبی هستید؟

تعصب یک باور یا رفتار است که با حرارت بی‌چون و چرا، برای تمام اهداف با موضوعات مختلف، یا با شور و شوق وسواسی برای تفریح یا سرگرمی انجام شود. فیلسوف جرج سانتایانا تعصب را اینگونه تعریف کرده‌است: «تلاش خود را مضاعف کردن وقتی هدف را فراموش کرده‌اید». به باور وینستون چرچیل، «متعصب کسی است که نمی‌تواند نظر خود را تغییر دهد یا موضوع را عوض کند». با هر دو تعریف، متعصب، استانداردهای بسیار سخت و سفت و آستانه تحمل پایین برای آرا و نظرهای مخالف دارد.

تست خودشناسی از روی تشخیص جنسیت بچه ها

تشخیص دادن جنسیت یک کودک فقط با نگاه کردن به صورت او بسیار دشوار و پیچیده است. دانشمندان بر این باورند که حتی قوی ترین اشخاص در این زمينه هم تنها در 60 درصد موارد اینچنین پاسخ درست می‌دهند . در این مقاله یک تست روانشناسی قرار داده ایم که بر مبنای آن باید از بین 4 بچه که در عکس ها آمده، و تنها از روی ظاهر صورت آنها تشخیص دهید که کدامیک دختر است. با انجام این تست روانشناسی برخی از خصوصیت های شخصیتی خود را در ادامه مطلب و باتوجه به تشخیصتان دریافت خواهید کرد. ۱- گونه های چاق

بهترین تست های شخصیت و روانشناسی جهانی

تاریخچه تست شخصیت به حدود سال 460 قبل از میلاد مسیح بر میگردد، زمانی که بقراط اظهار داشت كه انسانها دارای شخصیت هستند – شخصیتی كه از چهار حالت متمایز تشکیل شده بود. وی گفت که هر ویژگی ای که در افراد حاکم تر باشد، حالت آنها و در نتیجه شخصیت منحصر به فرد آنها را تعیین می کند. در سال 1879 ، Withelm Wundt نه تنها “پدر روانشناسی” بود ، بلکه اولین کسی شد که تمایز واضحی بین بدن انسان و نظریه شخصیتی انسانی قائل شد.

شنونده خوبی هستید؟ تست بزنید تا بفهمید

حتما شنیده‌اید که می‌گویند خوب شنیدن هنر است. بسیاری از زنان از این‌که همسرشان به حرف‌هایشان گوش نمی‌دهد گله‌مندند، بسیاری از مردان از این‌که رئیسشان به پیشنهادهای آن‌ها اهمیتی نمیدهد ابراز ناراحتی می‌کنند. خود شما آیا به خاطر می آورید آخرین باری را که با کسی حرف زدید و حس کردید او فقط مقابل شما حضور دارد و به حرف‌هایتان گوش نمی‌کند؟ تکنیک «شنیدن فعال» بیش از هر چیز به ابراز همدردی اهمیت می‌دهد. همدردی و ابراز آن به خوبی می‌تواند میان افراد ارتباط قوی ایجاد کند.

علل بی حوصلگی و چاره آن

خستگی و بی حوصلگی، حسی آشنا و رایج است که همه گاهی دچار آن می شوند. احساس عدم رضایت از یک فعالیت، یا علاقه به آن، می تواند منجر به ملالت و خستگی شود. شدت و تعداد روزهای بی حوصلگی در بعضی اشخاص کم تر و در بعضی بیشتر است.

سحرخیزی از افسردگی پیشگیری می کند

پژوهش ها نشان داده، زنان میانسال و سالمندی که شب زود خوابیده و صبح ها هم زود بیدار می شوند کمتر در معرض ابتلا به افسردگی قرار دارند. محققان دانشگاه کلورادو بولدر در مطالعه خود، بیش از ۳۲ هزار پرستار زن را از نظر رابطه بین عادات زمانی خواب (کرونوتایپ) و اختلالات رفتاری مورد بررسی قرار دادند. نتایج نشان داد حتی بعد از در نظر گرفتن فاکتورهای محیطی نظیر قرارگیری در معرض نور و برنامه زمانی کاری، عادات زمانی خواب که تا حدودی هم ژنتیکی است، بر ریسک ابتلا به افسردگی تاثیر دارند.

تاثیر افسردگی بر میل جنسی

افسردگی از انواع اختلالات روان است که فعالیت‌های جسمی را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد. بیماری افسردگی ممکن است تا جایی پیش برود که هیچ فعالیتی برای شخص مبتلا به آن خوشایند نباشد و حتی فعالیت‌های معمول روزانه نیز او را خیلی زود خسته کنند. معمولا خواب افراد افسرده نیز دستخوش اختلال می شود. اشتهای آنها گاهی بسیار کم و گاهی خیلی زیاد است و گاهی نیز دچار دردهای بدنی می‌شوند که توجیه خاصی ندارند. افزون بر اینها، میل جنسی نیز در آنها کاهش می‌یابد تا جایی که سلامت جنسی‌شان به خطر می‌افتد.

تفاوت روانشناس و روانپزشک

برای خیلی ها ممکن است این تردید پیش آمده باشد که در شرایط بحرانی خود به روانشناس مراجعه کنند یا روانپزشک. روانشناسی جزء رشته های علوم انسانی است و تا دکترا هم ادامه دارد. داوطلبان رشته روانشناسی باید در کلینیک ها مشغول به کار شوند و دوره هایی را بگذرانند تا در گرایش خودشان مانند روانشناسی بالینی، روانشناسی تربیتی، روانشناسی کودک، کودکان استثنایی، زوج درمانی، صنعتی و سازمانی، تربیتی و از این قبیل تخصص پیدا کنند.

باورهای غلط درباره مشاوره

خیلی ها ممکن است برایشان پیش آمده باشد که در خانواده موضوع مشاوره را پیش کشیده باشند و با عکس العمل منفی و مخالفت دیگر افراد خانواده یا شریک عاطفی شان روبرو شده باشند. بعضی ها هم شاید بگویند ما خودمان به دیگران مشاوره می دهیم!! نیازی به مشاوره گرفتن نداریم. تا حدود زیادی این باورها به دلیل فقدان شناخت کافی از روان درمانی و پروسه آن و همچنین عوامل فرهنگی و اجتماعی در ذهنیت افراد ریشه می دوانند. اگرچه خوشبختانه این تفکر اشتباه در بین مردم کمتر شده و روانشناسی به صورت علم در جامعه رواج پیدا کرده و انواع شاخه های آن به خصوص شخصیت شناسی و تست های شخصیت، نئو برای ازدواج و .. بسیار محبوب شده است.

روانشناسی به معنای واقعی

روان‌شناسی (Psychology) علمی است که با استفاده از روش علمی به پژوهش و مطالعهٔ روان (ذهن)، فرایند ذهنی و رفتار در موجودات زنده می‌پردازد. هزاران سال است که روح و روان، ذهن انسان را به خود مشغول کرده است و این مسئله را می توان در آثار گذشتگان از جمله آیین های مختلف برای آرامش روح مردگان یا دفع شر و ارواح خبیث مشاهده کرد.

درخواست مشاوره رایگان  
Real Time Analytics

کلمات کلیدی توریسم درمانی :