زگیل تناسلی ، درمان زگیل تناسلی، علائم و راه های تشخیص زگیل تناسلی، طریقه انتقال زگیل تناسلی و مقالات مرتبط در زمینه زگیل تناسلی

مطالب زگیل تناسلی درمانگاه تخصصی پوست و مو اکسیر

زگیل تناسلی در مردان + عکس

زگیل تناسلی از طریق تماس جنسی منتقل می‌گردد و انتقال آن نسبتا آسان است. لذا برای پیشگیری از انتقال HPV باید از کاندوم و... استفاده کنید. منشا این ضایعه ویروسی است که می‌تواند سال‌ها در بدن نهفته باقی بماند و به همسر فرد ناقل منتقل شود. حتی ممکن است این ویروس در مردان، انواع مختلفی

درمان زگیل تناسلی !

روش‌های غیر شیمیایی مانند منجمد کردن (کرایوتراپی)، لیزر، جراحی و ... نیز برای درمان زگیل به کار می‌روند. در منجمد کردن که روشی پرطرفدار، کم هزینه و بسیار موثر است، از گاز نیتروژن استفاده می‌کنند تا سرمای کافی ایحاد شود.

زگیل تناسلی در ناحیه دهانی

رابطه جنسی دهانی می تواند موجب انتقال ویروس اچ پی وی به دهان و در نتیجه ایجاد زگیل تناسلی در دهان بشود. هنوز روشی برای از بین بردن ویروس اچ پی وی وجود ندارد اما می توان علائم آن را از بین برد. بیشتر افراد فعال جنسی در طول زندگی خود با ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) مواجه خواهند شد. HPV شایع ترین عفونت جنسی منتقل شونده در ایالات متحده است. بیش از 100 نوع HPV با بیش از 40 زیرمجموعه وجود دارد که می توانند بر ناحیه تناسلی و گلو و دهان تاثیر بگذارند.

زگیل تناسلی ابتلا تا درمان

زگیل تناسلی (Genital Wart) شایعترین بیماری آمیزشی در بسیاری از جوامع است. چرا که عامل ایجاد این بیماری یعنی ویروس HPV مسبب سرطانهای مهم دستگاه تناسلی در مردان و زنان و بویژه سرطان دهانه رحم در خانمها می باشد، از یک دهه قبل برنامه واکسیناسیون بر علیه این بیماری در بسیاری از کشورها اجباری شد. این ویروس به راحتی منتقل می شود و وقتی وارد خون شد، درمان ندارد، مگر اینکه سیستم ایمنی بدن آنرا از بین ببرد. یکی از مهمترین موارد پیشگیری از ابتلا به این بیماری افزایش آگاهی شهروندان است. افرادی که به زگیل تناسلی دچارند باید از یک سری مراقبت ها و روش های درمانی خاص پیروی کنند و تا بهبود کامل از برقراری رابطه جنسی اجتناب کنند!

واکسن زگیل تناسلی در ایران

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت گفت واکسن زگیل تناسلی (HPV) برای نخستین بار در ایران تولید شد. این واکسن در سال‌های گذشته به یکی از واکسن‌های جنجالی بدل شده بود که البته هزینه‌زیادی هم برای تهیه آن باید پرداخت. ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) شایع‌ترین عفونت مقاربتی در میان انسان‌هاست و انواع متفاوتی دارد؛ برخی از آنها می‌توانند زگیل تناسلی ایجاد کنند که از نظر ظاهری مشکلاتی را برای بیمار ایجاد می‌کند و انواع پرخطر آن می‌تواند موجب ابتلا به سرطان دهانه رحم در زنان شود.

درمان های گیاهی برای زگیل تناسلی

برای زگیل تناسلی دو راه درمان وجود دارد: درمان های خانگی یا گیاهی و درمان دارویی یا جراحی که هر دو روش می توانند موثر واقع شوند. گفتنی است استفاده از روش های درمانی به نسبت شدت و گستردگی زگیل تناسلی به سمت روش های قوی تر خواهد رفت. توصیه های سنتی، گیاهی و خانگی برخی افراد به طور کامل مایل هستند با روش های خانگی و طب سنتی مشکل خود را حل کنند که برای رفع زگیل تناسلی روش های گیاهی و خانگی متعددی پیشنهاد می شود.

تاثیر تشخیص یا درمان زگیل تناسلی بر روی رابطه جنسی و زندگی فردی

ابتلا به زگیل تناسلی از مواردی است که حتما باید بدون احساس خجالت، راجع به آن با پزشکتان صحبت کنید. این امکان هست که این بیماری آنقدر که شما فکر می‌کنید، جدی نباشد. انواع خاصی از زگیل تناسلی می‌تواند منجر به ابتلا به سرطان شود اما بیماری بیشتر افراد در مدت یک یا دو سال خودبه‌خود بهبود می‌یابد و از آن به بعد، هیچ علامت و نشانه‌ای از بیماری وجود نخواهد داشت. حتی اگر زگیل تناسلی تبدیل به سرطان شود؛ باز هم می‌توان با انجام آزمایش‌های منظم آن را تشخیص داد و درمان کرد (یا حتی از آن پیش‌گیری کرد).

عوارض زگیل تناسلی در بارداری

زگیل تناسلى یا ویروس پاپیلومای انسانی، یک نوع عفونت ویروسی است که انتقال آن از راه جنسی می باشد. این ویروس دارای انواع مختلفی است که برخی از آنها با خطر بالا می توانند باعث سرطان دهانه رحم شوند. انواع کم خطر این ویروس می توانند زگیل های تناسلی ایجاد کنند. این زگیل ها مى توانند در اندام تناسلى به شکل بزرگ ، صاف یا گرد باشند. اگر مبتلا به زگیل تناسلی در بارداری هستید خطر ابتلاى کودک شما به آن کم است.

پاکسازی ویروس اچ پی وی

ویروس زگیل تناسلی (HPV) یکی از شایع ترین ویروس های مقاربت جنسی در دنیا می باشد. این ویروس در اثر تماس پوستی در هنگام رابطه جنسی منتقل می شود و معمولا درمان قطعی برای آن وجود ندارد. دفع ویروس HPV در اغلب موارد در طی دو سال در صورت بالا بودن سیستم ایمنی بدن رخ می دهد. در ادامه این مقاله به راه های تقویت سیستم ایمنی بدن در مقابل ویروس زگیل تناسلی و روش های پاکسازی این ویروس می پردازیم.

همه چیز درباره ویروس HPV

شایع ترین بیماری ویروسی یافته شده در اجتماعات انسانی زگیل­ تناسلی خارجی (EGW) است که کوندیلوماتا آکومیناتا (CA) نیز نامیده می­ شود،و معمولا از طریق جنسی منتقل می­گردند. به طور تقریبی در آمریکا سالانه حدود 3 تا 6 میلیون مورد از ابتلا به این ویروس گزارش می شود، که حدودا معادل 1% جمعیت فعال جنسی است. اثبات شده است که ابتلا به زگیل های تناسلی خارجی نتیجه­ مستقیم عفونت پاپیلوماویروس انسانی (HPV) است. گر چه زگیل ­های تناسلی خارجی در هر دو جنس رخ می­دهد، اما این واقعیت که 67% از جامعه­ مبتلایان را زنان تشکیل می­دهند این گمان را تقویت می­کند که احتمال بروز این بیماری در زنان اندکی بیش­تر است.

راه رهایی از زگیل تناسلی

زگیلهای تناسلی توسط ویروس مسری به نام پاپیلومای انسانی (HPV) در روابط جنسی منتقل می شود. این ویروس از تماس مستقیم پوستی هنگام رابطه جنسی دهانی، تناسلی یا مقعدی با یک شریک آلوده شده، به فرد سرایت می کند. درمان شناخته شده ای برای زگیلهای تناسلی وجود ندارد با این حال در اکثر مواقع، زگیلهای تناسلی خودشان از بین می روند و همچنین واکسن آن نیز در دسترس است.

اقداماتی که افراد مبتلا به اچ پی وی باید انجام دهند

زگیل تناسلی یک بیماری آمیزشی و مسری است که از طریق روابط جنسی منتقل می شود. بسیاری از افراد مبتلا به این بیماری نمی دانند که به چه اقداماتی نیاز دارند، به ویژه هنگامی که از طرف پزشکان مختلف توصیه های متفاوتی دریافت می کنند. در این مقاله سعی شده که اقدامات مورد نیاز بیماران مبتلا به زگیل تناسلی بصورت گام به گام به زبان ساده توضیح داده شوند.

باورهای غلط درباره زگیل تناسلی

ویروس HPV یا پاپیلوما ویروس، یک بیماری مقاربتی است که بیش از ۱۰۰ نوع از آن موجود است. بعضی از انواع این ویروس، موجب ایجاد زگیل تناسلی می‌شود و برخی دیگر از انواع آن ریسک ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش می‌دهد. انواعی از این ویروس که باعث ایجاد زگیل تناسلی می‌شوند، از انواع کم خطر آن هستند چرا که خطری برای ابتلا به سرطان ایجاد نمی‌کنند. هرچند که این زگیل‌ها با درمان از بین می‌روند اما تا به حال درمانی برای ریشه‌کن کردن این ویروس از بدن کشف نشده است. در بیشتر مواقع این ویروس بعد از چند سال و با تقویت سیستم ایمنی بدن، ممکن است از بدن فرد دفع شود.

درمان زگیل تناسلی با کرایوتراپی

کرایوتراپی به معنی "سرما درمانی" است، و در این پروسه بدن برای مدت چند دقیقه در معرض دمای بسیار سرد قرار می گیرد . سرما درمانی می تواند فقط به یک ناحیه منتقل شود ، یا می توانید کرایوتراپی کل بدن را انتخاب کنید. کرایوتراپی موضعی می تواند به روش های مختلفی انجام شود، از جمله از طریق بسته های یخ، ماساژ یخ، اسپری های خنک کننده ، حمام یخ . کرایوتراپی روشی مفید برای درمان زگیل تناسلی می باشد. درمان زگیل تناسلی با کرایو تراپی یکی از روشهایی که پزشکان می توانند زگیل ها را از بین ببرند، منجمد کردن آنها است. در طول درمان، پزشک مستقیما ماده بسیار سرد را به زگیل ها می زند. این باعث یخ زدگی زگیل می شود .

واکسن گارداسیل

واکسن گارداسیل برای پیشگیری از ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV مورد استفاده قرار می گیرد. این واکسن از بیماری هایی مانند سرطان دهانه رحم ، مقعد و همچنین از انواع HPV که بیشتر زگیل تناسلی را ایجاد می کند جلوگیری می کند .

زگیل مقعدی چیست؟

زگیل های مقعدی، زگیل های کوچکی هستند که معمولا در داخل و اطراف مقعد ایجاد می شوند. به این حالت Condyloma acuminata نیز گفته می شود. زگیل مقعدی نوعی زگیل تناسلی است. در بیشتر موارد ، زگیل باعث ناراحتی یا درد نمی شود. با این حال اگر به اندازه قابل توجهی بزرگ شوند ، می توانند تحریک کننده شوند و ممکن است خارش یا خونریزی کنند. در صورت عدم بروز علائم ، افراد مبتلا به زگیل مقعد ممکن است حتی نسبت به وجود آن، آگاهی پیدا نکنند. زگیل مقعد ممکن است فقط در یک نقطه به وجود آید یا ممکن است با گذشت زمان به قسمت های مختلف دستگاه تناسلی و مقعد سرایت کند.

آیا زگیل تناسلی در رابطه جنسی منتقل می شود؟

زگیل تناسلی یکی از مهم ترین و شایع ترین عفونت های جنسی است که به شدت واگیردار است و باید در مورد این ویروس بسیار مراقب و محتاط باشیم. یکی از مهم ترین مشکلات در این زمینه انتقال زگیل تناسلی در رابطه جنسی است. این بیماری مقاربتی با کوچک ترین برخورد با شریک جنسی آلوده به فرد منتقل خواهد شد بنابراین در درمان زگیل تناسلی هر دو شریک باید تحت درمان قرار گیرند. زگیل تناسلی چیست ؟ زگیل تناسلی یکی از شایع ترین و خطرناک ترین بیماری های مقاربتی است که به صورت زائده ها و تغییرات پوستی و برجستگی های گوشتی در ناحیه واژن و مقعد بروز می کند.

بررسی علمی زگیل تناسلی و روند درمان آن

در برخی موارد، بیشتر افراد فعال از نظر جنسی، به ویروس پاپیلومای انسانی یا اچ‌ پی‌ وی مبتلا می‌شوند. بیش از 100 نوع اچ‌پی‌وی وجود دارد، و در بیشتر اوقات، عفونت‌ها بی هیچ علامتی از بین می‌روند، اما برخی از آن‌ها می‌توانند خطرات سلامتی جدی را به همراه داشته باشند به همین جهت حتما زگیل تناسلی که توسط پاپیلوما ویروس ایجاد می شود باید درمان شود.

چطور بفهمم زگیل تناسلی دارم؟

اگر احساس می کنید که به زگیل تناسلی دچار شده اید، قبل از هر اقدامی خودتان را معاینه کرده و علائم را در خود چک کنید ولی درمان زگیل تناسلی را سر خود انجام ندهید. هم مردان و هم زنان می توانند به زگیل تناسلی مبتلا شوند. اما علائم ممکن است متفاوت باشد. علائم زگیل تناسلی زنان : در زنان، زگیل تناسلی در داخل و اطراف واژن یا مقعد و یا بر روی دهانه رحم ظاهر می شود. آنها ممکن است بسیار کوچک باشند یا به عنوان خوشه های بزرگ ظاهر شوند. ممکن است قرمز یا سفید باشند. گاهی اوقات، شما می توانید زگیل های تناسلی داشته باشید اما هیچ علائمی مشاهده نکنید.

مقاله بروز زگیل تناسلی و برخی از عوامل مرتبط با آن در زنان

ویروس پاپیلومای انسانی یکی از شایع‌ترین عفونت‌های منتقل شونده از راه جنسی در سراسر جهان و علت اصلی سرطان دهانه رحم، در بین زنان 44-15 ساله است. از آنجایی‌ که شناخت عوامل مرتبط با HPV در پیشگیری از این عفونت و به تبع آن سرطان سرویکس می‌تواند مفید باشد، لذا مطالعه حاضر با هدف بررسی بروز زگیل تناسلی و برخی عوامل مرتبط با آن در زنان مراجعه‌کننده به مرکز آموزشی و درمانی الزهراء تبریز انجام شد.

زگیل تناسلی خفیف

زگیل تناسلی خفیف یا آنهایی که قابل مشاهده نیستند یا به صورت خال های ریزی هستند که خودشان از بین می روند، خود به خود محو می شوند و نیازی به درمان ندارد ولی یک راه درمان، اسپری کرایو هست که اگر خیلی سطحی زده شود زگیل ها بلافاصله از بین میروند. نکته ای که تاکید می کنیم تیغ زدن، لیزر و کوتر این زگیل های تناسلی را کاملا پخش میکند و به مناطق سالم میبرد و باعث آلوده شدن مناطق بیشتر میشود.

علت ایجاد زگیل تناسلی در مردان

ویروسی به نام HPV باعث ایجاد زگیل تناسلی می شود و عامل ایجاد انواع دیگر زگیل در بدن نیز هست. اچ‌پی‌وی می‎تواند در هر جایی از بدن فرد زگیل ایجاد کند اما زگیل‌هایی که روی اندام‏های تناسلی (مثل مقعد یا آلت) به وجود می‌آیند و ظاهری گل‌ کلمی یا تخت و رنگی نزدیک به پوست دارند، جزء زگیل‌های تناسلی محسوب می‌شوند و ممکن است در شیوه درمان یا علائم بالینی تفاوت‎هایی با زگیل عادی داشته باشند. برای درمان زگیل تناسلی باید به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه کنید.

درمان زگیل تناسلی در زنان

درمان زگیل تناسلی در زنان به ویژه برای خانم هایی که قصد ازدواج و یا بارداری دارند، در اولویت قرار دارد؛ چرا که عدم درمان به موقع زگیل تناسلی می تواند منجر به گسترش این ویروس و ایجاد بیماری های خطرناکی از جمله سرطان دهانه رحم در خانم ها شود. در دوران بارداری به دلیل تغییرات هورمونی در زنان باردار، معمولا بروز زگیل تناسلی تشدید پیدا می کند. اگر فردی از قبل مبتلا به ویروس hpv باشد، در دوران بارداری ضایعات زگیل تناسلی بیشتر می شوند؛ ولی خطری برای مادر و جنین ایجاد نمی کند. در این شرایط بهتر است که زایمان به صورت سزارین انجام شود. لیزر یکی از بهترین روش ها برای درمان زگیل تناسلی در زنان باردار است.

زگیل تناسلی در دوران بارداری

اگر در دوران بارداری مبتلا به زگیل تناسلی شوید خطر ابتلاى کودک شما به آن کم است. در هنگام تولد بچه هایى که مادران آن ها آلوده به زگیل تناسلی هستند ، ممکن است پولیپ های کوچکى به طناب های صوتی آن ها منتقل شود. اما این اتفاق بسیار نادر است. در صورتی که زگیل ها کانال زایمان را مختل کرده باشند، ممکن است نیاز به انجام سزارین باشد. اما این اتفاق نیز بسیار نادر است.

تفاوت جوش با زگیل تناسلی

زگیل تناسلی ویروسی است که از طریق رابطه جنسی انتقال پیدا می کند. این ویروس در نوع پرخطر خود می تواند سبب ایجاد سرطان در زنان و مردان شود. متاسفانه اگر مادر به زگیل تناسلی مبتلا باشد، این امکان وجود دارد که زگیل تناسلی در حین زایمان طبیعی، به نوزاد نیز منتقل گردد. زگیل های تناسلی بر اساس سروتیپ ویروسی به دو دسته بزرگ پرخطر و کم خطر طبقه بندی می شوند. معمولا زگیل های تناسلی با منشا ویروس های کم خطر ضایعات واضحتر و بزرگتری را ایجاد می کنند .

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی یکی از همه گیرترین بیماری های آمیزشی در جهان است. این بیماری همراه عفونت با ویروس پاپیلوم انسانی (ویروس اِچ‌پی‌وی از ویروس‌های دی‌ان‌ای دار) بوجود می‌آید. زگیل تناسلی با تبخال دستگاه تناسلی فرق دارد. تبخال تناسلی را ویروس هم‌خانواده تب‌خال صورت ایجاد می‌کند. اچ‌پی‌وی دارای بیش از صد گونه است که چهل نوع آن در ناحیه تناسلی ایجاد بیماری می‌کنند. بسیاری از موارد اچ‌پی‌وی بدون علامت هستند و فرد از آلودگی خود بی‌خبر می‌ماند.

تفاوت های زگیل تناسلی و زگیل معمولی

زگیل معمولی و زگیل های تناسلی از مشکلات پوستی رایج در افراد به شمار می روند. با توجه به نواحی که این برآمدگی ها در آنها به وجود می آیند و همچنین شکل آن ها، احتمال دارد به سختی از هم تشخیص داده شوند. زگیل های معمولی گرد و نرم هستند و بر روی یک پایه اصلی زیرین رشد می کنند. این زگیل ها شبیه به بالن‌های ریز و باد کرده هستند. زگیل های معمولی آسیبی به شما وارد نمی کنند و نگران کننده نیستند، اما امکان تشدید آن ها وجود دارد، به ویژه اگر به لباس ها منتقل شوند و یا در حین رابطه جنسی بر روی هم کشیده شوند. زگیل های تناسلی، برآمدگی ها و ضایعه هایی به حالت تخت هستند و یا کمی از سطح پوست بالاتر آمده اند. آن ها معمولا سخت و برآمده اند و شبیه به گل کلم هستند. زگیل های تناسلی نیز مانند زگیل های معمولی خطرناک نبوده و جای نگرانی برای آن ها وجود ندارد، اما به هر حال نشانه ای از عفونت هستند. درمان برای جلوگیری از پخش شدن عفونت در بدن و انتقال به افراد دیگر ضروری است.

درخواست مشاوره رایگان  
Real Time Analytics

کلمات کلیدی زگیل تناسلی :